13 Νοε 2017

Πήρε το τοπικό ντέρμπι η Μηχανιώνα

Εχοντας προβάδισμα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι ο Ποσειδώνας επικράτησε στη Μηχανιώνα με 72-68 του Αριστοτέλη Επανομής.

«Καθάρισε» από την αρχή η ΔΕΚΑ

Παίρνοντας διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο, η ΔΕΚΑ επικράτησε με άνεση, όπως δείχνει το τελικό 60-44, του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

«Ξέσπασε» στην επανάληψη ο Γαλαξίας

Με εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο ο Γαλαξίας επικράτησε με 74-56 της ΑΕ Πυλαίας. Οι παίκτες του Τάσου Τζιόμαλου με πρώτο σκόρερ του αγώνα τον Κανλή, επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφθασαν άνετα στη νίκη.

«Φόρτσαρε» μετά το δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΕ Τούμπας

Παίρνοντας διαφορά γύρω στους δέκα πόντους μετά τη δεύτερη περίοδο η ΑΕΕ Τούμπας επικράτησε στη ΜΕΝΤ με 64-51 του ΠΚ Νεάπολης. Το πρώτο μισό της πρώτης περιόδου ήταν νεκρό επιθετικά, ενώ στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Ο προπονητής των Ικάρων Σερρών Στέργιος Ποργιόπουλος, μιλά για το παιχνίδι της ομάδας του με τον ΚΣ Γέφυρας

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Ικαροι Τρικάλων-Εύαθλος Πολυκάστρου για την Γ΄ Εθνική ανδρών

«Κατοστάρα» επί του Πήγασου για τις Ελπίδες Ηλιούπολης

Την τρίτη σερί νίκη τους πέτυχαν οι Ελπίδες Ηλιούπολης  στη Σταυρούπολη επικρατώντας του Πήγασου 24 με 62-101 για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ2 ΕΚΑΣΘ.

ΑΕΕ Τούμπας-ΠΚ Νεάπολης για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, ζωντανά από τη ΜΕΝΤ στις 20:45

Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από την πρώτη προπόνηση στην Κοζάνη για την Εθνική Γυναικών-Τι δήλωσαν Κεραμιδάς και Χριστινάκη- Αύριο η συνέντευξη τύπου-Τα εισιτήρια για την αναμέτρηση με τη Μεγάλη Βρετανία

Στην πόλη της Κοζάνης βρίσκεται από σήμερα η Εθνική Γυναικών, καθώς την Τετάρτη (17.00, ΕΡΤ2) θα αντιμετωπίσει τη Μεγάλη Βρετανία για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου των Προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2019.

«Χτίζει σερί» ο Νέστορας-Επικράτησε με 62-51 του Ορφέα Πλαγιαρίου

Δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία για τον Νέστορα, που επικράτησε το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό της Μίκρας 1 του Ορφέα Πλαγιαρίου με 62-51.

«Διπλό» στη ΧΑΝΘ για το παιδικό των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων

Τη νίκη της χρονιάς πέτυχε το παιδικό τμήμα των Μαχητών Πειραματικού Πύκων καθώς επιβλήθηκε με 59-61 της ΧΑΝΘ. Όχι μόνο γιατί αγωνιζόταν εκτός έδρας και έπαιζε με μια παραδοσιακά μεγάλη ομάδα, αλλά γιατί προερχόμενη από δύο βαριές ήττες με ΔΕΚΑ και Αρη,  βρήκε το σθένος, πείσμωσε και πήρε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για τη συνέχεια.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Τιτάνες Δράμας-Πανσερραϊκός για την Α2 γυναικών

«Εσπασε» το αήττητο του ΑΣ Αστέρες η Old School

Επανήλθε στις νίκες η Old School καθώς επικράτησε της πρωτοπόρου και αήττητης μέχρι ομάδας ΑΣ Αστέρες με 52-44.

Μόνη στην κορυφή η Δύση στο τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ-Οι φωτογραφίες των ομάδων

Το Σάββατο στο κλειστό γήπεδο Μίκρας Β διεξήχθησαν οι αγώνες της τέταρτης  αγωνιστικής του τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ αθλητών γεννημένων το 2004 με τα εξής αποτελέσματα:

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα παίδων Βεργίνα-GBA

Δύσκολο «διπλό» για την Ολυμπιάδα Ανω Πόλης

Μια δύσκολη εκτός έδρας νίκη πέτυχε χθες η Ολυμπιάδα Ανω Πόλης, που έκαμψε στο τέταρτο δεκάλεπτο, την αντίσταση της πολύ μαχητικής Προοδευτικής με 58-65.

Σιώπης: «Συνεχίζεται η σκληρή δουλειά»

Ο αθλητής του ΚΣ Γέφυρας, Αργύρης Σιώπης, δήλωσε για τον αγώνα με τους Ικαρους Σερρών, τα εξής:

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ανατόλια-Χαλκηδόνα για την Β΄ Εθνική ανδρών

Αρχίζει η σχολή διαιτησίας του ΣΔΚΘ

Ο Σύνδεσμος Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Θεσσαλονίκης, ανακοίνωσε ότι η νέα σχολή διαιτησίας θα ξεκινήσει την Τετάρτη 29/11/17 και ώρα 18:00 στα γραφεία του Συνδέσμου (Βαλαωρίτου 7, 4ος όροφος, τηλέφωνο-φαξ:2310 522602, emai: info@sdkth.gr).

Ετήσια τακτική γενική συνέλευση από την ΕΚΑΣΘ

Η  Ένωση Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Θεσσαλονίκης,  καλεί όλα τα Σωματεία της Δύναμής της να παρευρεθούν  στην ετήσια Τακτική Γενική Συνέλευσή της , που θα πραγματοποιηθεί τη Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2017, στα γραφεία της ( Καυτανζόγλειο Στάδιο – Κτίριο 2 – 2οςΌροφος) και ώρα 18:00 με θέμα Ημερησίας Διάταξης:

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Πρωτέας Γρεβενών-Ζέφυρος και οι δηλώσεις των προπονητών

Μολυβδάς, Ελευθεριάδης και Καλαμπόκης στο τεχνικό επιτελείο της Εθνικής Ανδρών

Μετρώντας αντίστροφα για το πρώτο ραντεβού της Εθνικής Ανδρών για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019, ο προπονητής της ομάδας Θανάσης Σκουρτόπουλος κατέληξε στους συνεργάτες που θα τον πλαισιώσουν σε αυτή την προσπάθεια.

Δείτε την τάπα του Βελισσαρίου στο αγώνα Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Στρατώνι για την Β΄ Εθνική ανδρών

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία της Α΄ ανδρών

Τα παιχνίδια της Α΄ κατηγορίας στους άνδρες ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Ικαροι Σερρών-ΚΣ Γέφυρας για την Β΄ Εθνική ανδρών

Εύκολο «διπλό» στην Ηλιούπολη για τις κορασίδες του Αριστοτέλη Σταυρού

Εχοντας διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο, οι κορασίδες του Αριστοτέλη Σταυρού επικράτησαν στην Ηλιούπολη του ΕΟ Σταυρούπολης με 19-45.

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα παίδων Νέα Ραιδεστός-ΠΑΟΚ

Ανετες επικρατήσεις για παίδες και εφήβους του Αρη

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του το παιδικό τμήμα του Αρη καθώς επιβλήθηκε με 36-86 εκτός έδρας του Μεγάλου Αλεξάνδρου

Νέο φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα εφήβων Μαντουλίδης-ΠΑΟΚ

Εύκολη νίκη για τους παίδες του Αριστοτέλη Επανομής

Εχοντας μεγάλη διαφορά από την αρχή οι παίδες του Αριστοτέλη Επανομής, επικράτησαν του Αστέρα Πλαγιαρίου  με 95-47.

«Καθαρή» επικράτηση για τον Πορφυριακό

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι οι άνδρες του Πορφυριακού επικράτησαν με 59-51 του Θερμαϊκού Θέρμης.

«Πέρασαν» από την Ηλιούπολη οι παίδες του Μακεδονικού

Με  νίκη  προχώρησε  η παιδική ομάδα του Μακεδονικού, επικρατώντας  εκτός έδρας επί  της ΕΚ Σταυρούπολη  με 40-60 πραγματοποιώντας  καλή εμφάνιση ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΔ

Μεγάλος νικητής του ντέρμπι ήταν ο ΠΑΟΔ που επιβλήθηκε της Ελβετίας με 63-51. Δείχνοντας ψυχραιμία και εμπειρία κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος του σκορ, αν και βρέθηκε στο -15,  με πολύ δυνατή άμυνα και να κερδίσει και με 12 πόντους διαφορά. ΄

Στιγμιότυπα και δηλώσεις από τον αγώνα Πρωτέας Γρεβενών-Ζέφυρος για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Ανετη επικράτηση για τις κορασίδες του Αρη-Η βαθμολογία του πρώτου ομίλου

Χωρίς να συναντήσουν κανένα πρόβλημα οι κορασίδες του Αρη επικράτησαν του ΠΚ Νεάπολης με 77-18.

Ανετο «διπλό» για το παιδικό του Θερμαϊκού Θέρμης

Εχοντας προβάδισμα σε όλο τον αγώνα οι παίδες του Θερμαϊκού Θέρμης επικράτησαν στα Βασιλικά με 45-67.