26 Φεβ 2017

Δείτε την τέταρτη περίοδο και δηλώσεις μετά τη λήξη του αγώνα Σπόρτιγκ-Ίκαρος Εσπερίδες για την Α2 γυναικών

«Πέρασε» από τον Φοίνικα ο Θερμαϊκός Θέρμης

Με  κορυφαίους τους Χρυσανθάκη, Βαλαγιάννη, Μπατσίλα και Δαλαμπούρα ο Θερμαϊκός Θέρμης κέρδισε άνετα  τους Ιππότες Χαριλάου στον  Φοίνικα  με 50-68. Κάτι πρέπει να γίνει με τα απαράδεκτα στεφάνια του γηπέδου, που κάποιος  πρέπει  να  τα  αλλάξει  κάποτε.

Δεν κατεβαίνει την Τρίτη στον αγώνα για το κύπελλο ανδρών της ΕΚΑΣΘ η Ελπίδα Αμπελοκήπων

Μετά από απόφαση του ΔΣ με την σύμφωνη γνώμη του προπονητή της, η Ελπίδα Αμπελοκήπων δεν θα αγωνιστεί στον εντός έδρας αγώνα της με τον ΔΑΣΩ την Τρίτη για τα προημιτελικά του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ και το παιχνίδι κατοχυρώνεται με 0-20 υπέρ της ομάδας του Ωραιοκάστρου. Έτσι η τελευταία προκρίνεται στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Βεργίνα.

Δείτε σε μαγνητοκσκόπηση τον αγώνα Αγία Παρασκευή-ΣΔΥ Τρίπολης για την Α2 γυναικών

Δουβίτσας: «Θα αλλάξω την εικόνα»

Ο προπονητής της Νίκης Λευκάδας, Νικος Δουβίτσας, φανερά προβληματισμένος μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό έκανε την ακόλουθη δήλωση στο επίσημο site του συλλόγου:

Τα αποτελέσματα, τα φύλλα αγώνα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική, στον πρώτο όμιλο της Γ΄ Εθνικής Ανδρών

Παράπονα από την διαιτησία του αγώνα με τις Ακαδημίες Πρωταθλητών για τον Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού

Από τον Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού πήραμε και δημοσιεύουμε την κάτωθι ανακοίνωση για το παιχνίδι με τις Ακαδημίες Πρωταθλητών:

Δείτε τα καλάθια του αγώνα εφήβων Μαχητές Δόξας Πεύκων-Αρετσού

Νίκη στο τέλος για τον Ερμή Λαγκαδά

Σημαντική επιτυχία για τον Ερμή Λαγκαδά που επιβλήθηκε στο τοπικό ντέρμπι με 66-62 του Ανατόλια.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Αίας Ευόσμου-ΧΑΝΘ για την Β΄ Εθνική Ανδρών

«Διπλό» στο Πευκοχώρι για τον Ερμή Αγιάς

Ανεβάζοντας την απόδοσή του στην τελευταία περίοδο, ο Ερμής Αγιάς επικράτησε με 78-89 στο Πευκοχώρι της ομώνυμης ομάδας.

Ανετη επικράτηση στο ντέρμπι για το Στρατώνι

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα το Στρατώνι επικράτησε άνετα της Καρδίτσας με 76-60 και σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Θεσσαλικής ομάδας.

Δείτε την συνέντευξη τύπου μετά το τέλος του αγώνα Ασπίδα Ξάνθης-Φίλιππος Βέροιας για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Δείτε την τελευταία περίοδο και τις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Πρωτέας Βούλας-Παναθλητικός Πειραματικό για την Α1 γυναικών

Τουλούμης: «Οι παίκτες μου βάζουν πάνω από όλα την ομάδα»

Μετά τον αγώνα με τον Χαρίλαο Τρικούπη ο κόουτς του ΚΣ Γέφυρας Γιώργος Τουλούμης δήλωσε στα «Νέα φίλων μπάσκετ ΚΣ Γφυρας» τα εξής:

Στιγμιότυπα από τον αγώνα κορασίδων Παναθλητικός Πειραματικό-Αχιλλέας Τριανδρίας

Ανετη πρόκριση για το εφηβικό της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου

Η εφηβική ομάδα της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου  κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση, ξεπερνώντας την ομάδα του Μέγα Αλεξάνδρου Καλοχωρίου καθώς επιβλήθηκε χθες με 81-58. Στις 16 καλύτερες ομάδες της Θεσσαλονίκης θα διεκδικήσει την πρόκριση στους «8», με αντίπαλο την ΧΑΝΘ.

Πέρασε από τον Εύοσμο η ΧΑΝΘ

Καλύτερη στην επανάληψη η ΧΑΝΘ τελικά πήρε διαφορά στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και διατηρώντας την έφτασε στη εκτός έδρας νίκη επί του Αίαντα στον Εύοσμο με 51-62.

Δεύτερη επιτυχία και πρόκριση γα το εφηβικό του Κεραυνού Αγίου Παύλου

Νίκησε και στο δεύτερο αγώνα το εφηβικό του Κεραυνού Αγίου Παύλου την ομάδα του Ανατόλια αυτή τη φορά με 41-54. Παρά το προβάδισμα των 15 πόντων που είχε η ομάδα του Κεραυνού από το πρώτο παιχνίδι, δεν επαναπαύτηκε και έδειξε και στο γήπεδο του κολεγίου Ανατόλια ότι η πορεία του μέχρι τώρα και η πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες, για πρώτη φορά στην ιστορία του, μόνο τυχαία δεν ήταν.

Τα φύλλα αγώνα του ομίλου Νότου της Α2 γυναικών-Πήρε το ντέρμπι ο Σπόρτιγκ

ΣΠΟΡΤΙΓΚ -ΙΚΑΡΟΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ 56-54

Ρήξη χιαστού και μηνίσκου η Σταυρίδου

Στο παιχνίδι με τον Πρωτέα Βούλας ο Παναθλητικός μπορεί να έδειξε καλό αγωνιστικό πρόσωπο, όμως δεν απέφυγε τα δυσάρεστα.

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους δύο ομίλους της Β΄ Εθνικής Ανδρών

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ

Πήρε και τη διαφορά ο ΑΟ Σερρών-Στιγμιότυπα από τη νίκη επί της Ασπίδας Ξάνθης

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο ΑΟ Σερρών κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της μαχητικής Ασπίδας Ξάνθης κερδίζοντας με 65-56 και καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας από τον αγώνα του πρώτου γύρου.

Παρά τρία… εκατό για τις γυναίκες του Ολυμπιακού Βόλου

Με εξαιρετική εμφάνιση, απόλυτα συγκεντρωμένες και σοβαρές οι «ερυθρόλευκες» του Ολυμπιακού Βόλου, πρόσθεσαν ακόμη μια νίκη στο ενεργητικό τους επικρατώντας στο ΕΑΚ της πόλης επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 97-36, στο πιο παραγωγικό παιχνίδι τους. Ηγέτιδα στην επίθεση η Ταντουρόφσκα με 30 πόντους και 8 τρίποντα.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Ηρακλής

Ανεβάζοντας ρυθμούς στην τρίτη περίοδο, ο Ηρακλής έκανε το σκορ 35-55 και επικράτησε τελικά εύκολα στην Ηλιούπολη με 50-64 του ΕΟ Σταυρούπολης, που ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Ηταν... Τιτάνες, Γαϊτάνη και Γιαντσιώρη

Με απίστευτη εμφάνιση των δύο μεγάλων τους ατού, Γαϊτάνη και Γιαντσιώρη(πέτυχαν τους 52 από τους 56 πόντους της ομάδας τους), οι Τιτάνες πέτυχαν πολύ σημαντική νίκη στην Δράμα καθώς επικράτησαν με 56-51 της ΑΕ Πυλαίας.

Εύκολη νίκη για την Ολύμπια Λάρισας

Εχοντας προβάδισμα δέκα πόντων από την πρώτη περίοδο, η Ολύμπια επικράτησε άνετα στην Λάρισα με 57-45 του Πιερικού Αρχέλαου.

Λίγο έλλειψε να κάνει την ανατροπή ο Παναθλητικός-Ηττα στο καλάθι (61-59) από τον Πρωτέα Βούλας

Στις λεπτομέρειες επικράτησε ο Πρωτέας Βούλας έναντι του Παναθλητικού με 61-59. Με ένα φοβερό τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθλητικός, κόντεψε να ανατρέψει πλήρως τη διαφορά 11 πόντων που είχαν οι γηπεδούχοι στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-46), όταν και μάλλον στόχευσαν σε υπερκάλυψη της απόστασης 14 πόντων από την πρώτη αναμέτρηση στις Συκιές.

Σημαντική επικράτηση για την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου

Εχοντας προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η Αναγέννηση πέτυχε σημαντική νίκη στο Νέο Ρύσιο με 50-44 επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Πήρε το ντέρμπι των «αιωνίων» στην παράταση ο Αρης

Υστερα από ιδιαίτερα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Αρης επικράτησε στην παράταση με 73-71 του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ για την Α1 γυναικών.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική σε Α1 και Α2 γυναικών

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αρης-ΠΑΟΚ για την Α1 γυναικών, λεπτό προς λεπτό στις 12:00 από το «Αλεξάνδρειο»-Ενημέρωση και για τα υπόλοιπα παιχνίδια

Μεγάλο παιχνίδι σήμερα στην Θεσσαλονίκη για την Α1 γυναικών. Στο «Αλεξάνδρειο» ο Αρης υποδέχεται τον ΠΑΟΚ σε ένα σημαντικό αγώνα και για τους δύο συλλόγους.

Το σημερινό πρόγραμμα στις εθνικές κατηγορίες-Οι βαθμολογίες σε Α1 και Α2 γυναικών

Παιχνίδια για την Β΄ και την Γ΄ Εθνική ανδρών καθώς και για την Α1 και Α2 γυναικών περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα στις εθνικές κατηγορίες που είναι το εξής:

Ιστορική επιτυχία για το εφηβικό του Κεραυνού Ωραιοκάστρου

Τεράστια και ιστορική πρόκριση για τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου στους «16» του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΚΑΣΘ μετά την επικράτησή του με 54-56 εκτός έδρας επί του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Στους «16» της Θεσσαλονίκης το εφηβικό των Μαχητών Δόξας Πεύκων-Φωτογραφίες από το παιχνίδι με την Αρετσού

Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκαν απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Αρετσούς , οι Μαχητές νίκησαν και σε αυτή την αναμέτρηση με 56-54 και σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου αγώνα (51-73)  πέρασαν στον επόμενο γύρο όπου θα αντιμετωπίσουν το ΠΚ Νεάπολης.

Στον τελικό των εφήβων της ΕΚΑΣΔΥΜ Πτολεμαΐδα και Καστοριά

Την πρόκρισή τους στον τελικό του εφηβικού πρωταθλήματος πήραν Α.Π.Σ. Πτολεμαΐδας και Καστοριά καθώς και οι δύο επικράτησαν των αντιπάλων τους στα σημερινά παιχνίδια του final-4 της ΕΚΑΣΔΥΜ που διεξάγεται στο κλειστό της Λευκόβρυσης.