23 Οκτ 2017

Πρώτη επιτυχία και για την ΑΕΕ Τούμπας

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε και η ΑΕΕ Τούμπας που επιβλήθηκε με 70-6ε του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Οι γηπεδούχοι που πέρασαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ έφθασαν στις αρχές του τετάρτου να προηγούνται με 17.

Διαφορά 20 πόντων για την ΔΕΚΑ

Με εξαιρετική απόδοση στην επανάληψη και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο η ΔΕΚΑ επικράτησε στον Εύοσμο με 82-62 της Μακαμπή. Η διαφορά έφθασε ακόμη και τους 25(82-57) λίγο πριν το φινάλε. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν έχοντας από μία σημαντική απουσία (Μωϋσιάδης, Αρούχ).

Εμφατική πρώτη νίκη για τον Γαλαξία

Εχοντας διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Γαλαξίας επικράτησε με 60-34 των Βασιλικών, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη. Οι παίκτες του Τάσσου Τζιόμαλου ήταν εξαιρετικοί σε όλο το παιχνίδι και δεν άφησαν περιθώρια ελπίδας στους αντιπάλους τους.

Εκανε… σεφτέ το ΠΚ Νεάπολης

Στον πρώτο αγώνα που έπαιξε πλήρης το ΠΚ Νεάπολης πέτυχε την πρώτη του νίκη επικρατώντας καθαρά με 67-50 του Αριστοτέλη Επανομής. Οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά μετά τη δεύτερη περίοδο και τη διεύρυναν κι άλλο στην τελευταία.

Τα αποτελέσματα όλων των σημερινών αγώνων σε Γ1 και Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών-Συνεχής ενημέρωση

Γ1΄ κατ. ΑΝΔΡΩΝ

Παρέμεινε αήττητη στην έδρα της η Μηχανιώνα

Με εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο ο Ποσειδώνας επικράτησε στη Μηχανιώνα με 81-70 της ΑΕ Πυλαίας. Οι νικητές είχαν μικρό προβάδισμα μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως στις αρχές του τελευταίου το έφθασαν στο +14, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Διαμαρτύρεται για την διαιτησία του αγώνα με τον Φίλιππο Βέροιας ο Ζέφυρος

Το ΔΣ του ΑΣ Ανατολικής Ακτής Ζέφυρος 02 με ανακοίνωσή του, εκφράζει την αγανάκτησή του για την κάκιστη διαιτησία στον αγώνα με την ομάδα του Φίλιππου Βέροιας.

Γαλαξίας-Βασιλικά για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, σε μαγνητοσκόπηση από τη Μίκρα

Παρά τέσσερα… εκατό για το παιδικό της Επανομής

Ανετη εντός έδρας επικράτηση των παίδων του Αριστοτέλη Επανομή εντός έδρας επί του Ποσειδώνα Μηχανιώνας με 96-22.

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από το παιχνίδι παίδων Αποκάλυψη-GBA

«Διπλό» στους Αμπελόκηπους για τα Κουφάλια

Εχοντας προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τα Κουφάλια επικράτησαν στους Αμπελοκήπους της Ολυμπιάδας Θεσσαλονίκης με 59-66.

Ευχαριστεί τον Αμυγδαλεώνα ο ΓΣ Ελευθερούπολης

H διοίκηση του Γυμναστικού Συλλόγου Ελευθερούπολης ευχαριστεί θερμά την διοίκηση της ομάδας «Τιτάνες» καθώς και τον υπεύθυνο του κλειστού γυμναστηρίου του Αμυγδαλεώνα Καβάλας, κύριο Παναγιωτίδη Ιωάννη, για την παραχώρηση των γηπέδων αντίστοιχα ώστε να προετοιμαστεί η ομάδα για τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις.

Δείτε την προθέρμανση και τις τελευταίες οδηγίες του Βασίλη Μασλαρινού, πριν τον αγώνα των γυναικών του ΠΑΟΚ με τον Παναθλητικό

Εύκολο «διπλό» για τους παίδες του Ζέφυρου

Ανετη νίκη για το παιδικό του Ζέφυρου, μετά από ωραία εμφάνιση εκτός έδρας επί του ΓΑΣ Βασιλικών με το ευρύ 23-73.

Ευχαριστήριο του Αθλου Αλεξάνδρειας προς τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό

Ο ΑΣ Ακαδημία Αλεξάνδρειας Αθλος ευχαριστεί θερμά τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό (τμήμα Αλεξάνδρειας) για την ανταπόκριση στο αίτημα για κάλυψη στο θέμα των πρώτων βοηθειών όλων των  αγώνων των αγωνιστικών τμημάτων, για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018.

Δείτε τις τελευταίες στιγμές του αγώνα Ικαροι Σερρών-Ανατόλια και τις δηλώσεις προπονητών και παικτών μετά το τέλος του

Νέος τεχνικός στον ΚΣ Γέφυρας ο Γιώργος Καραμουσαλίδης

Το ΔΣ του ΚΣ Γεφύρας ανακοίνωσε την έναρξη της συνεργασίας με τον προπονητή Γιώργο Καραμουσαλίδη.

Πάνω από 800 παιδιά σε Ρέθυμνο και Σκούταρι για τα τουρνουά MILKO 3X3 της ΕΟΚ-Φωτορεπορτάζ

Δύο ιδιαίτερα επιτυχημένα τουρνουά MILKO 3X3 φιλοξενήθηκαν το Σαββατοκύριακο που πέρασε στο Ρέθυμνο και στο Σκούταρι Σερρών με περισσότερα από 800 παιδιά να παίρνουν μέρος και να περνάνε το διήμερό τους παίζοντας μπάσκετ.

Καμπ ανάπτυξης μικρών ηλικιών (Αγόρια U14) από την FIBA και την ΕΟΚ στο Βόλο-Ποιοι θα λάβουν μέρος

Καμπ ανάπτυξης μικρών ηλικιών (Αγόρια U14) θα διεξαχθεί με τη συνεργασία FIBA και ΕΟΚ και την αρωγή της ΕΣΚΑΘ. Το camp θα φιλοξενηθεί στο Βόλο από 26 ως 29 Οκτωβρίου. Σύμβουλος ανάπτυξης είναι ο Κώστας Πολίτης και προπονητές οι Θεόδωρος Αστεριάδης (Ομοσπονδιακός), Χρήστος  Σγουρίτσας, (Ομοσπονδιακός), Στέλιος Καρκανάκης (ΕΚΑΣΚ), Ευάγγελος Τζέλλας,(ΕΣΚΑΘ)Αντώνης  Μυριτζής (ΕΣΚΑΘ). Οι αθλητές που συμμετέχουν στο camp (γεν. 2003, 2004) είναι οι εξής:

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΚΣ Γέφυρας-Πευκοχώρι για την Β΄ Εθνική ανδρών

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα παίδων Αρης-ΔΕΚΑ

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα και τις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Χαρίλαος Τρικούπης-Τιτάνες Παλαμά για την Β΄ Εθνική ανδρών

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα κορασίδων Παναθλητικός Συκεών - ΠΚ Νεάπολης

Ανετες επικρατήσεις για εφήβους και παίδες του Ναύαρχου Βότση

Με εντυπωσιακές σε έκταση νίκες συνέχισαν οι έφηβοι και οι παίδες του Ναύαρχου Βότση. Αναλυτικά:

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα εφήβων Μακεδονικός - ΠΣ Ευκαρπίας

Μόνη αήττητη η Δύση στο τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ-Τα φύλλα αγώνα και φωτορεπορτάζ

Το Σάββατο στο κλειστό γήπεδο Μίκρας Β διεξήχθησαν οι αγώνες της 2ης  αγωνιστικής του Τουρνουά Διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ αθλητών γεννημένων το 2004 με τα εξής αποτελέσματα:

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα ΠΑΟΚ-Παναθλητικός για την Α1 γυναικών

Τέλος ο Χρήστος Μυριούνης από τον ΑΟ Αγρινίου

Πριν από λίγα λεπτά ο έμπειρος προπονητής του ΑΟ Αγρινίου, Χρήστος Μυριούνης υπέβαλλε την παραίτηση του στους προέδρους της ομάδας, Ντίνο Τσιαμάκη και Περικλή Γερμανό, η οποία όπως γνωστοποίησε έγινε δεκτή. Τις επόμενες ημέρες, ίσως και ώρες, αναμένεται να γίνει γνωστός και ο αντικαταστάτης του ο οποίος θα κληθεί να βγάλει την ομάδα από τη δύσκολη θέση στην οποία βρίσκεται τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Οι διαπιστεύσεις για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ανδρών του 2019

Η FIBA ανακοίνωσε πως από σήμερα (23/10) ανοίγει η διαδικασία της διαπίστευσης για το πρώτο «παράθυρο» των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία της Α΄ ανδρών

Τα παιχνίδια της Α΄ κατηγορίας στους άνδρες ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Αποχωρεί από τη Γέφυρα και φεύγει για Κατάρ ο Γιάννης Δαμαλής

Το ΔΣ του ΚΣ Γέφυρας ανακοίνωσε την οικειοθελή αποχώρηση του Γιάννη Δαμαλή από τη θέση του προπονητή του συλλόγου.

Νίκη στο τέλος για το εφηβικό του Ιωνικού-Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από τον αγώνα με το ΠΚ Νεάπολης

Ένα τρίποντο του Βαϊράμη του γηπεδούχων στο τέλος έκανε το 65-60 και καθόρισε το νικητή του παιχνιδιών των εφήβων του Ιωνικού με το ΠΚ Νεάπολης (65-62). Ο αγώνας είχε έντονες συγκινήσεις με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τελικά κέρδισε η πιο εύστοχη.

«Περίπατος» για το εφηβικό των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η εφηβική ομάδα των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο με 91-44

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα παίδων Απόλλων Καλαμαριάς-ΠΑΟΚ

Νίκη στον... πόντο για τους παίδες του ΔΑΣΩ

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι οι παίδες του ΔΑΣΩ επικράτησαν του ΠΣ Ευκαρπίας με 36-35.

Φωτορεπορτάζ από την παιδική κερκίδα και τις μαζορέτες στον αγώνα Απόλλων Καλαμαριάς-Αστέρας Σίνδου για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Δείτε τις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Ερμής Λαγκαδά-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων για την Β΄ Εθνική ανδρών

Εύκολο απόγευμα για τα Ελληνικά Πετρέλαια.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα η ομάδα των... Πετρελαίων πρόσθεσε άλλη μια νίκη στο ενεργητικό της απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο του Ο.Τ.Ε. Παρά την απουσία του Θοδωρή Γλαβά οι νικητές πριν είχαν σε μεγάλη μέρα τον Παπλωματά που έπαιξε για δύο καλύπτοντας το κενό του συμπαίκτη του.

Δείτε τα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα Πρωτέας Γρεβενών-Νικόπολη Πρέβεζας για την Γ΄ Εθνική ανδρών

Δείτε το Buzzer Beater στο τέλος της τρίτης περιόδου του αγώνα των γυναικών του Πανιωνίου στην Καλλιθέα

Πήρε το ντέρμπι ο Αγιος Γεώργιος Νεοχωρούδας

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Αγιος Γεώργιος Νεοχωρούδας επικράτησε με 50-45 του Μακεδονικού Λητής.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα ΑΕ Πυλαίας-Ολύμπια Λάρισας για την Α2 γυναικών

Μεγάλη ανατροπή για τις κορασίδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη

Καλύτερες στην τελευταία περίοδο οι κορασίδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη επικράτησαν της μικτής ΕΚΑΣΘ με 48-40. Ο Αστέρας Ιπποδρομίου πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 12ο λεπτό και δέθηκε δύο πόντους στη τελευταία περίοδο επικρατώντας στο τέλος.

Φωτορεπορτάζ της Δάφνης Σαλιάρη από τον αγώνα ΕΟ Σταυρούπολης-Απόλλων Καλαμαριάς για την Α2 γυναικών

Στον Κεραυνό το ντέρμπι των παίδων του Ωραιοκάστρου

Τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για το παιδικό του Κεραυνού Ωραιοκάστρου που επιβλήθηκε του ICBS εκτός έδρας με 30-63.