Απόδραση στο τελευταίο οκτάλεπτο για τον ΓΣ Μενεμένης

Ύστερα από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που τα είχε όλα ο ΓΣ Μενεμένης στο τέλος κέρδισε εκτός έδρας με 43-73 τον Αστέρα Πλαγιαρίου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε την απόλυτη ισορροπία όταν το σκορ ήταν 12-12. Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν τη διαφορά και προηγήθηκαν με 21-37 στο 22'. Όμως με bazzer-bitter τρίποντο της Γεωργιάδου στο 30' το σκορ έγινε 36-46 και στο 32' πήγε στο -6(41-47) με καλάθι της Τσαλοπούλου.

Ξαφνικά κι ενώ ένα λεπτό μετά αποχώρησε η Ούτσιου με μικροτραυματισμό, οι φιλοξενούμενες πείσμωσαν και με σερί 2-27 έφτασαν στο τελικό 43-73. Η Σταματιάδου δεν αγωνίστηκε για να προφυλαχτεί για το ντέρμπυ της επόμενης αγωνιστικής.

Κορυφαία από τους γηπεδούχους η Γεωργιάδου που με ένα τρελό κρετσέντο πέτυχε έξι τρίποντα και έγινε η πρώτη παίκτρια που ξεπερνά τα 300 τρίποντα έξω από τα 6,75(έφθασε τα 305). Από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν η Παυλίδου με 19 πόντους, η Βασιλειάδου με 13 πόντους, ενώ η Σιδηροπούλου χτύπησε με 3 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 12-12, 21-31, 36-46, 43-73
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Γεκτίδης
Αστέρας Πλαγιαρίου (Μοσχούλας): Γεωργιάδου 19(6), Παπαδοπούλου Ανδρ. 2, Τσαλοπούλου 10, Ανταβαλή 4, Αντικατζίδου 8, Οζπαπαδοπούλου Μ., Οζπαπαδοπούλου Σ., Ευθυμίου, Τσακιτζή, Χριστάκογλου.
ΓΣ Μενεμένης (Σάββας-Σιδερίδης): Παυλίδου 19(1), Ούτσιου 10, Αναστασιάδου 6, Καβακίδου 8, Σιδηροπούλου 9(3), Βασιλειάδου 13, Παναγιωτιδου 3, Ζούνη 5.

Ρεπορτάζ: Ιωαννίδης Νεκτάριος.