Μεγά(λο) «διπλό» στη Νεάπολη

Εξαιρετικός μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μέχρι τις αρχές της τελευταίας, ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε στη Νεάπολη του ΠΚ με 65-72.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα και καμία από τις δύο δεν ξέφυγε με σημαντική διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο προαναφερθέν χρονικό διάστημα με εννέα πόντους (22-31) και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 27-42. Με σερί 10-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου ο Μέγας «καθάρισε» οριστικά το παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 57-63 στο 37ο λεπτό και σε 63-70 στο 39ο.

Δεκάλεπτα: 18-20, 27-42, 40-59, 65-72
Διαιτητές: Φούτζηλας-Κουτσουμάρης-Κατσαβέλης
ΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ(Κυρούδης): Σουλτάνης 6, Αμανατίδης 1, Μπεχλιβάνης 27(4), Δημητρόπουλος, Χύτας 24, Χατζόπουλος 3(1), Στράντζαλης, Τσιακίρης 2, Τσιώρας 2, Ταουκίδης, Αϊμέκε, Λεμονίδης.
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ(Κασαπίδης-Παπαδόπουλος): Σαμαράς 3(1), Νεράντζης 2, Σιπιτάνος 16, Γιαχανατζής 4(1), Νικολάτος 21(1), Ορφανίδης, Ντομόπουλος 8, Στίκας 10(3), Γκίκας, Κούρογλου 8, Τελλίδης, Νικολαϊδης.