Δίκαια επικράτηση για τον Βελλερεφόντη

Καλύτερος από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου και μετά ο Βελλερεφόντης πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στον Ποσειδώνα Καλαμαριάς με 67-73.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά τα πρώτα 15 λεπτά...

Η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο (δέχτηκαν μόνο τέσσερις πόντους) τους έφερε μπροστά στο ημίχρονο με πέντε. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βελλερεφόντης αύξησε και άλλο την διαφορά, οι γηπεδούχοι έκαναν την τελική αντεπίθεση με αιχμή τον Μανιάτη στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως δεν κατάφερε ποτέ να φτάσει στο σκορ και έτσι δίκαια διαμορφώθηκε το τελικό 67-73.

Δεκάλεπτα: 18-14, 22-27, 40-51, 67-73
Διαιτητές: Δημου-Στούμπος
Ποσειδών Καλαμαριάς (Οικονόμου): Λυπηρίδης 9(2), Κεφαλάς 5(1), Φλώρος 2, Μανιάτης 18(2), Δερμεντζόγλου 13, Πενόπουλος Κ., Κορνηλάκης 2, Μήτσιου 2, Μπλιαντίδης, Τραχανέλης 9(3), Μάτζαρης 7.
Βελλεροφόντης (Γεωργικόπουλος): Κανελλίδης Β. 2, Ζωγραφίδης 7, Πατρούδης 5, Πλιάτσιος, Δήμου 11(3), Δούνας 13(1), Μπιζίμης 19(2), Χρυσοχοΐδης 10(1), Λαϊνάκης 6(2),  Μπερδάνης.