«Καθάρισε» από την αρχή στη Θέρμη ο Αστέρας Ιπποδρομίου-Μαντουλίδης

Άνετη νίκη που τον κρατά ζωντανό στην τετράδα πέτυχε ο Αστέρας Ιπποδρομίου που επικράτησε με 49-71 στη Θέρμη του Θερμαϊκού. Κάνοντας ένα… διαστημικό πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-28. Το ημίχρονο έκλεισε με 17-39 καθώς η Σαλαμάνη των γηπεδούχων με 11 πόντους ήταν απελπιστικά μόνη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν τόση η χαλαρότητα των φιλοξενουμένων που μετά από 350"(5'50") πέτυχαν τους πρώτους πόντους τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 26' είχαν σκοράρει τρεις μόλις παίκτριες από τις νικήτριες. Το δεκάλεπτο έληξε 33-55, ενώ το τέταρτο ήταν διαδικαστικό κι έληξε με 49-71.

Από τους γηπεδούχους κορυφαία ήταν η Σαλαμάνη, η Ασπρίδου έκανε την καλύτερη εμφάνιση της στη Θέρμη, ενώ τους έλειπε η Ελευθερία Παπαδοπούλου σε μεγάλο βαθμό.

Από τις φιλοξενούμενες MVP η Δανάη Παπαδοπούλου με 29 πόντους (ατομικό ρεκόρ στην Α ΕΚΑΣΘ), Γαβρίλη και Φόρογλου. Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή της Νατάσας Ζαμπουρίδου, ύστερα από ένα διάλλειμα στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις και ότι έπαιξαν 20-25' οι παγκορασίδες Παπαδοπούλου και Σιφναίου των φιλοξενουμένων.

Δεκάλεπτα: 9-28, 17-39, 33-55, 49-71
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Δήμου
Θερμαϊκός Θέρμης (Κωτούλης-Παπαδοπούλου Ελ.): Βελούδη 4, Ασπρίδου 8, Κισκιπέλη 4, Σταματέλου 6, Μανάβη 6(2), Σαλαμάνη 13(3), Μαρασλίδη 2, Θώμογλου 6, Μαργκέκα.
Αστέρας Ιπποδρομίου (Ιωαννίδης-Νικολαϊδης): Καρπώνη 3, Σαββοπούλου Ελ. 6, Ζαμπουρίδου 2, Γαβρίλη 20(4), Φόρογλου 11(1), Παπαδοπούλου Δ. 29, Κασάπη, Φιλίππου, Κάκαγια, Σιφναίου, Παλαμουτίδου, Μπεσίρη.

Ανταπόκριση: Ιωαννίδης Νεκτάριος