Εκαναν το πρώτο βήμα οι έφηβοι του ΠΑΟΚ-Επικράτησαν με 62-73 του Μαντουλίδη στο πρώτο παιχνίδι για το φάιναλ φορ της ΕΚΑΣΘ-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από το παιχνίδι

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα ο ΠΑΟΚ επικράτησε καθαρά του Μαντουλίδη με 62-73 στην πρεμιέρα του φάιναλ-φορ εφήβων της ΕΚΑΣΘ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-7. Ο Μαντουλίδης πέτυχε το πρώτο του καλάθι τρία λεπτά μετά την έναρξη, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφθασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (2-12). Με τρίποντο του Νικολαΐδη, οι παίκτες των Εκπαιδευτηρίων μείωσαν σε 9-13, 4:42 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με αποτέλεσμα ο Ρούλης Αλμπάνης να πάρει το πρώτο τάιμ-άουτ του αγώνα. Οι «κιτρινομπλέ» κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι αμέσως μετά, όμως η αστοχία στα τρίποντα ήταν απίστευτη και έτσι ο «Δικέφαλος» έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 17-22.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να προηγείται με μια διαφορά που κυμαινόταν μεταξύ 5-9 πόντων στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Στο 16ο λεπτό το σκορ ξαναπήγε στο +10(21-31), ενώ πο δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους «ασπρόμαυρους» μπροστά με 26-42.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο Μαντουλίδης κατάφερε να μειώσει στους 12 πόντους και με τρίποντο του Νικολαΐδη στο 28ο λεπτό η διαφορά πήγε μετά από ώρα στους επτά (45-52). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξαναπάρει διψήφια διαφορά με το τέλος της περιόδου (47-57).

Το πέμπτο φάουλ του Νικολαΐδη, σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο παίκτης των Εκπαιδευτηρίων ξανάδωσε στους «ασπρόμαυρους» μια διαφορά ασφαλείας (52-62) στο 33ο λεπτό. Οι παίκτες του Μαντουλίδη υπέπεσαν σε συνεχόμενα λάθη και ο «Δικέφαλος» διατηρούσε το σκορ σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 17-22,  26-42, 47-57, 62-73
Διαιτητές: Τζίμα-Παπαδόπουλος Χ.-Θρασυβουλίδης
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Ντολόπουλος-Καραμανώλης): Τζιοβάρας 9, Κουτουξίδης 11, Καλόγηρος 8(1), Ψαθάς, Τσανακτσίδης, Γεωργιάδης, Γκύζης 10(1), Ντίαθ 2, Γκαντίδης, Σίμογλου 5, Νικολαϊδης 17(3).
ΠΑΟΚ (Αλμπάνης): Μαραβέγιας 5(1), Τουλούπης 10(2), Κλωνάρας 20(2), Παλιαχάνης 10, Κίρτσιος 3, Κυφωνίδης, Χαρίτογλου, Φίλλιος 5(1), Ιατρίδης 3, Βακουφτσής 6, Πετανίδης, Καραγεωργίου 11.