Athlenda

4 Μαΐ 2017

Ανετη δεύτερη νίκη και για τους παίδες του Αρη- Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα με την ΔΕΚΑ-Η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Εχοντας σημαντικό προβάδισμα από την αρχή του αγώνα  οι παίδες του Αρη επικράτησαν με 60-86 της ΔΕΚΑ, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη τους στο φάιναλ-σιξ της ΕΚΑΣΘ. Οι «κίτρινοι» πήραν διαφορά 13 πόντων στην πρώτη περίοδο και τη διεύρυναν στην επανάληψη.

ΔΕΚΑ-Αρης για το φάιναλ-σιξ παίδων της ΕΚΑΣΘ, σε μαγνητοσκόπηση από την Μίκρα

Ο αγώνας είναι μια προσφορά:

«Δύο στα δύο» για το παιδικό του Μαντουλίδη-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα με τον ΑΣ Πανόραμα

Εντυπωσιακοί από τα πρώτα λεπτά οι παίδες του Μαντουλίδη, επικράτησαν με 34-66 του ΑΣ Πανόραμα και παρέμειναν αήττητοι στο φάιναλ-σιξ της ΕΚΑΣΘ. Οι νικητές αύξαναν συνέχεια τη διαφορά μέχρι το τελικό +32.

ΑΣ Πανόραμα-Μαντουλίδης για το φάιναλ-σιξ παίδων της ΕΚΑΣΘ, σε μαγνητοσκόπηση από την Μίκρα

Το παιχνίδι προσφέρουν οι:

Το πρόγραμμα του Σαββάτου στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων του Σαββάτου που είναι το εξής:

Νέα εύκολη επικράτηση για το παιδικό του ΠΑΟΚ-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από το παιχνίδι με τη ΧΑΝΘ

Φορτσάροντας μετά τη δεύτερη περίοδο οι παίδες του ΠΑΟΚ επικράτησαν πολύ εύκολα με 36-76 της ΧΑΝΘ. Οι παίκτες της «Αδελφότητας» ήταν μαζί στο σκορ στα πρώτα δέκα λεπτά, όμως στην συνέχεια ο «Δικέφαλος» με σερί 5-24 στα επόμενα δέκα «καθάρισε» το παιχνίδι.

Προπονήσεις για τα κλιμάκια Βορρά των Εθνικών Κορασίδων και Παγκορασίδων

Από την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ανακοινώνεται ότι τη Δευτέρα 8 Μαΐου στις 18:15, στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας Β' θα πραγματοποιηθεί προπόνηση των καλαθοσφαιριστριών του κλιμακίου Βορρά της Εθνικής Κορασίδων. Για το λόγο αυτό καλούνται οι παρακάτω αθλήτριες:

Tryout από τον ΑΣ Πέρα

Η προετοιμασία για την καινούρια χρονιά ξεκίνησε. Ο ΑΣ Πέρα σας περιμένει στο πρώτο tryout του για να δοκιμαστείτε και να διεκδικήσετε μία θέση στην ομάδα της επόμενης χρονιάς.

Το πρόγραμμα της Παρασκευής στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής που είναι το εξής:

Στο φάιναλ-φορ της ΕΚΑΣΘ οι νέοι του Ερμή Λαγκαδά

Καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι οι νέοι του Ερμή Λαγκαδά επικράτησαν εκτός έδρας με 47-66 της Νέας Ραιδεστού και προκρίθηκαν στο φάιναλ-φορ της ΕΚΑΣΘ.

Νίκη γοήτρου για την GBA-Η τελική βαθμολογία του β΄ ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι για τον δεύτερο όμιλο της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών, η GBA επικράτησε εκτός έδρας με 46-47 της ΗΟΟΡ Φάληρο.

Προπόνηση γεννημένων το 2003 και 2004 από την ΕΚΑΣΘ-Όλα τα ονόματα

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται την Κυριακή 7 Μαΐου  2017 και ώρα 09:00 στο κλειστό γυμναστήριο  Μίκρας Β’  για προπόνηση οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2003:

Βασιλακόπουλος: «Xαρά μας να γεμίζουν τα γήπεδα στα τουρνουά 3Χ3»

Τα τουρνουά 3Χ3, που πραγματοποιούνται κάθε καλοκαίρι και διοργανώνουν ο ΠΣΑΚ, ΕΟΚ και ΕΣΑΚΕ σε συνεργασία με τους τοπικούς Δήμους και τις τοπικές ενώσεις, με την αμέριστη συμπαράσταση των συνδέσμων κριτών και διαιτητών, υπό την αιγίδα της ΓΓΑ, φέρνουν χιλιάδες παιδιά στον αθλητισμό και ιδιαίτερα στο μπάσκετ.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Συνεχίζεται η τελική φάση των παίδων

Τέσσερα παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ  που είναι το εξής:

Στους «8» του κόσμου Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη και 1ο Βούλας στο Σχολικό

Μεγάλη νίκη επί της Σλοβενίας πέτυχε η ομάδα αγοριών των εκπαιδευτηρίων Λαμπίρη που εκπροσωπούν την χώρα μας στο Παγκόσμιο Σχολικό πρωτάθλημα στην Κροατία.

Όλοι οι σκόρερ του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος το Infobasket συγκέντρωσε τα πεπραγμένα όλων των παικτών που πήραν μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων της Κατερίνης. Διαβάστε πόσους πόντους σημείωσαν οι 72 παίκτες, τα τρίποντα που έβαλαν, καθώς και τις καλύτερες ατομικές επιδόσεις τους στο τουρνουά.

Στο Βάντερμπιλτ η Φασούλα

Έτοιμη για νέες περιπέτειες στην Αμερική φαίνεται πως είναι η Μαριέλλα Φασούλα, η οποία μετά από δύο χρόνια στο Πανεπιστήμιο της Βοστώνης, μετακόμισε σε εκείνο του Βάντερμπιλτ.

Ο Άρης Ζώης στο κεντρικό γραφείο της FIBA

Με μία σημαντική απόφαση για το ελληνικό μπάσκετ άρχισε τις εργασίες του το Κεντρικό Γραφείο της FIBA, στο Χονγκ Κονγκ όπου θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή (7/5) και η κλήρωση των προκριματικών του Παγκόσμιου Κυπέλλου 2019.

Στην «τετράδα» της Θεσσαλονίκης και οι νέοι του ΠΚ Νεάπολης-Η παρακάμερα του αγώνα με τον ΠΣ Ευκαρπίας

Πανάξια πρόκριση της ομάδας των νέων του ΠΚ Νεάπολης στο φάιναλ-φορ της ΕΚΑΣΘ, μετά τον θρίαμβο επί του μαχητικού ΠΣ Ευκαρπίας με 77-51, ανατρέποντας το -6 (79-85 του πρώτου αγώνα, από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο.

Στο φάιναλ-φορ της ΕΚΑΣΘ οι νέοι του Ανατόλια

Καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι οι νέοι του Ανατόλια επικράτησαν και στο «Ιβανώφειο» του Ηρακλή με 58-69 και προκρίθηκαν στο φάιναλ-φορ της ΕΚΑΣΘ.

«Εσπασαν» την έδρα της ΜΕΝΤ οι γυναίκες του Ναύαρχου Βότση

Μεγάλη επιτυχία για το γυναικείο του Ναύαρχου Βότση που επικράτησε στη ΜΕΝΤ με 45-60 σπάζοντας το αήττητο των γηπεδούχων στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΚΑΣΘ.

Νικηφόρο ξεκίνημα για το παιδικό του Μαντουλίδη-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα με την ΧΑΝΘ

Πιάνοντας την απόδοση που μπορούν στην δεύτερη και στην τέταρτη περίοδο, οι παίδες του Μαντουλίδη ξεκίνησαν με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους στο φάιναλ-σιξ της ΕΚΑΣΘ, επικρατώντας με 72-63 της ΧΑΝΘ.

«Φόρτσαραν» μετά το 15ο λεπτό οι παίδες του ΠΑΟΚ-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τη νίκη επί της ΔΕΚΑ

Ένα δεκάλεπτο και κάτι κράτησε η αντίσταση της ΔΕΚΑ στον δεύτερο αγώνα του φάιναλ-σιξ των παίδων της ΕΚΑΣΘ. Από την στιγμή που ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με 22-20 δεν είχε κανένα πρόβλημα να φθάσει σε μία εύκολη επικράτηση, όπως φαίνεται και από το τελικό 62-41. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών αλλά και του αγώνα ο Κλωνάρας με 25 πόντους.