6 Νοε 2017

Παρά τρία… εκατό στον Αγιο Παύλο για τον απίστευτο ΒΑΟ-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι

Εντυπωσιακός ο ΒΑΟ επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι με 84-97 εκτός έδρας του αήττητου Κεραυνού Αγίου Παύλου. Σε ένα πολύ επιθετικό παιχνίδι, ο «Βυζαντινός» πήρε σημαντική διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και την ανέβασε μέχρι τους 23 πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

Εντυπωσιακό «διπλό» στη Μίκρα για τη Μηχανιώνα

Παίρνοντας απίστευτη διαφορά (5-21) λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας επικράτησε στη Μίκρα με 68-78 του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Σημαντική επιτυχία στην Επανομή για την ΑΕΕ Τούμπας

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με αρκετές ανατροπές η ΑΕΕ Τούμπας επικράτησε στην Επανομή με 54-58 του Αριστοτέλη. Οι νικητές προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 35-35 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Εύκολο απόγευμα για τη Μακαμπή

Εχοντας προβάδισμα ασφαλείας από την πρώτη περίοδο, η Μακαμπή επικράτησε εύκολα με 85-68 του Γαλαξία. Η διαφορά έφθασε και τους 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου.

«Πέρασε» από τα Βασιλικά ο ΔΑΣΩ

Καλύτερος μετά τη δεύτερη περίοδο ο ΔΑΣΩ επικράτησε στα Βασιλικά με 70-80. Οι παίκτες του Ωραιοκάστρου, πήραν «κεφάλι» μετά τη δεύτερη περίοδο και στην επανάληψη είχαν διαφορά γύρω στους οκτώ πόντους. Οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Μέγας Αλέξανδρος-Ποσειδών Μηχανιώνας για την Α' ΕΚΑΣΘ ανδρών, σε μαγνητοσκόπηση από τη Μίκρα

Γκίμας: «Μονόδρομος η άνοδος»

Δίκαιη χαρακτήρισε τη νίκη του Φίλιππου Βέροιας επί του Αρίωνα Πτολεμαΐδας ο Δημήτρης Γκίμας, αποδίδοντάς την στη σοβαρότητα με την οποία αγωνίστηκαν οι παίκτες του.

Η πρώτη συγκέντρωση της Εθνικής Γυναικών-Τι δήλωσαν Κεραμιδάς και Καλτσίδου

Το ραντεβού είχε δοθεί για τις τέσσερις και μισή. Ήταν όλες εκεί από νωρίς, χαρούμενες και ανυπόμονες για το νέο ταξίδι της Εθνικής Γυναικών.

Φιλικό της ακαδημίας του Μαχητών Πειραματικού Πεύκων στον Λαγκαδά

Φιλικό παιχνίδι έδωσαν το Σάββατο στο γήπεδο του Λαγκάδα οι ακαδημίες του Ερμή με τους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων, σε πολύ καλό κλίμα και τα παιδιά το ευχαριστήθηκαν.

Εύκολη νίκη για τον ΑΣ Αστέρες

Χωρίς καμιά αντίσταση ο ΑΣ Αστέρες επικράτησε του Φίλιππου με 72-33. Πολύ καλή εμφάνιση από τους «μικρούς» των νικητών Παπαδάκο και Ταβαντζη.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Πανσερραϊκός-ΑΕ Πυλαίας για την Α2 γυναικών

Διάστρεμμα η Σταμολάμπρου-Δεν παίζει με την Εθνική γυναικών

Ένας ακόμη τραυματισμός που επηρεάζει την Εθνική ομάδα, είναι αυτός της Αννας-Νίκης Σταμολάμπρου, καθώς στο πρωτάθλημα Ελβετίας με την Χέλιος, υπέστη βαρύ διάστρεμμα τρίτου βαθμού και τοποθέτησε το πόδι της στον γύψο, με αποτέλεσμα να μην υπολογίζεται από τον Κώστα Κεραμιδά, για τους δύο αγώνες με Πορτογαλία το ερχόμενο Σάββατο στην Αλμάδα και με Μ. Βρετανία την Τετάρτη στην Κοζάνη .

Εύκολη επικράτηση για τους νέους των Γαλάζιων

Οι νέοι των Γαλάζιων επικράτησαν εύκολα στο «Ιβανωφειο» της Μαλακοπής με 74-48. Το σκοράρισμα μοιράστηκε όπως και ο χρόνος συμμετοχής.

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΔ στο ντέρμπι

Συνεχίζεται η ανοδική πορεία της ομάδας του ΠΑΟΔ που πέτυχε την τέταρτη νίκη της απέναντι στους αήττητους Ολντ Σκουλ με 81-43. Η νικήτρια ομάδα σκοράροντας από την περιφέρεια με τους πολύ καλούς Αυγέρη και Τσαπάρα αλλά και κάτω από το καλάθι με τον φόργουορντ Καλογερόπουλο, κατάφερε να πετύχει μια πολύ ευρεία νίκη με 38 πόντους διαφορά.

Οι συνεχόμενοι τραυματισμοί στοιχίζουν στους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων

Δεν υπάρχει αυτό που γίνεται φέτος με τους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων. Στην αρχή της  περιόδου υπήρχε στον αέρα μια αίσθηση αβεβαιότητας για το  τι θα γίνει. Αλλοι έλεγαν ότι οι παίκτες είναι πολύ μικροί και άπειροι και πολλοί ότι η ομάδα θα καταλήξει στο μέσο και προς τα κάτω της βαθμολογίας στο τέλος της φετινής περιόδου.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα και τις δηλώσεις από τον αγώνα Αθηναϊκός-Εσπερίδες για την Α1 γυναικών

Ανετο «διπλό» για το Μελισσοχώρι

Εύκολο βράδυ είχαν οι παίχτες του Μεγάλου Αλέξανδρου Μελισσοχωρίου καθώς επικράτησαν στην Σταυρούπολη του Πήγασου με 51-88. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Πήγασου αγωνίστηκε σε όλο τον αγώνα με πέντε παίκτες.

Το πρόγραμμα της Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Πέμπτης που είναι το εξής:

Επιλογή για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων

Επιλογή παικτών για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου στις 18.00 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ.

Στη Θήβα υπό βροχή και στη Νεάπολη το τουρνουά MILKO 3X3 της ΕΟΚ

Η Θήβα και η Νεάπολη Θεσσαλονίκης φιλοξένησαν το τουρνουά MILKO 3X3 το Σαββατοκύριακο 4 και 5 Νοεμβρίου.

Επιλογή για το κλιμάκιο Νότου των Εθνικών Κορασίδων – Παγκορασίδων

Επιλογή αθλητριών για το κλιμάκιο Νότου των Εθνικών Ομάδων Κορασίδων – Παγκορασίδων θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 9 Νοεμβρίου στις 16.30 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ.

Δείτε τα δύο Buzzer Beater και τις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Πανιώνιος-Πρωτέας Βούλας για την Α1 γυναικών

Με «σφραγίδα» Παπουδάρη η νίκη του Νέστορα

Μετά από δύο κακές εμφανίσεις και ισάριθμες ήττες, η ομάδα του Νέστορα  παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και επικράτησε 62-39 του Πυρσού Αγίας Τριάδας.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα και την συνέντευξη τύπου του αγώνα Χαρίλαος Τρικούπης-Ασπίδα Ξάνθης για την Β΄ Εθνική ανδρών

Νίκες για Δύση και Βορρά στο τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ-Τα φύλλα αγώνα και φωτορεπορτάζ

Το Σάββατο που μας πέρασε στο κλειστό γήπεδο Μίκρας Β διεξήχθησαν οι αγώνες της 3ης  αγωνιστικής του Τουρνουά Διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ αθλητών γεννημένων το 2004 με τα εξής αποτελέσματα:

Προπόνηση για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων-Ποιοι κλήθηκαν να συμμετάσχουν

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση της Τετάρτη 8 Νοεμβρίου στις 16.30 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ. Οι παίκτες που καλούνται είναι οι:

Ζωντανή στατιστική κάλυψη των αγώνων όλων των πρωταθλημάτων

Το μπλογκ εξασφάλισε σε συνεργασία με γνωστούς στατιστικολόγους (με εμπειρία μεταξύ άλλων από το πρωτάθλημα της Α1 ανδρών και της Ευρωλίγκα) μια ιδιαίτερα προνομιακή τιμή για την στατιστική κάλυψη αγώνων οποιουδήποτε πρωταθλήματος (Εθνικών και τοπικών κατηγοριών).

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία της Α΄ ανδρών

Τα παιχνίδια της Α΄ κατηγορίας στους άνδρες ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Πλούσιο φωτορεπορτάζ από το τουρνουά Milko 3Χ3 της ΕΟΚ στη Νεάπολη

Μια νίκη και μια ήττα για την υποδομή του ΠΚ Νεάπολης-Φωτορεπορτάζ και βίντεο από τα παιχνίδια εφήβων και παίδων

«Χαρμολύπη» για την υποδομή του ΠΚ Νεάπολης, καθώς ηττήθηκαν οι έφηβοι και νίκησαν οι παίδες. Αναλυτικά:

Εύκολο «πέρασμα» από την Τριανδρία για το παιδικό του Μαντουλίδη

Εντυπωσιακοί οι παίδες του Μαντουλίδη, επικράτησαν στην Τριανδρία του Αχιλλέα με 35-92.

Διπλή επιτυχία για την υποδομή του Αριστοτέλη Επανομής

Με  νίκες συνέχισαν έφηβοι και παίδες του Αριστοτέλη Επανομής. Αναλυτικά:

Νίκη στην Γέφυρα για το παιδικό της Αναγέννησης Φλόγας

Επειτα από ένα καλό παιχνίδι για την Αναγέννηση Φλόγα η νίκη με 34-71 στη Γέφυρα ήρθε φυσιολογικά . Με όπλο την άμυνα οι παίκτες των νικητών δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στους αντίπαλους. Η φιλοξενούμενη ομάδα εύχεται στον αθλητή του παιδικού Τάσου περαστικά και να είναι γρήγορα πάλι κοντά μας.

Τα αποτελέσματα των αγώνων της Κυριακής σε Γ1, Γ2 ανδρών και παιδικό

Γ1΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Πανσερραϊκός-ΑΕ Πυλαίας για την Α2 γυναικών

Δείτε τις τελευταίες στιγμές και το νικητήριο καλάθι των Ικάρων Σερρών στην παράταση με τον Ερμή Λαγκαδά

Ηταν… Αστέρια οι παίδες της Νέας Ραιδεστού

Παίζοντας συγκεντρωμένα, και δημιουργώντας όμορφες καταστάσεις μέσα στο παιχνίδι, οι παίδες της Νέας Ραιδεστού έκαναν σήμερα την πρώτη τους νίκη στο εκτός έδρας ματς επί της Ακαδημίας Αστέρια  με 44-62.