20 Φεβ 2017

«Φόρτσαρε» στο τέλος η ΑΕ Πυλαίας

Καλύτερη στην πρώτη και την τελευταία περίοδο η ΑΕ Πυλαίας επικράτησε με 66-59 της ΑΕΕ Τούμπας. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά μετά το δεύτερο δεκάλεπτο και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τις αρχές του τελευταίου.

Δύσκολο «πέρασμα» από τον Δρυμό για την ΔΕΚΑ-Η βαθμολογία του πρώτου ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η ΔΕΚΑ πιο ψύχραιμη στο τέλος επικράτησε στον Δρυμό της τοπικής Δόξας με 45-50.

«Πέρασε» από το Νέο Ρύσιο ο Κεραυνός Ωραιοκάστρου

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι ο Κεραυνός Ωραιοκάστρου επικράτησε στο Νέο Ρύσιο με 60-64 του Αστέρα Πλαγιαρίου. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου οι νικητές προηγήθηκαν με 11, όμως στο 37ο λεπτό ο Αστέρας μείωσε στους δύο. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 39΄, καθώς για ένα περίπου λεπτό δεν σημειώθηκε καλάθι.

Νίκη στο φινάλε για την ΜΕΝΤ

Υστερα από ιδιαίτερα συναρπαστικό παιχνίδι η ΜΕΝΤ κατέβαλε πολύ δύσκολα την αντίσταση της ΕΚ Σταυρούπολη με 70-68. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά  του και 27 δεύτερα πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 65-68.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Αλέξανδρος Συκεών

Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλέξανδρος Συκεών επικράτησε με 63-50 του Γαλαξία Αδένδρου σε εξ αναβολής αγώνα για τον πρώτο όμιλο της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Τρεις αγώνες Α2 και Β΄ Εθνικής Ανδρών «κεκλεισμένων των θυρών»-Αλλαγές ημερών και ωρών έναρξης σε αρκετά παιχνίδια-Το Σάββατο η συνέχεια του αγώνα Φάρσαλα-Πρωτέας Γρεβενών για την Γ΄ Εθνική Ανδρών-Δεν κατεβαίνουν στο Ρέθυμνο οι Κυρίαρχοι για την Α2 γυναικών

Τρεις αγώνες θα πραγματοποιηθούν κεκλεισμένων των θυρών μετά από σχετικές αποφάσεις της ΕΟΚ. Πρόκειται για τους αγώνες:

Διαφορά 40 πόντων για το παιδικό του Ολυμπου Ελευθερίου Κορδελιού

Εχοντας σημαντικό προβάδισμα από την αρχή το παιδικό του Ολυμπου Ελευθερίου Κορδελιού, επικράτησε με 69-29 του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου.

Μεγάλο «διπλό» στην παράταση για τον Θερμαϊκό Θέρμης

Με μια φανταστική πιεστική άμυνα στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση ο αποδεκατισμένος από τραυματισμούς  επτά παικτών Θερμαϊκός Θέρμης, με μόλις με επτά παίκτες  στην σύνθεση του έκανε την ανατροπή στην Μικρα  και νίκησε τον πολύ καλό και παθιασμένο για τη νίκη Πορφυριακο με 73-79. Κορυφαίοι από τον Θερμαϊκό , Παπαρισουλης Λ., Βαλαγιαννης, Χρυσανθακης χωρίς να υστερήσει κανένας. Από τον Πορφυριακο ξεχώρισε  ο  Χριστογλου.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΧΑΝΘ-ΚΣ Γέφυρας για την Β΄ Εθνική Ανδρών

«Πέταξε» ο Αετός Φιλύρου

Ένα εξαιρετικό αγώνα είχαν την ευκαιρία και παρακολουθήσαν οι φίλαθλοι στο κλειστό γήπεδο του Ασβεστοχωρίου μεταξύ των ομάδων του Αετού Φιλύρου και του ΠΟ Ξηροκρήνης για το πρωτάθλημα  Γ2 ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Φωτορεπορτάζ από τα φιλικά των ακαδημιών του ICBS και του ΔΑΣΩ

Το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας το 4ο φάιναλ-φορ εφήβων στην ΕΚΑΣΔΥΜ-Το πρόγραμμα των αγώνων

Η ΕΚΑΣΔΥΜ ανακοίνωσε την διεξαγωγή του 4ου  φάιναλ-φορ του πρωταθλήματος εφήβων. Βάσει της σχετικής Ειδικής Προκήρυξης και λαμβάνοντας υπόψη τις αγωνιστικές υποχρεώσεις των ομάδων, οι τελικοί θα διεξαχθούν το τριήμερο της μεγάλης Αποκριάς, στο ΚΓ Λευκόβρυσης Κοζάνης και θα είναι οι πρώτοι επίσημοι αγώνες καλαθοσφαίρισης που θα διεξαχθούν στο νέο γήπεδο. Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Σήμερα η πρώτη συνάντηση για τους υποψήφιους διαιτητές της Χαλκιδικής

Σήμερα στις 18:00, στο κλειστό θέατρο Νέων Μουδανιών, θα πραγματοποιηθεί η πρώτη συνάντηση για τους υποψήφιους διαιτητές της Χαλκιδικής. Η σχολή διαιτητών 2017 αναμένεται να είναι η πολυπληθέστερη στην ιστορία του Συνδέσμου της περιοχής.

Δείτε τις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Άρης Πετρούπολης-Αγία Παρασκευή για την Α2 γυναικών

Δείτε τις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Χαρίλαος Τρικούπης-Πευκοχώρι για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Οι κορυφαίες των αριθμών μετά την 15η αγωνιστική στην Α1 Γυναικών

Σάμπερτ και ΜακΚένζι συγκατοικούν στην πρώτη θέση των σκόρερ, η Σκρμπα οδηγεί την κούρσα στα ριμπάουντ, η Χατζηνικολάου στις ασίστ και στα κλεψίματα και η Τσέσλεκ στις τάπες μετά και την 15η αγωνιστική. Αναλυτικά:

Οι αγώνες της τρίτης αγωνιστικής του τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ (αθλητών γεννημένων το 2004)-Φωτογραφίες των ομάδων

Το Σάββατο στο κλειστό γήπεδο Μίκρας Β διεξήχθησαν οι αγώνες της τρίτης αγωνιστικής του τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ αθλητών γεννημένων το 2004 με τα εξής αποτελέσματα:

Δείτε τις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Φίλιππος Βέροιας-Στρατώνι για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Την Τετάρτη η κλήρωση της επόμενης φάσης του πρωταθλήματος παίδων της ΕΚΑΣΘ-Ποια σωματεία θα δώσουν το παρών

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι εκπρόσωποι των παρακάτω σωματείων, όπως προσέλθουν στα γραφεία της Ένωσης την Τετάρτη 22/02/2017 και ώρα 18:30 για την κλήρωση  της επόμενης  φάσης   του πρωταθλήματος   παίδων:

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα ΑΣ Καρδίτσας-Ερμής Λαγκαδά για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Οι κορυφαίοι των αριθμών στην Α2 Ανδρών

Ο Νίκος Κόκκαλης και ο Κώστας Μαχαίρας του Εθνικού είναι πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ της Α2 Ανδρών μετά και την 18η αγωνιστική. Στις ασίστ ο Θωμάς Νίκου είναι στην κορυφή, ενώ στα κλεψίματα μοιράζεται την… πρωτιά με τον Σάκη Καρύδα. Στις τάπες ο Σίγκουρντορ Θορστέινσον της ΑΕΛ είναι πρώτος. Αναλυτικά:

Επιστροφή στο παρκέ των τριών ελληνικών ομάδων για την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League-Οι τηλεοπτικές μεταδόσεις-Το πρόγραμμα

Οι τρεις ελληνικές ομάδες που αγωνίζονται στο Basketball Champions League επιστρέφουν στο παρκέ με μοναδικό στόχο να διεκδικήσουν ή να σφραγίσουν την πρόκρισή τους στους «16» της διοργάνωσης, εκεί όπου περιμένουν ήδη οι οκτώ καλύτερες ομάδες της κανονικής περιόδου. ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Άρης δίνουν τις μάχες τους αύριο και μεθαύριο, ξεκινώντας από διαφορετική βάση η κάθε ομάδα.

Τα καλάθια του αγώνα Παναθλητικός Goalbet-Ολυμπιακός για την Α1 γυναικών

Προπονήσεις για τα κλιμάκια Νότου των Εθνικών Παίδων και Εφήβων-Όλα τα ονόματα

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ την Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου στις 16.30. ΟΙ παίκτες που έχουν κληθεί είναι:

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία της Α΄ ανδρών

Η Α΄ ανδρών ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Στιγμιότυπα του αγώνα Ερμής Αγιάς-ΑΟ Πολυγύρου για την Β Εθνική ανδρών

Φιλικά των ακαδημιών ΠΣ Ευκαρπίας και ΔΑΣΩ-Φωτορεπορτάζ

Το ΔΑΣΩ φιλοξενήθηκε με τα τμήματα της υποδομής του, στο κλειστό της Ευκαρπίας για φιλικά με το ΠΣ και ευχαριστεί για την φιλοξενία την οποία θα ανταποδώσει. Τα τμήματα τα οποία αγωνίστηκαν ήταν οι γεννημένοι 2008-09-10, προμίνι (2006-7), προπαιδικό (2002-3-4-5), και το τμήμα κοριτσιών.

Ο ίδιος παίκτης βρήκε το φλουρί στις δύο πίτες του Αρίωνα Σταυρούπολης-Φωτορεπορτάζ

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή η κοπή της πίτας του Αρίωνα Σταυρούπολης για το 2017, στο «Καφέ και ότι χρώμα θες». Ο πρόεδρος, ο μάνατζερ, ο έφορος αγωνιστικού και οι προπονητές του συλλόγου, ευχήθηκαν στους παίκτες, καλή χρονιά, γεμάτη επιτυχίες και πάνω απ όλα χωρίς τραυματισμούς.

Πήρε το ντέρμπι ο Πρωτέας Ελευθερίου Κορδελιού

Νίκη για το ανδρικό του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού επί του πρωτοπόρου Θερμαϊκού εκτός έδρας με 62-66. Με τη διαφορά να φτάνει τους 18 πόντους και την ανατροπή να γίνεται στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα πόντο, οι παίκτες των νικητών έδειξαν καθαρό μυαλό και επικράτησαν τελικά στο κλειστό των Αμπελοκήπων.

Τα καλάθια του αγώνα εφήβων Αρετσού-Μαχητές Δόξας Πεύκων

Τα αποτελέσματα του πρώτου ομίλου των παίδων της ΕΚΑΣΘ

Στα σημερινά παιχνίδια για τον πρώτο όμιλο των παίδων της ΕΚΑΣΘ είχαμε τα εξής αποτελέσματα:

Τα καλάθια του αγώνα ΑΕ Πυλαίας-Ολυμπιακός Βόλου για την Α2 γυναικών

Στην ΚΥΑΝΑ κορασίδες και νεάνιδες του Ηρακλή

Τα τμήματα κορασίδων και νεανίδων του Ηρακλή επισκέφτηκαν τις προηγούμενες μέρες το κατάστημα της KYANA, χορηγού της ομάδας, φιλοξενούμενες από τον πρόεδρο και διευθύνοντα σύμβουλο, Γιάννη Βασιλειάδη.