19 Φεβ 2017

«Σούπερ διπλό» για τον ΑΣΚ Λαγκαδά

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΑΣΚ Λαγκαδά με αντίπαλο την δεύτερη Προοδευτική Τούμπας με 62-63. Από την αρχή η νικήτρια ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ έλεγχε τον αγώνα. Στα τελευταία λεπτά έπαθε μπλακ άουτ και έτσι οι αντίπαλοι πέρασαν μπροστά.

Η άμυνα έδωσε τη νίκη στην Αρμενική

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα η Αρμενική κατάφερε να πάρει την νίκη από τον Ορφέα Πλαγιαρίου επικρατώντας με 50-38.

Κατευθείαν στην τρίτη φάση οι παίδες του ΑΣ Πανόραμα-Φωτορεπορτάζ από τη νίκη στη Νεάπολη επί του ΠΚ

Ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση των παίδων για τον ΑΣ Πανόραμα που επικράτησε με 55-76 στη Νεάπολη του ΠΚ, και πήρε σπουδαία πρόκριση λόγω υψηλής βαθμολογικής θέσης κατευθείαν στη τρίτη φάση του πρωταθλήματος.

Δίκαια επικράτηση για τον Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη-Η βαθμολογία της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ο Αστέρας Ιπποδρομίου-Μαντουλίδης επικράτησε των Αμπελοκήπων Μενεμένης στο πρώτο παιχνίδι από αυτά της 13ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών που αναβλήθηκε λόγω χιονιού. Οι δύο ομάδες συμφώνησαν να γίνει ο αγώνας στο κλειστό του Μαντουλίδη, ενώ αυτός του δεύτερου γύρου θα διεξαχθεί στους Αμπελόκηπους.

«Φόρτσαρε» στην τρίτη περίοδο η Τερψιθέα Ευαγγελίστρια

Σημαντική εντός έδρας επιτυχία για την Τερψιθέα Ευαγγελίστρια που επιβλήθηκε με 73-65 της Νέμεσης. Η φιλοξενούμενη ομάδα κατέβηκε χωρίς τον προπονητή της (λόγω υποχρεώσεων) και τρεις παίκτες, ενώ στο ημίχρονο τραυματίστηκε και ένας ακόμη (Λασκαρίδης).

Καλύτεροι στην επανάληψη οι παίδες της ΜΕΝΤ

Με πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο, το παιδικό της ΜΕΝΤ επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕ Πυλαίας με 47-66

Σημαντικό βήμα πρόκρισης για το εφηβικό του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Μεγάλο προβάδισμα για την επόμενη φάση απέκτησαν οι έφηβοι του Απόλλωνα μετά την επικράτηση στην Καλαμαριά επί του Μακεδονικού με 72-52

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους ομίλους της Γ΄ Εθνικής Ανδρών

ΒΟΡΡΑΣ

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Νίκησε και τους Αλιγάτορες ο Αγιος Νικόλαος Καλαμαριάς

Νέα επιτυχία για τον Αγιο Νικόλαο καλαμαριάς που κέρδισε τους Αλιγάτορες στο τοπικό ντέρμπι με 59- 50. Οι Αλιγάτορες από την αρχή του παιχνιδιού… υπνώτισαν τον Αγιο, αλλά με ένα ξέσπασμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ξύπνησε και πήρε την νίκη.

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους δύο ομίλους της Β΄ Εθνικής Ανδρών

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ

Παναθλητικός Goalbet : «Περήφανοι που προστατεύσαμε το μπάσκετ»

O Παναθλητικός Goalbet και με αφορμή όλα όσα συνέβησαν για τη διεξαγωγή του αγώνα με τον Ολυμπιακό, διευκρινίζει τα ακόλουθα:

Κοντά στην πρόκριση οι έφηβοι του Ηρακλή

Πολύ σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «16» της ΕΚΑΣΘ για την ομάδα εφήβων του Ηρακλή, καθώς επικράτησε με 45-65 εκτός έδρας του Αίαντα Ευόσμου.

Διαφορά 65 πόντων για τον Πρωτέα Βούλας

Χρησιμοποιώντας για αρκετή ώρα τις μικρότερες σε ηλικία παίκτριες ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε εκτός έδρας με 20-85 της Τερψιθέας Γλυφάδας.

Λίγο έλειψε να κάνει την μεγάλη ανατροπή ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ-Ηττα στο καλάθι από τον δεύτερο Αθηναϊκό

Ο Αθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη στην Πυλαία με 64-62 επί του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και έμεινε στο «κυνήγι» της δεύτερης θέσης, ισοβαθμώντας με τον Παναθηναϊκό.

Τι δήλωσαν Καφαντάρη, Καπογιάννη, Χατζηνικολάου και Σταυρίδου στη συνέντευξη τύπου, μετά το παιχνίδι Παναθλητικός-Ολυμπιακός για την Α1 γυναικών

Τα φύλλα αγώνα του ομίλου Νότου της Α2 γυναικών

ΙΚΑΡΟΣ/ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ – ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ  63-51

«Πέρασε» και από τις Συκιές ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός συνάντησε αντίσταση μόνο για ένα ημίχρονο από τον Παναθλητικό και στην συνέχεια πήρε τα ηνία και έφτασε στη νίκη με 46-65. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη πήρε από νωρίς το προβάδισμα αλλά ο Παναθλητικός παρέμενε κοντά στο σκορ, με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται τον Ολυμπιακό στο +6 (22-28).

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Ηρακλής

Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής ξεπέρασε το εμπόδιο του ΑΟ Σερρών επικρατώντας με 77-53.

Ξεπέρασε Τιτάνες και απουσίες η Ολύμπια Λάρισας

Παρότι ταξίδεψε με πολλές απουσίες (Καλλίδου, Σκαρλή, Κυριτσάκα, Ντριστέλλα) η Ολύμπια Λάρισας κατάφερε να επικρατήσει στην Δράμα με 44-54 των Τιτάνων.

Διατήρησε το αήττητο και στην Πυλαία ο Ολυμπιακός Βόλου- Καπουρνιώτης: «Δεν θα τους περάσει. Πλέον ξέρουμε..»

Απίστευτο παιχνίδι στην Πυλαία με τον Ολυμπιακό Βόλου να επικρατεί στο τέλος με 57-60 της τοπικής ΑΕ που πάλεψε μέχρι το τέλος παρότι αγωνίστηκε ουσιαστικά με επτά παίκτες.

Σημαντική νίκη για την Ασπίδα Ξάνθης

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι η Ασπίδα επικράτησε στην Ξάνθη με 44-41 της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην Α2 γυναικών.

Ανετο πέρασμα από τα Γιάννινα για τον ΕΟ Σταυρούπολης

Εχοντας σημαντικότατο προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ΕΟ Σταυρούπολης επιβλήθηκε στα Γιάννινα του ΠΑΣ με 44-65.

Δεν άντεξε ο Αρης στη Νέα Σμύρνη-Πήρε και την διαφορά ο Πανιώνιος

Καλύτερος μετά την δεύτερη περίοδο και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος επικράτησε με 73-56 του Αρη και απομακρύνθηκε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ανετη επικράτηση της Δάφνης Αγίου Δημητρίου-Δουβίτσας: «Η χειρότερή μας εμφάνιση»

Κακή εμφάνιση που συνοδεύτηκε και από ευρεία ήττα (77-57) από  την Δάφνη Αγίου Δημητρίου για τη Νίκη Λευκάδας στην Αθήνα.

Κινδύνεψε με δεύτερο μηδενισμό το γυναικείο του Ολυμπιακού

Μετά το μηδενισμό που επιβλήθηκε στην ομάδα του Ολυμπιακού πριν από λίγες ημέρες, η ομάδα του Πειραιά κινδύνεψε και με δεύτερο.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική σε Α1 και Α2 γυναικών

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Παναθλητικός Goalbet-Ολυμπιακός για την Α1 γυναικών, ζωντανά στις 13:00 από τις Συκιές

Πανιώνιος-Αρης για την Α1 γυναικών, ζωντανά στις 12:30 από την Νέα Σμύρνη

Το πρωτάθλημα παίδων ξεχωρίζει από τα σημερινά παιχνίδια της ΕΚΑΣΘ που είναι τα εξής:

Το σημερινό πρόγραμμα στις εθνικές κατηγορίες-Οι βαθμολογίες σε Α1 και Α2 γυναικών

Παιχνίδια για την Β΄ και την Γ΄ Εθνική ανδρών καθώς και για την Α1 και Α2 γυναικών περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα στις εθνικές κατηγορίες που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα (6944-415955) από το παιχνίδι GBA-Ιωνικός για το πρωτάθλημα εφήβων

Φιλικά με Ηρακλή και ΠΑΟΚ για τον Αθλο Αλεξάνδρειας-Φωτορεπορτάζ

Η Ακαδημία Άθλος Αλεξάνδρειας  είχε την ξεχωριστή τιμή να φιλοξενηθεί από δύο μεγάλες και ιστορικές ομάδες της συμπρωτεύουσας, τον Ηρακλή και τον ΠΑΟΚ.

Ολα τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής της τέταρτης φάσης εφήβων της ΕΚΑΣΘ

Σημαντική νίκη για τη ΔΕΗ

Καλύτερη στην τελευταία περίοδο η ΔΕΗ επικράτησε του ΠΑΟΚ Κυμίνων-Μαλγάρων με 75-66. Η ομάδα του Δαμιανού Αμανατίδη με εκπληκτική εμφάνιση στο τέταρτο  δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 32-18 ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και επικράτησε τελικά εύκολα.

«Πέρασαν» από σήμερα οι έφηβοι της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου

Με το εντυπωσιακό 46-79 επικράτησαν στο Καλοχώρι του τοπικού Μεγάλου Αλεξάνδρου οι έφηβοι της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου και ουσιαστικά προκρίθηκαν από σήμερα στην επόμενη φάση.