21 Μαρ 2017

Ανετα στο φάιναλ-φορ της ΕΚΑΣΘ οι έφηβοι της ΑΚ Αστέρια

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή, το οποίο διεύρυναν με την πάροδο του χρόνου οι έφηβοι της Ακαδημίας Αστέρια, επικράτησαν και στο δεύτερο παιχνίδι με 91-55 της ΔΕΚΑ και προκρίθηκαν στο φάιναλ-φορ της ΕΚΑΣΘ.

Βήμα τίτλου για τις νεάνιδες του Αρη-Επικράτησαν στην έδρα τους με 55-46 του ΠΑΟΚ

Καλύτερες στην τελευταία περίοδο οι νεάνιδες του Αρη επικράτησαν στον πρώτο τελικό της ΕΚΑΣΘ του ΠΑΟΚ με 55-46 και θέλουν άλλη μία νίκη για την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή.

Αρης-ΠΑΟΚ για τον πρώτο τελικό των νεανίδων της ΕΚΑΣΘ, λεπτό προς λεπτό στις 21:00 από το «Αλεξάνδρειο»

Το πρώτο παιχνίδι για την τελική φάση νεανίδων της ΕΚΑΣΘ θα διεξαχθεί σήμερα στο «Αλεξάνδρειο». Ο Αρης που έχει το πλεονέκτημα έδρας καθώς τερμάτισε στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ με το νικητή να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Το πρόγραμμα των αγώνων της Πέμπτης και της Παρασκευής στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της για την Πέμπτη και την Παρασκευή που είναι το εξής:

Ένα βήμα πριν το Πανελλήνιο Λυκείων αγόρια και κορίτσια του Ελληνικού Κολεγίου-Φωτορεπορτάζ από τα σημερινά παιχνίδια

Πιάνοντας πολύ καλή απόδοση τα αγόρια και τα κορίτσια του Ελληνικού Κολεγίου επικράτησαν πριν από λίγο στο δεύτερο γήπεδο της Μίκρας του 1ου Καβάλας και του 3ου  Ξάνθης με 79-49 και 59-11 αντίστοιχα και βρίσκονται ένα βήμα πριν την πρόκριση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Λυκείων Ελλάδας-Κύπρου (Λεμεσός 29-31/3). Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Εσπασε το αήττητο της Δόξας Ασσήρου ο Αρίων Σταυρούπολης

Με μια τεράστια σημασίας νίκη, συνέχισε της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών ο Αρίων Σταυρούπολης, καθώς χθες στον εντός έδρας αγώνα στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής, υποχρέωσε την σκληροτράχηλη ομάδα της Δόξας Ασσήρου, στην πρώτη ήττα με σκορ 66-65, σπάζοντας το αήττητο της.

«Φόρτσαρε» μετά το δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΣ Μενεμένης

Εχοντας σημαντικό προβάδισμα μετά την δεύτερη περίοδο ο ΓΣ Μενεμένης επικράτησε στην έδρα του με 84-71 του Αετού Φιλύρου.

Ανετο «διπλό» στη Νεάπολη για τον Ποσειδώνα Καλαμαριάς

Άλλο ένα εύκολο απόγευμα για τον Ποσειδώνα Καλαμαριάς αφού επικράτησε στην Νεάπολη της Αγχιάλου με σκορ 39-70 και περιμένει πλέον τον Αδάμαστο την επομένη αγωνιστική στο παιχνίδι που θα κρίνει την πρώτη θέση του ομίλου.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Αρχίζουν οι τελικοί των νεανίδων

Ο πρώτος τελικός του πρωταθλήματος νεανίδων ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ. Αναλυτικά:

Φεύγει από την Βοστώνη η Μαριέλα Φασούλα

Η Μαριέλα Φασούλα στα 20 της χρόνια και μετά από διετή παρουσία στο Boston College όπου φέτος είχε εξαιρετικούς αριθμούς (29 ματς 29,7΄, 16π., 50% διπ., 62% βολές , 7,5 ριμπ., 1,9 ασίστ , 3,6 λαθ., 0,7 κλεψ. , 1,1μπλοκ.) αποφάσισε να αποχωρήσει από το συγκεκριμένο και να πάει σε άλλο Αμερικάνικο κολέγιο.

Τα καλύτερα στιγμιότυπα και οι δηλώσεις από τον αγώνα Χαρίλαος Τρικούπης-Ανατόλια για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα ΑΣ Καρδίτσας-ΧΑΝΘ για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Δείτε ολόκληρο το παιχνίδι Καμινίκια-Αποκάλυψη για την Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Ερμής Αγιάς-Ερμής Λαγκαδά για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Δύσκολη επικράτηση για την Ολυμπιάδα Θεσσαλονίκης

Αν και είχε αρκετά σημαντικό προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο, η Ολυμπιάδα Θεσσαλονίκης επικράτησε δύσκολα με 62-59 των Ελπίδων Ηλιούπολης.

Προβάδισμα πρόκρισης για το παιδικό των Μαχητών Δόξας Πεύκων

Στη μάχη για την πρόκριση στη φάση των 12 καλύτερων ομάδων το παιδικό των Μαχητών Δόξας Πεύκων επικράτησε εκτός έδρας της ακαδημίας HOOP με 41-52.

Προκρίθηκαν από… χθες οι παίδες του Ηρακλή

Εντυπωσιακοί οι παίδες του Ηρακλή επικράτησαν εκτός έδρας της ΜΕΝΤ με 43-83 και εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πρωτιά στην κανονική περίοδο για την ομάδα του Γιάννη Κούκου στην Γερμανία

Με τον πλέον επιβλητικό τρόπο έκλεισε η κανονική περίοδος για την ομάδα του Γιάννη Κουκου στην Γερμάνια. Στο τελευταίο παιχνίδι των Veilchen Ladies επικρατήσαν με το ευρύ 82-51 της Wolfpack στο υποτιθέμενο ντέρμπι της αγωνιστικής με την οποία ισοβαθμούσαν πριν το ματς.

Οι σκόρερ της δεύτερης φάσης των κορασίδων-Πρωτιά για την Δανάη Παπαδοπούλου

Μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος κορασίδων οι πρώτες σκόρερ έχουν ως εξής:

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον πρώτο όμιλο της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Δια… πυρός και σιδήρου τα ΕΛ.ΠΕ.

Σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν οι δυνατές άμυνες Ελληνικά Πετρέλαια και Θέμιδα αγωνίστηκαν δίχως αύριο με τελικό νικητή τα ΕΛ.ΠΕ. με 60-57. Οι δύο ομάδες στο τζάμπολ ήταν ισόβαθμες με αποτέλεσμα να μπουν δυνατά στο παιχνίδι με μοναδικό σκοπό την νίκη. Τα «Πετρέλαια» στα κρίσιμα σημεία ήταν πιο ουσιώδη και κατάφεραν να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα που ήταν το έβδομο σε ισάριθμα παιχνίδια μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Τέλη Περγαμηνέλη.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Ασπίδα Ξάνθης-ΑΟ Αγρινίου για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Η βαθμολογία του πρωταθλήματος του ΕΚΘ

Μετά από 13 αγωνιστικές η βαθμολογία του πρωταθλήματος του ΕΚΘ είναι η εξής:

Πήρε το ντέρμπι και βρίσκεται με το… ένα πόδι στην Γ΄ Εθνική ο Αστέρας Σίνδου

Χωρίς καμία αμφισβήτηση ο Αστέρας Σίνδου πέρασε από το Ωραιόκαστρο επικρατώντας με 44-60 του ΔΑΣΩ και βρίσκεται μία νίκη πριν την Γ΄ Εθνική. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα από την αρχή, το οποίο διεύρυναν στην επανάληψη και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο.

«Κεραυνός» από το Ωραιόκαστρο στην Ηλιούπολη

Καλύτερος μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κεραυνός Ωραιοκάστρου επικράτησε άνετα στην Ηλιούπολη με 48-68 της ΕΚ Σταυρούπολη. Οι νικητές παραμένουν στο κυνήγι της αποφυγής του υποβιβασμού.

«Ελαμψε» στην Τούμπα ο Αστέρας Πλαγιαρίου

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ο Αστέρας Πλαγιαρίου επικράτησε στη ΜΕΝΤ της ΑΕΕ Τούμπας με 53-55. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα 13 πόντων στο πρώτο ημίχρονο όμως η ΑΕΕ Τούμπας ισοφάρισε σε 53-53.