31 Οκτ 2017

«Καθάρισαν» από την αρχή οι νεάνιδες του Αρη

Εχοντας διαφορά 23 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο, οι νεάνιδες του Αρη επικράτησαν με 33-77 στο Καλοχώρι του τοπικού Μεγάλου Αλεξάνδρου. Από τις νικήτριες χρησιμοποιήθηκαν όλες οι αθλήτριες για αρκετή ώρα και όλες σκόραραν.

«Άλωσαν» το Ωραιόκαστρο οι εκπληκτικοί νέοι του Ιωνικού-Το πανόραμα του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

Με απίστευτη εμφάνιση μετά τη δεύτερη περίοδο, οι νέοι του Ιωνικού επικράτησαν στο Ωραιόκαστρο του ΔΑΣΩ με 69-89 και προκρίθηκαν πανηγυρικά στην επόμενη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος νεανίδων της ΕΚΑΣΘ-Ενημέρωση ανά δεκάλεπτο κατά τη διάρκεια των αγώνων

Ρεκόρ για το Γκίνες των αδελφών Καζαντζή

Συμβαίνει για πρώτη φορά στον κόσμο. Οι τρεις αδελφές Καζαντζή είναι στην πρώτη δεκάδα των σκόρερ στην ίδια κατηγορία (Α2 Εθνική γυναικών) και οι δύο είναι και στην πρώτη δεκάδα των μπόμπερ.

Οι πρώτες σε πόντους και τρίποντα της Α2 γυναικών (Ομιλος Νότου)-Προηγούνται Χελιώτη και Βάσω Καζαντζή

Μετά την 3η αγωνιστική οι πρώτες σε πόντους και τρίποντα του ομίλου Νότου της Α2 γυναικών είναι οι εξής:

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του Ανατόλια στον αγώνα με τον ΓΣ Φαρσάλων για την Β΄ Εθνική ανδρών

Το πρόγραμμα της Παρασκευής στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής που είναι το εξής:

Το backstage από την αποκαλυπτική φωτογράφιση των γυναικών της Νίκης Λευκάδας

Για τις ανάγκες του ημερολογίου που θα εκδώσει η Νίκη Λευκάδας για το 2018 φωτογραφήθηκαν οι αθλήτριες του γυναικείου τμήματος. Το Δ.Σ. της Νίκης ευχαριστεί θερμά τον Κωνσταντίνο Μάρκου και τον Άκη Φωτίου για την τεράστια βοήθεια που προσέφεραν, χωρίς την οποία τίποτα δε θα ήταν εφικτό.

«Καθάρισαν» από την αρχή οι άνδρες του Χορτιάτη

Εχοντας σημαντικό προβάδισμα από την αρχή του αγώνα οι άνδρες του Χορτιάτη επικράτησαν εκτός έδρας των Λεόντων με 61-69 και προκρίθηκαν στην τέταρτη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Ο προπονητής της Καστοριάς Γ. Σούλιος μιλά για την μεγάλη νίκη της ομάδας την Κυριακή, τον κόσμο και το νέο γήπεδο

Σχολή βοηθών διαιτητών-κριτών στη Θεσσαλονίκη

Από την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ανακοινώνεται  ότι στο προσεχές διάστημα θα λειτουργήσει σχολή βοηθών διαιτητών-κριτών, στη Θεσσαλονίκη. Αίτηση μπορούν να υποβάλλουν άνδρες και γυναίκες από 18 μέχρι 40 ετών, απόφοιτοι Λυκείου.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Νίκη Λευκάδας-Ολυμπιακός Βόλου για την Α1 γυναικών

Φωτορεπορτάζ του Γιώργου Λίτσα από τον αγώνα Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Ικαροι Σερρών για την Β΄ Εθνική ανδρών

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα ΒΑΟ-Κεραυνός Ωραιοκάστρου για το κύπελλο ΕΚΑΣΘ ανδρών

Αλλαγές ημερών και ωρών έναρξης σε αγώνες Α2 γυναικών, Α2, Β΄ και Γ΄ Εθνικής ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι, για συγκοινωνιακούς λόγους και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας ΟΑ Χανίων – AO Σπόρτιγκ, για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (1ος όμιλος) αντί της 19/11/2017 ώρας 12.00, θα διεξαχθεί στις 18/11/2017 και ώρα 17.00, στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού.

Προπόνηση για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Κορασίδων

Το κλιμάκιο Νότου (Αθήνα-Πειραιάς) της Εθνικής Κορασίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου στις 16.30 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ. Οι αθλήτριες που καλούνται είναι οι:

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία των νεανίδων

Τα πρωταθλήματα νεανίδων και νέων ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Νικόπολη Πρέβεζας-Ιωνικός για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Ασπίδα Ξάνθης-Χαλκηδόνα για την Β΄ Εθνική ανδρών

΄

Τι δήλωσαν Καραγιαννίδης και Γουναρίδης μετά το τέλος του αγώνα ΒΑΟ-Κεραυνός Ωραιοκάστρου για το κύπελλο ΕΚΑΣΘ ανδρών

«Πέρασε» από τα Βασιλικά ο Γαλαξίας

Εχοντας συνεχώς προβάδισμα από 7-11 πόντους ο Γαλαξίας επικράτησε με 52-64 στα Βασιλικά του Ορφέα Σουρωτής και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Τα βρήκε..σκούρα στους Αμπελόκηπους η ΑΕΕ Τούμπας

Υστερα από ιδιαίτερα συναρπαστικό παιχνίδι η ΑΕΕ Τούμπας επικράτησε με 75-80 στους Αμπελόκηπους της Ελπίδας και προκρίθηκε στην τέταρτη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Εύκολη πρόκριση για τον ΒΑΟ

Παρά τις απουσίες των Παπαευαγγέλου, Ζησόπουλου ο ΒΑΟ επικράτησε άνετα στην έδρα του με 77-52 του Κεραυνού Ωραιοκάστρου. Η διαφορά ανέβαινε ανά δεκάλεπτο, μέχρι να έρθει το τελικό +25 για τον «Βυζαντινό».