Ηττα από τη Μεγάλη Βρετανία για την Εθνική Νεανίδων-Για την 11η θέση η Ελληνική ομάδα- Κριμιτζά: «Δεν πετύχαμε όσα θα θέλαμε»-Τα αποτελέσματα και το σημερινό πρόγραμμα

Η Εθνική Νεανίδων γνώρισε την ήττα από τη Μεγάλη Βρετανία με 60-67 σε αγώνα κατάταξης (θέσεις 9-12) στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ κατηγορία) που διεξάγεται στην Αυστρία. Πλέον η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει την 11η θέση απέναντι στο Λουξεμβούργο (12/8, 15.15).

Η Εθνική πραγματοποίησε κακό ξεκίνημα και βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ με 1-8 (8΄04). Με τα μακρινά σουτ να μην αποδίδουν η ελληνική ομάδα πλησίασε στη ρακέτα και κατάφερε να μειώσει σε 7-8 (6΄45΄΄). Στο επόμενο πεντάλεπτο η Εθνική «σίγησε» επιθετικά, ενώ δεν είχε συγκέντρωση στην άμυνα με αποτέλεσμα η Μεγάλη Βρετανία να προηγηθεί με 7-18 και στη συνέχεια με 11-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική αν και πίσω στο σκορ άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι. Μπορεί η Μεγάλη Βρετανία να αύξησε τη διαφορά στο +15 (21-36) ωστόσο οι Ελληνίδες αθλήτριες δεν έδειχναν σε καμία περίπτωση σημάδια παραίτησης και έτσι κατάφεραν να μειώσουν σε 25-36.

Η Κριμίλη έδωσε το... σύνθημα της αντεπίθεσης στην τρίτη περίοδο  και με εύστοχο τρίποντο έκανε το 30-38 (8΄21΄΄). Με επί μέρους σκορ 6-2 η Εθνική μείωσε περαιτέρω σε 36-40 και λίγο αργότερα σε 42-43. Η Βρετανική ομάδα άρχισε να αισθάνεται για τα καλά την πίεση, για να έρθει το τρίποντο της Γασπαράτου όπου η Εθνική ισοφάρισε σε 47-47 (00΄11’’).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι απέκτησε το χαρακτήρα του απόλυτου ντέρμπι. Η Ελλάδα προηγήθηκε 48-47 και λίγο αργότερα 52-49 (7΄11΄΄). Η Βρετανίδες με ένα σερί 0-9 βρέθηκαν να προηγούνται 52-58 (4΄38΄΄). Η Εθνική δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μείωσε σε 58-60, μετά από επιθετικό ριμπάουντ και λέι απ της Κατσαμούρη. Το εύστοχο τρίποντο της Γουίντερμπερν έφερε το σκορ στο 60-66 και στον χρόνο που απέμενε η ελληνική ομάδα δεν είχε τα περιθώρια αντίδρασης, χάνοντας ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Δεκάλεπτα: 11-21, 25-36, 47-47, 60-67
Διαιτητές: Μαζονί (Ιταλία), Σλίβικ (Αυστρία), Μεκέλοβα (Σλοβακία)
Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου 6, Γιαννουσίου 5, Βαντσιούρη, Εζέτζα 7, Γασπαράτου 5(1), Κατσαμούρη 2, Κούκη 9, Κριμίλη 11(1), Κριμιτζά, Πράπα 15.
Μεγάλη Βρετανία (Έλις): Κρίστι 11, Έλμορ 18(1), Χάρισον 14(2), Γουέμπ 4, Γουίντερμπερν 8(2), Μπένετ 2, Χέντερσον 4, Λίτλ 2, Μίλαρ 4.

Κριμιτζά: «Δεν πετύχαμε όσα θα θέλαμε»

Την απογοήτευσή της εξέφρασε η Κυριακή Κριμιτζά μετά την ήττα από τη Μεγάλη Βρετανία: «Έπρεπε να είμαστε πιο συγκεντρωμένες στην άμυνα και να μην δεχθούμε κάποια εύκολα καλάθια, αλλά δεν είχαμε και την απαραίτητη συγκέντρωση στην επίθεση. Χάσαμε από μια ομάδα που είχαμε κερδίσει σε φιλικά παιχνίδια στην Αθήνα. Κάναμε ένα κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι, μείναμε πίσω στο σκορ και καταβάλαμε μεγάλη προσπάθεια για να το γυρίσουμε. Μπήκαμε πιο συγκεντρωμένες στο δεύτερο ημίχρονο και καταφέραμε να προηγηθούμε, όμως στο τέλος η κούραση μας επηρέασε αρνητικά».

Σε ότι αφορά στο τελευταίο παιχνίδι με το Λουξεμβούργο και τις συνολικές εντυπώσεις από την παρουσία της Εθνικής στο Ευρωπαϊκό, η αθλήτρια του Σπόρτιγκ ανέφερε: «Πιστεύω ότι το Λουξεμβούργο είναι μια ομάδα που μπορούμε να «χτυπήσουμε» και να ολοκληρώσουμε με νίκη την παρουσία μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Φέτος είμαστε μια πολύ δεμένη ομάδα, με πολύ κλίμα. Σίγουρα είχαμε υψηλότερους στόχους, όμως τελικά δεν πετύχαμε όσα θα θέλαμε».

Τα αποτελέσματα και το σημερινό πρόγραμμα

Το Λουξεμβούργο είναι ο επόμενος αντίπαλος της Εθνικής Νεανίδων (12/8, 15.15) στους αγώνες κατάταξης (θέσεις 11-12) του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β΄ κατηγορία) που διεξάγεται στην Αυστρία.

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης η Λιθουανία επικράτησε της Τουρκίας με 69-49 και η Λευκορωσία κέρδισε το Ισραήλ με 73-83.