Αποχώρησε από τη Βούλα ο Ολυμπιακός Βόλου

Απίστευτα πράγματα έγιναν στη Βούλα καθώς ο αγώνας του Πρωτέα με τον Ολυμπιακό Βόλου διεκόπη στο 34ο λεπτό με το σκορ να είναι 78-44, αφού αποχώρησε από το γήπεδο η φιλοξενούμενη ομάδα, διαμαρτυρόμενη για τη διαιτησία.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του www.basketa.gr  «ο Ολυμπιακός Βόλου στο τελευταίο δεκάλεπτο αποφάσισε να φύγει. Ο αγώνας κατακυρώθηκε 20-0 υπέρ του Πρωτέα Βούλας και ο Ολυμπιακός Βόλου μηδενίστηκε και δεν πήρε ούτε το βαθμό της ήττας.

Ο μηδενισμός, πάντως, «βόλευε» τον Ολυμπιακό Βόλου, καθώς έτσι κατέλαβε την προτελευταία θέση της βαθμολογίας και στα πλέι άουτ θα αγωνιστεί με τις Εσπερίδες με τις μεταξύ τους νίκες να είναι 1-1. Αν δεν υπήρχε μηδενισμός ο Ολυμπιακός Βόλου θα έπαιζε πλέι άουτ με τον Πρωτέα με τις νίκες να είναι 2-0 υπέρ της ομάδας της Βούλας.

Το φύλλο αγώνα έκλεισε με 20-0 υπέρ του Πρωτέα, ωστόσο, αναμένεται και η συμπληρωματική έκθεση των διαιτητών. Αν κρίνουν ότι υπάρχει διακωμώδηση του αθλήματος η τιμωρία μπορεί να φτάσει ως και αποβολή από το πρωτάθλημα.