9 Νοε 2017

Παρελθόν από την Ελίμεια ο Καραγιαννίδης

Η διοίκηση του ΓΣ Ελίμειας με ανακοίνωσή της, «θέλει να ευχαριστήσει τον Κώστα Καραγιαννίδη για την προσφορά του τα δυο χρόνια και κάτι, που ήταν στον πάγκο της ομάδας ως πρώτος προπονητής και για τις χαρές που μας πρόσφερε και του εύχεται καλή συνέχεια στην προπονητική του καριέρα και χαρές στην προσωπική του ζωή».

Πρώτη προπόνηση στην Πορτογαλία για την Εθνική Γυναικών-Σωτηρίου: «Μόνο η νίκη είναι στο μυαλό μας»-Σταμάτη: «Πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε»

Αντίστροφα για την έναρξη των υποχρεώσεών της για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2019 μετρά η Εθνική Γυναικών.

Μεγάλη ανατροπή τους νέους του ΠΚ Νεάπολης-Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από τη νίκη επί του ΠΣ Ευκαρπίας

Οι νέοι του ΠΚ Νεάπολης παρότι παρουσιάστηκαν με απουσίες και έχαναν ακόμη με εννέα πόντους στα μέσα τις τρίτης περιόδου, με φοβερή άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές κατάφεραν και ανέτρεψαν το σκορ και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με 60-58 του ΠΣ Ευκαρπίας.

Ψήφισμα του ΔΣ της ΕΚΑΣΘ για τον Κώστα Παπακωνσταντίνου-Με το όνομά του τα φετινά τουρνουά μίνι και παμπαίδων και το αναπτυξιακό καμπ

Το Δ.Σ. της Ένωσης με την αναγγελία του θανάτου του Κώστα Παπακωνσταντίνου,  παίκτη του Νέστορα Θεσσαλονίκης, προπονητή, διαιτητή, παράγοντα της ομάδα του Νέστορα, Γενικού Γραμματέα της Ε.ΚΑ.Σ.Θ. και μέλους του Δ.Σ. της Ε.Ο.Κ. συνήλθε εκτατά και αποφάσισε τα παρακάτω:

Συλλυπητήρια του ΔΣ της ΕΟΚ για τον Κώστα Παπακωνσταντίνου

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης πληροφορήθηκε με θλίψη τον θάνατο του Κώστα Παπακωνσταντίνου και εκφράζει τα ειλικρινά του συλλυπητήρια στους οικείους του.

Εκτεταμένα στιγμιότυπα από τον αγώνα Θερμαϊκός-Ολυμπιάδα Θεσσαλονίκης

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα νέων Ηρακλής-ΑΕΕ Τούμπας

Το πρόγραμμα του Σαββάτου στην ΕΚΑΣΘ

Πλήθος αγώνων περιλαμβάνει το πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ για το Σάββατο που είναι το εξής:

Ηταν κάποτε η… Προποντίδα

Ο Άκης Ανδρεάδης ήταν ο προπονητής της και ο Κώστας Ζαρακηνός ο βοηθός του. Η Προποντίδα ήταν ομάδα υψηλών προδιαγραφών με έμπειρα και ικανά στελέχη.

Φτωχότερο το μπάσκετ της Θεσσαλονίκης-Απεβίωσε ο Κώστας Παπακωνσταντίνου

Φτωχότερο είναι από σήμερα το μπάσκετ της Θεσσαλονίκης με την απώλεια του Κωνσταντίνου Παπακωνσταντίνου, στυλοβάτη και ακούραστου εργάτη του,  για πολλά χρόνια Γενικού Γραμματέα της Ε.ΚΑ.Σ.Θ. και  μέλους του Διοικητικού Συμβουλίου της  Ε.Ο.Κ.

Δείτε τι δήλωσαν Ποργιόπουλος και Γκάτζιας για τον αγώνα των Ικάρων Σερρών με τον ΚΣ Γέφυρας και για την γιορτή του δεύτερου

Συνεχίζεται το τουρνουά διαμερισμάτων (γεννημένων το 2004) της ΕΚΑΣΘ το Σάββατο-Ποιοι αθλητές έχουν κληθεί

Το Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2017 στο γήπεδο Μικρας Β΄ συνεχίζεται το τουρνουά Διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ για αθλητές γεννημένους το 2004. Έτσι καλούνται οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2004 να βρίσκονται στο γήπεδο Μίκρας Β΄ στις 08:30 για τον αγώνα Κέντρο-Ανατολή:

Η επίσημη φωτογράφηση της Εθνικής γυναικών και το παρασκήνιο

Αλλαγές ημερών και ωρών έναρξης σε αγώνες Α2 γυναικών, Α2 και Γ΄ Εθνικής ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας - Αθηναϊκός ΑΣ, για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών της 19/11/2017 και ώρας 13.00, θα διεξαχθεί στις 17/11/2017 και ώρα 21.00, στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γ. Γεννηματάς».

Τρία παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Ταλανίζεται από τραυματισμούς η ΑΕ Κομοτηνής

Μπορεί να βρισκόμαστε στην αρχή της αγωνιστικής περιόδου, ήδη ωστόσο τα προβλήματα για την ΑΕ Κομοτηνής είναι ουκ ολίγα.

Τα αποτελέσματα όλων των υπολοίπων σημερινών αγώνων της ΕΚΑΣΘ σε Γ2 Ανδρών και νέους

Γ2΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ
΄

Φοβερή «ανατροπή» για τους νέους του Ανατόλια

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διαφορά 16 πόντων (32-48) στο ημίχρονο, οι νέοι του Ανατόλια επικράτησαν τελικά με 83-81 των Γαλάζιων.

«Πάτησαν γκάζι» μετά το δεύτερο δεκάλεπτο οι νέοι του Ερμή Λαγκαδά

Ανεβάζοντας αισθητά την απόδοσή τους μετά τη δεύτερη περίοδο, οι νέοι του Ερμή επικράτησαν άνετα στον Λαγκαδά με 88-53 των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων.

Πήρε το ντέρμπι στις… βολές ο ΓΣ Μενεμένης

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο ΓΣ Μενεμένης επικράτησε στον Μαντουλίδη του Αστέρα Ιπποδρομίου με 52-54. Οι δύο ομάδες μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-11, ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ.

«Ανέβασε στροφές» στην επανάληψη ο Αστέρας Πλαγιαρίου

Βελτιώνοντας αισθητά την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Πλαγιαρίου επικράτησε άνετα στην Τριανδρία του Αχιλλέα με 30-50.