subito

4 Απρ 2017

Αρης-ΑΚ Αστέρια για την πρώτη αγωνιστική του φάιναλ-φορ εφήβων της ΕΚΑΣΘ, σε μαγνητοσκόπηση από τη Μίκρα-Σχολιάζει ο Σωτήρης Κοκκινόπουλος

Τον αγώνα προσφέρουν οι εταιρίες:

Αρης-ΠΑΟΚ για τον τίτλο του πρωταθλητή νεανίδων της ΕΚΑΣΘ, σε μαγνητοσκόπηση από το "Αλεξάνδρειο"

ΠΑΟΚ-ΧΑΝΘ για την πρώτη αγωνιστική του φάιναλ-φορ εφήβων της ΕΚΑΣΘ, σε μαγνητοσκόπηση από τη Μίκρα-Σχολιάζει ο Σωτήρης Κοκκινόπουλος

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον πρώτο όμιλο της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα ΑΣ Καρδίτσας-Χαρίλαος Τρικούπης για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Την Κυριακή του Θωμά το Ανατόλια-Πιερικός Αρχέλαος για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Από την  Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι λόγω της συμμετοχής του ΣΦΚ Πιερικού στην προκριματική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων (8-12/2017) ο αγώνας ΣΑΑΚ Ανατόλια –ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος για την 26η Αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνική Κατηγορίας Ανδρών αντί τις 8/4/2017 θα διεξαχθεί την Κυριακή 23/4/2017 και ώρα 17.00.

Το πρόγραμμα των προκριματικών Βορρά για το Πανελλήνιο Εφήβων

Το πρόγραμμα της Β’ Φάσης του Α’ Ομίλου (Θεσσαλονίκη) του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων έχει ως εξής:

Το φυλλάδιο του φάιναλ-φορ εφήβων της ΕΚΑΣΘ-Τα ρόστερ των ομάδων και οι φωτογραφίες-Το πρόγραμμα των αγώνων

Στα προημιτελικά του κυπέλλου Πολεμικής Αεροπορίας το Ραντάρ Χορτιάτη

Στα πλαίσια της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Πολεμικής Αεροπορίας,  η ομάδα του 1ου ΚΕΠ (Ραντάρ Χορτιάτη) αντιμετωπίζει την προσεχή Πέμπτη 6 Απριλίου στο κλειστό της Θέρμης και ώρα 12:00 την 114 Πτέρυγα Μάχης (Τανάγρα).

Δείτε τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα εφήβων Πρωτέας Βούλας-Ολυμπιακός για την τελική φάση του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΝΑ

«Τρίποντα Ζωής» στον Σταυρό

Φιλικό αγώνα με τίτλο «Τρίποντα Ζωής» μεταξύ των ομάδων Βετεράνων Καλαθοσφαιριστών Ελλάδος και του Αριστοτέλη Σταυρού συνδιοργανώνουν η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και ο Σύλλογος Βετεράνων Καλαθοσφαιριστών Ελλάδος, υπό την αιγίδα του Δήμου Βόλβης, την Κυριακή 9 Απριλίου 2017 στις 5:00 το απόγευμα, στο κλειστό γυμναστήριο του Σταυρού.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον τρίτο όμιλο της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Προπόνηση της μικτής παγκορασίδων της ΕΚΑΣΘ την Κυριακή- Ποιες αθλήτριες έχουν κληθεί

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι παρακάτω αθλήτριες να βρίσκονται τη Κυριακή 9/4 στις 9:00 στο γήπεδο Μικρας Β για προπόνηση της μικτης παγκορασιδων:

Την Πέμπτη η κλήρωση της ημιτελικής φάσης παίδων της ΕΚΑΣΘ-Ποια σωματεία θα δώσουν το παρών

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι εκπρόσωποι των παρακάτω σωματείων, όπως προσέλθουν στα γραφεία της Ένωσης την Πέμπτη 06/04/2017 και ώρα 17:30 για την κλήρωση  της ημιτελικής  φάσης   του  πρωταθλήματος  παίδων:

Ο τελικός των νεανίδων και η πρώτη αγωνιστική του φάιναλ-φορ εφήβων ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Αήττητος πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός στις κορασίδες της ΕΣΚΑ

Για τρίτη σερί σεζόν οι κορασίδες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τίτλου στην ΕΣΚΑ, μάλιστα κρατώντας και το αήττητο για φέτος, με τελικό αποτέλεσμα το 56-34 επί του Ιάσωνα Κολωνού, στο τελευταίο ματς της σεζόν, που σήμανε και το συνολικό 3-0, μεταξύ των δύο ομάδων.

Ο Δούκας πρωταθλητής εφήβων στην ΕΣΚΑ-Κέρδισε στην παράταση εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό-Δείτε το τέλος του κανονικού αγώνα και της παράτασης

Το «στέμμα» του πρωταθλητή φόρεσε ο Δούκας, αφού έκανε το 3-1 στη σειρά των αναμετρήσεων με τον Παναθηναϊκό! Οι «μπλε» επικράτησαν με 63-62 του Παναθηναϊκού, μέσα μάλιστα στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος» και πανηγύρισαν τον τίτλο του πρωταθλητή στην ΕΣΚΑ.

Δείτε τις δηλώσεις μετά το τέλος των αγώνων Δάφνη-ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός-Πανιώνιος για την Α1 γυναικών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Ερμής Αγιάς-ΧΑΝΘ για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Διαφορά 30 πόντων για τα Μαύρα Πρόβατα Ευόσμου

Χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα τα Μαύρα Πρόβατα Ευόσμου κέρδισαν τον Εύριπο με 67-37.

Πήρε τη νίκη αλλά όχι τη διαφορά ο Μάρκος Μπότσαρης

Έχοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα ο Μάρκος Μπότσαρης επικράτησε με 74-65  του κολεγίου DEI χωρίς ωστόσο να καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα (57-74) στη μάχη για την τρίτη θέση.

Επέστρεψε στις επιτυχίες η Δόξα Ασσήρου

Επιστροφή στις νίκες για τη Δοξα Ασσήρου καθώς νίκησε στο τοπικό ντέρμπι του Λαγκαδά, που διεξήχθη παρουσία πλήθους θεατών, τον ΑΣΚ με 72-65. Οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ νωθρά στο παιχνίδι. Οι πολύ παθιασμένοι παίκτες του ΑΣΚ το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν διαφορά ακόμη και με 11 πόντους. Κάπου εκεί όμως ήρθε η απάντηση των πρωταθλητών και με αντεπίθεση διαρκείας πήραν... κεφάλι στο σκορ.

Πήραν το ντέρμπι οι παγκορασίδες του Αστέρα Ιπποδρομίου Μαντουλίδη

Η ομάδα παγκορασίδων του Αστέρα Ιπποδρομίου Μαντουλίδη επικράτησε εκτός έδρας με 53-66 του ΠΑΟΚ. Οι νικήτριες είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και αύξησαν πολύ το σκορ στην τελευταία περίοδο.

Τα αποτελέσματα των δύο αγωνιστικών της τρίτης φάσης παίδων της ΕΚΑΣΘ

Επιτέλους νίκη για την ΑΕΕ Τούμπας

Μετά από εννέα σερί ήττες η ΑΕΕ Τούμπας επικράτησε στο Ωραιόκαστρο του Κεραυνού με 66-73. Στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου οι νικητές ξέφυγαν με 12 πόντους, όμως στις αρχές τετάρτου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Μετά το 35ο λεπτό η ΑΕΕΤ ξαναπέρασε μπροστά και έφυγε με το ροζ φύλλο.

«Τα χρειάστηκε» στα Βασιλικά ο Αστέρας Σίνδου

Σε ένα παιχνίδι με απίστευτες διακυμάνσεις ο Αστέρας Σίνδου «πέρασε» δύσκολα στα Βασιλικά καθώς επιβλήθηκε με 60-63 της τοπικής ομάδας. Οι νικητές προηγήθηκαν με διαφορά 18 πόντων (12-30) στο 15ο λεπτό, την οποία κράτησαν με αυξομειώσεις σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 35΄.

«Φόρτσαρε» στο δεύτερο ημίχρονο ο ΔΑΣΩ

«Σφίγγοντας» την άμυνα στην επανάληψη ο ΔΑΣΩ πέρασε από την Πυλαία επικρατώντας με 76-85 της τοπικής ΑΕ. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών και πάλι ο Παπαευαγγέλου, ενώ βοήθησαν σημαντικά Ταρνανίδης και Παπανικολάου.

«Πέρασε» από το Νέο Ρύσιο η Μηχανιώνα

Εχοντας προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Ποσειδών Μηχανιώνας επικράτησε στο Νέο Ρύσιο του Αστέρα Πλαγιαρίου με 62-69. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 34ο λεπτό με τρίποντο του Σπάχου με διαφορά ενός πόντου, όμως Χαριζάνης και Αγλαμίσης απάντησαν άμεσα και ξαναέδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους.

Δια χειρός… Αγρότη, νίκη στο τέλος για την Μακαμπή

Εντυπωσιακή εμφάνιση για την... ουραγό ομάδα της ΕΚ Σταυρούπολη, που γνώρισε την ήττα στο τέλος από την Μακαμπή με 64-62. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αγρότης 7 δεύτερα πριν τη λήξη και ήταν η πρώτη φορά που οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα.