21 Φεβ 2017

«Φόρτσαραν» μετά την δεύτερη περίοδο οι νεάνιδες του Ηρακλή

Πολύ καλύτερες στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι νεάνιδες του Ηρακλή πήραν μεγάλη διαφορά και επικράτησαν με 76-24 του ΕΟ Σταυρούπολης. Η επιτυχία είναι αφιερωμένη από τις συμπαίκτριες και την τεχνική ηγεσία στην Αννα Καραγιάννη που είχε τα γενέθλιά της και τα γιόρτασε με τούρτα στο γήπεδο.

Επίσκεψη FIBA Europe και ΕΟΚ στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου για το Ευρωπαϊκό νέων του καλοκαιριού

Κλιμάκιο του Ευρωπαϊκού Τμήματος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Μπάσκετ (FIBA Europe) και της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης (ΕΟΚ) επισκέφθηκε την Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου τις αθλητικές εγκαταστάσεις του Δήμου Ηρακλείου.

Βραβεύσεις στην βασιλόπιτα της Ακαδημίας κοριτσιών του Ηρακλή-Φωτορεπορτάζ

Το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου η Ακαδημία κοριτσιών του Ηρακλή έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα της για το 2017. Στην εκδήλωση την οποία τίμησαν με την παρουσία τους οι γονείς των μικρών αθλητριών παραβρέθηκε σύσσωμη και η γυναικεία ομάδα.

Πέρασε από τη Χρυσούπολη το Ρανταρ του Χορτιάτη

Στα πλαίσια της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Πολεμικής Αεροπορίας 2017 το 1ο ΚΕΠ (Ραντάρ Χορτιάτη) επιβλήθηκε  εκτός έδρας του Α.Α. Χρυσούπολης  με 40-65.

Ανετο «πέρασμα» από τον Λαγκαδά για τις νεάνιδες του Παναθλητικού Πειραματικού

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή το οποίο αυξανόταν ανά περίοδο οι νεάνιδες του Παναθλητικού Πειραματικού επικράτησαν στον Λαγκαδά των έξι παικτριών του Ερμή με 24-63.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Αστέρας Ιπποδρομίου-Μαντουλίδης

Καλύτερες στο δεύτερο ημίχρονο οι νεάνιδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη, επικράτησαν στην Τριανδρία του Αχιλλέα με 39-59. Οι νικήτριες που σκόραραν όλες, πήραν προβάδισμα μεγαλύτερο των 20 πόντων στην τρίτη περίοδο και το κράτησαν μέχρι την λήξη.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος νεανίδων της ΕΚΑΣΘ

Δείτε ολόκληρο το παιχνίδι Αποκάλυψη-Αχιλλέας Θερμαϊκού για την Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρώτου και του τέταρτου ομίλου της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Πύργος Χαλάστρας

Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Πύργος Χαλάστρας επικράτησε εκτός έδρας της Ολυμπιάδας Ανω Πόλης με 54-72.

Σχολή προπονητών Γ’ Κατηγορίας σε Αθήνα, Πάτρα και Θεσσαλονίκη- Οι προϋποθέσεις συμμετοχής και τα δικαιολογητικά

Ανακοινώθηκε από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμών η ίδρυση  Σχολής Προπονητών Γ’ Κατηγορίας σε Αθήνα, Πάτρα και Θεσσαλονίκη. Αναλυτικά οι προϋποθέσεις συμμετοχής και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται από τους υποψηφίους όπως ανακοινώθηκαν από τον ΣΕΠΚ:

Καθαρή επικράτηση για τις Ακαδημίες Πρωταθλητών

Ξεκινώντας πολύ δυναμικά το παιχνίδι, οι Ακαδημίες Πρωταθλητών κατάφεραν να πάρει μια αρκετά μεγάλη διαφορά από νωρίς, την οποία και διατήρησαν με σχετική ευκολία μέχρι το φινάλε του αγώνα και επικράτησαν με 68-51 της Αναγέννησης Φλόγας.

Βλάνη: «Πιστές στο πλάνο του κόουτς»

Μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών είναι η Δάφνη Αγίου Δημητρίου. Αν και νεοφώτιστη στην κατηγορία έχει καταφέρει να κλέψει τις εντυπώσεις και να εξασφαλίσει από νωρίς την παραμονή της, καθώς βρίσκεται πλέον στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της για την  Παρασκευή που είναι το εξής:

Αλλαγές ημέρας και ώρας έναρξης σε παιχνίδια Β΄ και Γ΄ Εθνικής Ανδρών, Α1 και Α2 Γυναικών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι,  μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας ΑΟ Πολυγύρου – ΑΣ Καστοριάς, για την 20η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (2ος Όμιλος) αντί της 26/02/2017, θα διεξαχθεί στις 25/02/2017 και ώρα 17.00, στο Κ.Γ. Πολυγύρου.

Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές στον δεύτερο και τρίτο όμιλο της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Ανετη επικράτηση του παιδικού του ΠΑΟΚ

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή οι παίδες του ΠΑΟΚ επικράτησαν με 58-73 της μικτής αγοριών της ΕΚΑΣΘ.

Αύριο η κλήρωση της τρίτης φάσης των παίδων της ΕΚΑΣΘ-Ποια σωματεία θα συμμετάσχουν

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι εκπρόσωποι των παρακάτω σωματείων, όπως προσέλθουν στα γραφεία της Ένωσης την Τετάρτη 22/02/2017 και ώρα 19:00 για την κλήρωση  της τρίτης  φάσης  του πρωταθλήματος παίδων:

Το πρόγραμμα των αγώνων της Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της για την  Πέμπτη που είναι το εξής:

Στιγμιότυπα από το παιχνίδι Αστέρας Σίνδου-Ποσειδών Μηχανιώνας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Δείτε σε μαγνητοσκόπηση τον αγώνα Λέοντες-Αστέρας Ιπποδρομίου για την Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Τα παιχνίδια στα πρωταθλήματα νεανίδων και νέων ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ. Αναλυτικά:

«Καυτή» Αλβανίδα παίκτρια έβαλε περισσότερους πόντους (79) από όλη την αντίπαλη ομάδα-Φωτορεπορτάζ

Με το αλβανικό πρωτάθλημα μπάσκετ ουδείς ασχολείται ή έχει επαφή. Πόσω μάλλον με το γυναικείο, όπου το επίπεδο είναι υπερβολικά χαμηλό. Ακόμη κι έτσι όμως, δεν θα μπορούσε να περάσει στο «ντούκου» το γεγονός πως μία παίκτρια σημείωσε περισσότερους πόντους απ ότι η αντίπαλη ομάδα.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον δεύτερο όμιλο της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Γολέμης: «Δεν έλεγξε τους φιλάθλους η αστυνομία»

Ο αντιπρόεδρος της ΕΟΚ, Αριστείδης Γολέμης, μίλησε στον ραδιοφωνικό σταθμό Libero 107,4 για το όσα έγιναν στον τελικό κυπέλλου στο «Αλεξάνδρειο», ανάμεσα σε Άρη και Παναθηναϊκό. Αναλυτικά, όσα είπε:

Φωτορεπορτάζ του Γιώργου Λίτσα από τον αγώνα ΠΚ Νεάπολης-Χαλκηδόνα για την Γ΄ Εθνική Ανδρών

Μόνος στην κορυφή ο ΓΣ Ηλιούπολης

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι κορυφής που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο των Λαγυνών, ο ΓΣ Ηλιούπολης, απέδρασε με το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας την ΕΔΗΛ με 55-62.

Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από το παιχνίδι Αστέρας Σίνδου-Ποσειδών Μηχανιώνας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Παρά δύο… εκατό για τους παίδες του Αρη

Άλλη μια εύκολη επικράτηση για το παιδικό του Αρη, αυτή τη φορά απέναντι στην ΑΚ Αστέρια με 98-58.

Τσιλιγκίρη: «Απίστευτη η προπαγάνδα τους για την Μάλτση»

Το ΑΣΕΑΔ αποφάσισε την τιμωρία-μηδενισμό των “ερυθρολεύκων” για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, δικαιώνοντας τους “πράσινους” για την ένσταση που είχαν καταθέσει για την συμμετοχή της Εβίνας Μάλτση. Η Διευθύντρια Επικοινωνίας του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού, Χριστίνα Τσιλιγκίρη, πήρε θέση τόσο για την τιμωρία των πρωταθλητών στο συγκεκριμένο θέμα, όσο και για την καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα κόντρα στον Παναθλητικό, επισημαίνοντας πως υπάρχει μεγάλη προπαγάνδα, μιλώντας σε ραδιοφωνική εκπομπή στο κανάλι του Πειραιά.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του εφηβικού του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου στον αγώνα με την Αναγέννηση Ν. Ρυσίου

Highlights Εφηβικού Μ.Αλέξανδρος Καλοχωρίου... από bamixos

Παρέμεινε μόνος στην κορυφή ο ΔΑΣΩ

Με πολύ καλή εμφάνιση στην τρίτη περίοδο ο ΔΑΣΩ επικράτησε με 82-69 της Μακαμπή και παρέμεινε μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι ήταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως πήραν προβάδισμα δέκα πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και το διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Σημαντική επιτυχία για τα Βασιλικά

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι τα Βασιλικά επικράτησαν στην έδρα τους με 73-66 του Γαλαξία. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν δύο φορές στο καλάθι, μία στα τέλη της τρίτης περιόδου και μία στο 38ο λεπτό, όμως η ομάδα του Αντώνη Σκαρλή ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και πήρε τη νίκη.

«Ανέβασε στροφές» στην τελευταία περίοδο ο ΒΑΟ

Σε έναν αγώνα που άρχισε με μισή ώρα καθυστέρηση λόγω πτώσης της μπασκέτας (χάλασαν τα υδραυλικά της), ο ΒΑΟ με φοβερή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο επικράτησε με 85-63 της Μακαμπή. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 32-36 στο ημίχρονο, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 26-12 ο «Βυζαντινός» πήρε άνετα τη νίκη.

Τρελές διακυμάνσεις στην Σίνδο και νίκη για τον Αστέρα

Σε ένα απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι ο Αστέρας επικράτησε στην Σίνδο με 92-80 του Ποσειδώνα Μηχανιώνας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25-7 στο πρώτο δεκάλεπτο,  βρέθηκαν πίσω με οκτώ (54-62) στα τέλη του τρίτου, για να επικρατήσουν με σερί 38-18(!!!) στην τελευταία περίοδο.