Δύσκολη επικράτηση των εφήβων του ΠΑΟΚ επί του Ηρακλή-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα

Δύσκολα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ηρακλή, επικρατώντας στο τέλος με 68-56 και παραμένοντας αήττητος στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης μέρας του φάιναλ-φορ εφήβων της ΕΚΑΣΘ.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς ο Ηρακλής εμφανίστηκε πολύ καλύτερος από το πρώτο παιχνίδι και ιδιαίτερα ανταγωνιστικός. Μάλιστα στο 17ο λεπτό με τρίποντο του Τσούκα, καλάθι του Νικολαΐδη και τρίποντο του Μήτσιου, προηγήθηκε με 22-30 και ολοκλήρωσε το δεύτερο δεκάλεπτο, προηγούμενος με 26-33.

Ο «Γηραιός» συνέχισε την εντυπωσιακή του εμφάνιση και στην τρίτη περίοδο, όταν και προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων (35-46) ύστερα από νέο τρίποντο του Τσούκα στο 27ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ όμως κατάφερε να μειώσει σε 44-48 με το τέλος του δεκαλέπτου και με τρίποντο του Βακουφτσή στο 32ο λεπτό, ισοφάρισε μετά από ώρα το σκορ.

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με 55-53, πέντε λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα και με βολές του Μαραβέγια ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε καθοριστικό τρίποντο και έκλεψε την μπάλα λίγο αργότερα, ενώ με νέο τρίποντο του Τουλούπη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 65-56 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη «καθαρίζοντας» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 15-15, 26-33, 44-48, 68-56
Διαιτητές: Δαμίγος-Γραικός-Βασιλόπουλος
ΠΑΟΚ (Αλμπάνης): Μαραβέγιας 14(3), Τουλούπης 9(1), Κλωνάρας 20(2), Παλιαχάνης 6, Κίρτσιος, Κυφωνίδης, Μπέσσας, Ιατρίδης Κ., Ιατρίδης Ζ. 3, Βακουφτσής 12(1), Πετανίδης, Καραγεωργίου 4.
ΗΡΑΚΛΗΣ(Καλανταρίδης-Καμπούρης): Μπελτές 4, Τζαβέλλας 6(1), Τσίτσης, Μπλιαντίδης, Βάνης 9(1), Μήτσιου 3(1), Τσούκας 32(5), Νικολαϊδης 2.