Ανετη επικράτηση επί της Πορτογαλίας με εξαιρετική απόδοση για την Εθνική γυναικών (81-59)-Οι πρώτες φωτογραφίες

Η Εθνική Γυναικών βρήκε το... DNA της με καλή άμυνα και καλές συνεργασίες και στον τέταρτο αγώνα της για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2019, επικράτησε στη Χαλκίδα της Πορτογαλίας με 81-59, παρουσιάζοντας ένα εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο.

Με οδηγό την αρχηγό Εβίνα Μάλτση και τις Γέμελος, Καλτσίδου και Φασούλα να δίνουν πολλές λύσεις η Ελλάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική κυριάρχησε στο παρκέ δείχνοντας ότι μόνο τυχαία δεν ήταν τα όσα έκανε το περασμενο καλοκαίρι στο Ευρωμπάσκετ στην Πράγα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Εθνική με οκτώ συνεχόμενους πόντους της Μάλτση, πήρε το προβάδισμα με 10-5 με την Πορτογαλία ωστόσο να πλησιάζει σε 10-9 και λίγο αργότερα να προσπερνά 20-16 με την Κορέια να έχει κάνει τη ζημιά έξω από τη γραμμή των 6.75 μ. (3/3 τρίποντα).

Η Ελλαδα απάντησε με τις Καλτσίδου και Σωτηρίου, πηρε εκ νέου με 23-20 τα ηνία 45 δευτερόλεπτα από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Βιάνα ισοφάρισε με τρίποντο και με καλάθι της Σπανού έγινε το 25-23.

Η Πορτογαλία ωστόσο πίεζε την Εθνική και παράλληλα ήταν εύστοχη από τη γραμμή του τρίποντου επιστρέφοντας στο προβάδισμα 30-29 στο 14.40. Αλλά η Ελλάδα βρήκε τις λύσεις και αντέδρασε. Δυο τρίποντα από τη Γεμελος και καλάθια από τις Φασούλα και Μάλτση έγινε το 39-33 για την Εθνική 2.13 για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Εθνική Ομάδα έφτασε στο +12 (46-34) με το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου με τη Μαριέλλα Φασούλα να δίνει πολλές βοήθειες.

Η Πορτογαλία με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με πεντε συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 46-39, αλλά ένα σερί 9-0 της Εθνικής έκανε το 55-39. Οι φιλοξενούμενες πίεζαν, έκαναν το 55-44, όμως Μάλτση και Γέμελος είχαν διαφορετική άποψη φέρνοντας το παιχνίδι στο +17 (65-48).

Η Ελλάδα κυριαρχούσε στον αγώνα και με καλάθι της Σπυριδοπούλου στο 32.40 η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (71-50) και λίγο αργότερα 74-50.

Διαιτητές: Ολάρου (Ρουμανία), Τσαβάρα (Βοσνια Ερζεγοβίνη), Λίτσκα (Πολωνία)
Δεκάλεπτα: 25-23, 46-34, 67-48, 81-59
Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμάτη, Λύμουρα, Χατζηνικολάου 3, Μάλτση 20, Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 8, Κοσμά 2, Σπανού 5, Σπυριδοπούλου 4, Καλτσίδου 10, Γέμελος 16, Φασούλα 11
Πορτογαλία (Βασκονσέλος): Κόστα 7, Ντομίνγκες 4, Νέβες 2, Μπραντάο 3, Βιάνα 10, Κορέιρα 24, Σίλβα 5, Λιβούλο, Σίλβα 4, Ροσάριο, Φιλίπε