Νίκη στο τέλος για τον Φάρο Κερατσινίου-Επικράτησε με 65-62 του Εσπέρου Πάτρας-Το στατιστικό του αγώνα-Φωτορεπορτάζ

Σε ένα παιχνίδι «διαφήμιση» του γυναικείου μπάσκετ ο Φάρος επικράτησε με 62-65 του Έσπερου, κατά τη δεύτερη αγωνιστική της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Νεανίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού.

Ο Έσπερος προηγήθηκε στο σκορ 11-9, 5΄32΄΄πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως ο Φάρος με ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 11-14 (2΄36΄΄). Ακολούθησε ακόμα ένα σερί 5-0 από την ομάδα του Φάρου με αποτέλεσμα να προηγηθεί 13-19 με τη λήξη της περιόδου.

Το δυναμικό ξεκίνημα του Έσπερου στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε το σκορ στο 18-19, όμως ένα σερί 13-0 του Φάρου ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (18-32, 5΄52΄΄). Η προσπάθεια των αθλητριών από την Πάτρα να επιστρέψουν στο παιχνίδι δεν είχε θεαματικά αποτελέσματα και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 29-39.

Η μεγάλη επιστροφή όμως έγινε την τρίτη περίοδο. Ο Έσπερος όχι μόνο «ροκάνισε» τη διαφορά (37-42, 5΄5΄΄), αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 44-44 (1΄21΄΄).  Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ομάδα από την Πάτρα προηγήθηκε ξανά στο σκορ με 47-46. Το παιχνίδι πήρε... φωτιά. Ο Έσπερος προηγήθηκε με 59-58 ενώ απέμενε ένα λεπτό. Όμως η ψυχραιμία και ευστοχία των παικτριών του Φάρου στις ελεύθερες έκριναν τον τελικό νικητή, με την ομάδα από το Κερατσίνι να παίρνει στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα με 62-65.
Δεκάλεπτα: 13-19, 29-39, 44-46, 62-65
Διαιτητές: Γαζέτας-Παζόλης
Έσπερος Πάτρας (Πέτροβιτς): Μιχαηλίδου 2, Ψυρρή 8(2), Νάτσκου 16(6/10δ., 9ρ.), Τσιακμά 6, Τραγούστη 17(1), Ρεκουνιώτη 13, Μιχαηλίδου.
Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης): Κιαούλια Μαλ. 2, Καρακασίδου 21, Καραπατάκη 11(2), Κιαούλια Μαρ., Τζιλιανού 4, Παπαδοπούλου, Κοντραφούρη 18(1τρ., 16ρ.), Καλαφάτη (1), Μπαϊμπάκη, Μυσιρλή.