Εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και νίκη επί της Κροατίας για την Εθνική Εφήβων-Φωτορεπορτάζ και το στατιστικό από το παιχνίδι

Παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική Εφήβων επικράτησε με της Κροατίας, πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Λετονίας και πλέον περιμένει την τελική κατάταξη μετά το τέλος της αναμέτρησης Λετονία-Ιταλία (18.30) για να μάθει και τον αντίπαλό της στους νοκ άουτ αγώνες.

Η ελληνική ομάδα μετέτρεψε το 6-8 (4’) σε 10-30 (11’) με τη διαφορά να φτάνει και στο +23 (13-36, 14’15’’), εκμεταλλευόμενη την αστοχία των Κροατών που έμειναν χωρίς εύστοχο σουτ εντός πεδιάς για περίπου ένα δεκάλεπτο (από το 4’50’’ ως το 14’28’’). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη όμως. Από το 17’ και μετά η Κροατία βρήκε τα πατήματά της, ανέβασε τα ποσοστά ευστοχίας της, πήγε στα επιθετικά ριμπάουντ και κατάφερε να μειώσει σταδιακά, να ισοφαρίσει (58-58, 32’44’’) με τον Βούιτσιτς. Ο ίδιος έδωσε και το προβάδισμα (62-61, 34’). Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Ανδρέα Τσουμάνη βοήθησαν να γίνει το 62-67 (35’40’’) με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να παίρνει τη σκυτάλη για το 65-74 (38’10’’) και τον Χρυσόστομο Σανδραμάνη να γράφει το 67-76.

Δεκάλεπτα: 10-25, 24-41, 50-55, 67-76
Διαιτητές: Καστίγιο (Ισπανία), Ουντιάνσκι (Μ. Βρετανία), Ντράγκος-Αλίν (Ρουμανία)
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Τσιρογιάννης 2, Χουγκάζ 6, Τσουμάνης 11 (9ρ), Ρογκαβόπουλος 13, Κουρτίδης 10, Χατζηδάκης 2, Αρσενόπουλος 16 (4 α, 5κλ), Γάργαλης 4 (8ρ., 3 α), Σανδραμάνης 10, Βουλγαρόπουλος 2
Κροατία (Αντζούλοβιτς): Πλάνινιτς 7, Γιάνκοβιτς, Σάμανιτς 11, Ρούνιτς 2, Παλοκάι 6, Ερσλάν 10, Βούιτσιτς 15, Τσουμπρίλο 3, Μάτσνερ 13