Όπλισε η Γεωργιάδου-Νίκησε στην παράταση ο Αστέρας Πλαγιαρίου

Έχοντας μια Γεωργιάδου για…. Οσκαρ,  ο Αστέρας Πλαγιαρίου  επιβλήθηκε στην παράταση ύστερα από παιχνίδι γκραν-γκινιόλ, με 67-61 του Αχιλλέα Τριανδρίας.

Το πρώτο δεκάλεπτο έδειχνε μια διαφορετική εικόνα. Παίζοντας εκπληκτικά σε άμυνα κι επίθεση οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 22-10 και η απουσία των δύο πλέι-μέικερ (Τσαλοπούλου κι Ευθυμίου) δεν φαίνονταν. Όμως τα τρία φάουλ της καλύτερης αμυντικής παίκτριας της, Ανδρονίκης Παπαδοπούλου και τις Σταμούλη, Τσαπόγα να έχουν απίστευτα ποσοστά ευστοχίας σε 2 λεπτά πήγαν με σερί 0-7 τη διαφορά στο -5 κι αφού ισοφάρισαν στο 19' σε 31-31 προσπέρασαν με 32-35 στο ημίχρονο.

Μάλιστα στο 24' έφτασαν στη μέγιστη τιμή τη διαφορά(+8,32-40).Το τάιμ-άουτ όμως του κ. Μοσχούλα ξύπνησε τις παίκτριες του που μείωσαν τη διαφορά στο -2 σε 1'(38-40). Από το 24' έως το 30' μίλησαν οι άμυνες και με σκορ 2-5 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 40-45. Μετά από 14 λεπτά στο 33' άρχισαν τα 45άρια της Ντίνας Γεωργιάδου που έδωσε προβάδισμα με 47-46 και με άλλη τρίποντη βόμβα στο 34' έστειλε στο +2(50-48) τη διαφορά.

Μέσα σε 5 λεπτά με σερί 2-8 προσπέρασε με +4 ο Αχιλλέας Τριανδρίας με 52-56 στα 43" προ της λήξης. Εκεί με φάουλ-γκολ η Χριστάκογλου στα 28" μείωσε σε 55-56. Στα 16" με δύο βολές η Τσαπόγα διαμόρφωσε το 55-58. Στα 3" προ της λήξης με τρίποντο αλά Χάρντεν η Γεωργιαδου, από τα εννέα μέτρα και χωρίς να βλέπει το καλάθι ισοφάρισε σε 58-58 κι έστειλε το παιχνίδι σε έξτρα πεντάλεπτο.

Με τρίποντο της Γεωργιάδου και καλάθι της Παπαδοπούλου το σκορ έγινε 63-58. Με μία βολή η Τσαπόγα μείωσε σε 63-59 ενώ με καλάθι της Παπαδοπούλου και της Οζπαπαδοπούλου Μ. το σκορ έγινε 67-59. Τέλος με καλάθι στα 3" προ της λήξης η Τσίγκου διαμόρφωσε το 67-61.

MVP η Γεωργιάδου με 19 πόντους και 5 τρίποντες βόμβες. Την ακολούθησε με 17 πόντους η Ανταβαλή και με κρίσιμα καλάθια στην παράταση η Παπαδοπούλου. Από τις ηττημένες η Τσαπόγα έκανε ότι ήθελε με 24 πόντους και την ακολούθησε η Σταμούλη με 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-10, 32-35, 40-45, 58-58(κ.α.), 67-61
Διαιτητές: Τζιοβανάκης-Ντόντης
Αστέρας Πλαγιαρίου (Μοσχούλας-Τσαλοπούλου): Γεωργιάδου 19(5), Παπαδοπούλου Αν. 10, Ανταβαλή 17, Αντικατζίδου 7, Οζπαπαδοπούλου Μ. 2, Οζπαπαδοπούλου Σ. 9, Τσακιτζη, Χριστάκογλου 3.
Αχιλλέας Τριανδρίας:(Αμυγδαλάς): Ζέρβα, Τσίγκου 5, Ποτούπνι 5, Σταμούλη 19(1), Τσαπόγα 24, Ισμαήλ, Θωμά 7(1),Τσαγκάρη 1.

Ανταπόκριση: Ιωαννίδης Νεκτάριος.