Πήραν το ντέρμπι οι παίδες της ΔΕΚΑ-Επικράτησαν με 59-54 του ΠΑΟΚ και παρέμειναν αήττητοι-Η βαθμολογία και οι επόμενοι αγώνες Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα και την κερκίδα της Μίκρας

Υστερα από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς με πολλές διακυμάνσεις το παιδικό της ΔΕΚΑ, παρέμεινε αήττητο μετά από τρεις αγώνες στο φάιναλ-σιξ της ΕΚΑΣΘ καθώς επιβλήθηκε με 54-59 του ΠΑΟΚ.

Η ΔΕΚΑ είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε με σερί 7-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου να περάσει μπροστά με 16-14.  Ο «Δικέφαλος» κράτησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 24ο λεπτό, όταν η ομάδα του Ευόσμου με δύο συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε με 29-32. Η διαφορά μέσα σε δύο λεπτά έφθασε στο 29-40 καθώς η ΔΕΚΑ έκανε σερί 14-0.

Ο ΠΑΟΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με δικό του σερί κατάφερε να προηγηθεί με 54-51 στο 38ο λεπτό. Οι παίκτες του Νίκου Χατζηβρέττα με τρεις εύστοχες βολές ισοφάρισαν ένα λεπτό πριν το τέλος. Με τρίποντο του Βενετίδη η ΔΕΚΑ πέρασε με 54-57, 37 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ενώ ο Αναγνώστης Παπασάβαογλου με δύο βολές έγραψε το τελικό σκορ μέσα σε έξαλα πανηγύρια.

Δεκάλεπτα: 9-14, 25-21, 34-42, 54-59
Διαιτητές: Γαζέτας-Παπαθανασίου
ΠΑΟΚ(Αλμπάνης-Αλεξανδρίδης): Νικολόπουλος, Αργυριάδης 2, Χαρίτογλου 14(1), Χρονόπουλος 11, Πετανίδης 3, Φίλλιος 12(1), Καραγιαννίδης, Κόνσουλας 12, Σιμανδούρας.
ΔΕΚΑ(Χατζηβρέττας): Βενετίδης 5(1), Κρίτσικας 7, Κοντέλης, Τσιροπούλης Ι., Τσιροπούλης Μ. 4, Παπασάβογλου Αν. 17(2), Θεογιάννης 17(4), Παπασάβογλου Αρ. 6(1), Βασιλείου 3(1).