13 Δεκ 2017

Εκανε… σεφτέ το ΠΚ Νεάπολης

Την πρώτη τους  νίκη για φέτος πέτυχαν οι γυναίκες του ΠΚ Νεάπολης που επικράτησαν στην έδρα τους με 57-40 του Αριστοτέλη Σταυρού. Οι παίκτριες του Σπύρου Παγκούτσου, πήραν προβάδισμα μετά το δεύτερο δεκάλεπτο και το διεύρυναν μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Συνέχισαν το σερί οι γυναίκες του ΓΣ Μενεμένης

Την όγδοη συνεχόμενη νίκη τους πέτυχαν οι γυναίκες του ΓΣ Μενεμένης που επιβλήθηκαν στο τοπικό ντέρμπι των Αμπελοκήπων Μενεμένης με 52-39. Οι νικήτριες πήραν μικρή διαφορά μετά τη δεύτερη περίοδο και τη διεύρυναν στην τελευταία.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

Στους «16» του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ η Βεργίνα-Επικράτησε με 69-63 του ΠΚ Νεάπολης

Μεγάλη πρόκριση στο κύπελλο ανδρών της ΕΚΑΣΘ για τη Βεργίνα, που επιβλήθηκε με 69-63 του ΠΚ Νεάπολης. Παρά το άσχημο ξεκίνημα (9-22 η πρώτη περίοδος), οι παίκτες του Νίκου Βουρδέρη μείωναν σιγά σιγά το σκορ και από την στιγμή που πέρασαν μπροστά με 46-45 στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου δεν έχασαν το προβάδισμα.

Ιστορική πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Γυναικών για τον Φάρο Κερατσινίου-Επικράτησε με 67-56 του Πανιωνίου

Ο Φάρος Κερατσινίου είναι η πρώτη ομάδα που πέρασε στο Final 4 του Κυπέλλου Γυναικών καθώς επικράτησε με 67-56 του Πανιωνίου και πήρε την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα νεανίδων Αρης-ΠΑΟΚ

Ανετες επικρατήσεις για Ηρακλή και Χολαργό στην Α2 ανδρών-Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα του δεύτερου-Η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Ο Χολαργός επικράτησε 78-59 του Εθνικού και ο Ηρακλής 82-55 του Αμύντα σε εξ αναβολής αγώνες της έβδομης και της έκτης αγωνιστικής της Α2 αντίστοιχα. Αναλυτικά:

Οι διαιτητές σε Α2, Β΄, Γ΄ Εθνική ανδρών και Α1, Α2 και κύπελλο Ελλάδας γυναικών

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές σε Α2, Β΄ και Γ΄ Εθνική ανδρών και Α1, Α2 γυναικών, που είναι οι εξής:

Οι πρώτες σε πόντους και τρίποντα της Α2 γυναικών (Ομιλοι Βορρά και Νότου)-Ξέφυγε η Φλώρου στις σκόρερ

Μετά την ένατη αγωνιστική οι πρώτες σε πόντους και τρίποντα των ομίλων Βορρά και Νότου της Α2 γυναικών είναι οι εξής:

Συλλέγονται τρόφιμα μακράς διαρκείας από τον ΒΑΟ

Από την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου μέχρι και την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου, στο κλειστό γυμναστήριο του ΒΑΟ συλλέγονται τρόφιμα μακράς διαρκείας όπως μακαρόνια, ρύζι, ζάχαρη, όσπρια, λάδι, γάλα, κονσέρβες, δημητριακά, αλεύρι κ.α.

Πετυχημένη επέμβαση στον αστράγαλο του Μωυσιάδη

Σε επιτυχημένη επέμβαση στον αστράγαλο υποβλήθηκε ο αθλητής της ανδρικής ομάδας της ΔΕΚΑ Νίκος Μωυσιάδης.

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι της Α1 Ανδρών

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι της 9ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, είναι:

Τα καλύτερα στιγμιότυπα από τους αγώνες νέων Κεραυνός Αγίου Παύλου-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων και Ιωνικός-ΚΣ Γέφυρας

«Ανέβασε στροφές» στην επανάληψη η μικτή αγοριών της ΕΚΑΣΘ

Παίζοντας καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο η μικτή αγοριών της ΕΚΑΣΘ, με κορυφαίο παίκτη τον Πετανίδη, επικράτησε με  65- 78 της Ακαδημίας Αστέρια.

Το πρόγραμμα και ο τρόπος διεξαγωγής της ημιτελικής φάσης νεανίδων της ΕΚΑΣΘ

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Προπόνηση για το Κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παμπαίδων

Το κλιμάκιο Nότου της Eθνικής Παμπαίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου στις 16.30 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ. Οι παίκτες που καλούνται είναι οι:

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία της Α΄ γυναικών

Τα πρωταθλήματα Α΄ γυναικών και νέων ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Σταμάτη: «Πιστεύουμε πάρα πολύ στις δυνατότητες μας»

Στο Σφάντου Γκεόργκε της Ρουμανίας αγωνίζεται ο Ολυμπιακός με τη Σέπσι (14/12, 18:30) για τα μπαράζ του Eurocup, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν ως σκοπό να πάρουν ένα αποτέλεσμα που θα τiς φέρει σε πλεονεκτική θέση ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας (21/12, 18:00) και ένα βήμα πριν την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Στιγμιότυπα και δηλώσεις από τον αγώνα Φαίακας Κέρκυρας-Ικαροι Τρικάλων για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Γαλαξίας-ΑΕΕ Τούμπας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Σημαντικός φιλανθρωπικός αγώνας από «Λάμψη», «Φίλους του Πέτρου» και ΣΒΚΘ στις 27 Δεκέμβρη στο «Ιβανώφειο»

Ο σύλλογος γονέων παιδιών με νεοπλασματικές ασθένειες Βορείου Ελλάδος, «Η Λάμψη», με τη βοήθεια του μη κερδοσκοπικού σωματείου κοινωνικού χαρακτήρα «Οι φίλοι του Πέτρου» και την υποστήριξη του Συνδέσμου Βετεράνων Θεσσαλονίκης, διοργανώνει φιλικό αγώνα την Τετάρτη 27-12-17 στις 19:00 στο «Ιβανώφειο».

Πέρασαν και από το «Αλεξάνδρειο» παραμένοντας αήττητες οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ- Φωτορεπορτάζ-Η τελική βαθμολογία της πρώτης φάσης

Πρώτες και αήττητες ολοκλήρωσαν και τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ καθώς πέρασαν με νίκη και από το «Αλεξάνδρειο», κερδίζοντας με 55-61 τον Αρη. Με αυτό το αποτέλεσμα εξασφάλισαν και το πλεονέκτημα έδρας εφόσον φτάσουν στα πλέι-οφ με αντίπαλο τις «κίτρινες».

«Φόρτσαραν» στο τέλος οι νέοι της Αρετσούς

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Στέργιου Χαλκιά στον πάγκο των νέων της Αρετσούς καθώς η ομάδα παίρνοντας «κεφάλι» στο σκορ μετά τη δεύτερη περίοδο επικράτησε τελικά εύκολα του Ποσειδώνα Μηχανιώνας με 72-53.

Και οι έξι νέοι του Ανατόλια ήταν… υπέροχοι

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή και αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά οι έξι παίκτες των νέων του Ανατόλια επικράτησαν εκτός έδρας του ΑΟ Μαλακοπής Πυλαίας με 55-75.