Με το ένα πόδι στους «12» οι παίδες του Μακεδονικού

Νίκη για την παιδική ομάδα του Μακεδονικού στο πρώτο παιχνίδι με τον ΒΑΟ (63-44).Ο αγώνας ξεκίνησε με πολλές κακές επιλογές σε επίθεση και άμυνα για τις δύο ομάδες απόρροια του άγχους που είχαν οι παίκτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μακεδονικός κατέβηκε πιο αποφασισμένος παίρνοντας… κεφάλι στο τρίτο δεκάλεπτο με 42-38. Στο τελευταίο οι παίκτες των γηπεδούχων παίζοντας καλή άμυνα και με ένα 21-6 στην επίθεση έφτασε στο τελικό 63-44 και όλα πλέον θα κριθούν στην έδρα του ΒΑΟ μετά το Πάσχα.

Δεκάλεπτα: 11-11, 20-22, 42-38, 63-44
Διαιτητές: Χατζίδου-Αγγελίδης
Μακεδονικός (Γουναρίδης): Καραγκιόζης 11(3), Παπαδόπουλος 10(2), Εμμανουηλίδης 8, Καλαιτζής, Καράκαρης 22(2), Κυλαντωνίδης 10(2), Καβούκης, Αμπατζίδης, Λαζαρίδης, Κιορπές, Καλαποθαράκος 2.
ΒΑΟ (Αραϊτζόγλου): Ταζόπουλος 11, Παρασκευάς Δ. 5(1), Μούτσιος 14(2), Ζώης 5(1), Εξιόγλου 4, Στολτίδης , Γκαλέτσης 5(1), Νάκος, Χαρπαντίδης, Χατζόπουλος, Παρασκευάς Ν.