14 Φεβ 2017

Πρωταθλήτριες και πάλι στη Δυτική Θεσσαλονίκη τα κορίτσια του Φρυγανιώτη- Η βασιλόπιτα του ανδρικού και του γυναικείου τμήματος-Φωτορεπορτάζ

Για ακόμη μια χρονιά, τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη κατέκτησαν το πρωτάθλημα Λυκείων κοριτσιών της Δυτικής Θεσσαλονίκης, μιας περιφέρειας από τις δυσκολότερες και  τις μεγαλύτερες σε συμμετοχές σχολικών ομάδων της χώρας μας.

Ανετες προκρίσεις στον τελικό της Ανατολικής Θεσσαλονίκης του πρωταθλήματος Λυκείων για Μαντουλίδη και Ελληνικό-Φωτορεπορτάζ

Χωρίς να συναντήσουν προβλήματα Ελληνικό Κολέγιο και Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη επικράτησαν των αντιπάλων τους και θα αγωνιστούν την Πέμπτη στις 12:00 το μεσημέρι στο πρώτο γήπεδο της Μίκρας στο μεγάλο τελικό της Ανατολικής Θεσσαλονίκης για το πρωτάθλημα Λυκείων.

Νέος «περίπατος» των νεανίδων του ΠΑΟΚ

Εχοντας εντυπωσιακό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ επικράτησαν με 81-21 του Αχιλλέα Τριανδρίας.

Καλύτερες στην επανάληψη οι νεάνιδες του ΕΟ Σταυρούπολης

Δοκιμάζοντας πολλά σχήματα οι νεάνιδες του ΕΟ Σταυρούπολης επικράτησαν με 44-35 των έξι παικτριών του Ερμή Λαγκαδά.

Διαμαρτυρία για την διαιτησία των αγώνων του εφηβικού με την GΒA από τον Θερμαϊκό Θέρμης

Ο Θερμαϊκός Θέρμης, απέστειλε στην ΕΚΑΣΘ και κοινοποίησε στα ΜΜΕ, την κάτωθι επιστολή για την διαιτησία των δύο αγώνων του τμήματος εφήβων με την GΒA:

Ανετη επικράτηση για τις νεάνιδες του Αρη

Εξαιρετικές οι νεάνιδες του Αρη επικράτησαν άνετα του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη με 72-38. Οι «κίτρινες» που αγωνίστηκαν χωρίς τις αδελφές Τσινέκε, δοκίμασαν διάφορα σχήματα με μοιρασμένο χρόνο συμμετοχής.

Την Κυριακή η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας της ακαδημίας του ΜΑΣ «Ευάγελλος Μαντουλίδης»

Την Κυριακή, 19 Φεβρουαρίου 2017 και ώρα 12:00 θα πραγματοποιηθεί η εορταστική εκδήλωση κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας της Ακαδημίας Καλαθοσφαίρισης του Μορφωτικού Αθλητικού Συλλόγου «Ευάγγελος Μαντουλίδης» στο Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη.

Μεγάλη ανατροπή για τους νέους του Παναθλητικού-Πειραματικού

Στον Παναθλητικό Πειραματικό κατέληξε το ντέρμπι των Συκεών, καθώς παρότι βρέθηκαν πίσω με 25-13 στην πρώτη περίοδο, επικράτησαν τελικά με 62-65 του ΒΑΟ. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Παναθλητικός Πειραματικό πήρε για δεύτερη φορά προβάδισμα στο σκορ με 62-63, με βολές του Βασιλείου. Τέσσερα δεύτερα από το τέλος ο Βαρίτης ευστόχησε σε δύο βολές και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

«Πέρασαν» από την Καλαμαριά οι νεάνιδες του Ηρακλή

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή, το οποίο αυξανόταν ανά δεκάλεπτο, οι νεάνιδες του Ηρακλή επικράτησαν στην Καλαμαριά του Απόλλωνα, που κατέβηκε με έξι παίκτριες,  με 30-45

Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές του πρώτου και δεύτερου ομίλου της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Φωτορεπορτάζ της Δάφνης Σαλιάρη από τον αγώνα Ολύμπια Λάρισας-Απόλλων Καλαμαριάς για την Α2 γυναικών

Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές του δεύτερου και τρίτου ομίλου της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Το πρόγραμμα των αγώνων της Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της για την  Πέμπτη που είναι το εξής:

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος νεανίδων της ΕΚΑΣΘ-Ενημέρωση και κατά την διάρκεια των αγώνων

Αλλαγές έδρας και ωρών έναρξης σε αγώνες Α2 και Γ΄ Εθνικής ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι, λόγω κωλύματος του γηπέδου, ο αγώνας ΑΣΕ Δούκα – Ηράκλειο ΟΑΑ για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών της 18/02/2017 και ώρα 17.00 αντί του Αθλητικού Κέντρου Δαϊς, θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά.

Τα μέτρα για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών

Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών, Παναθηναϊκός-Άρης, θα διεξαχθεί στο «Αλεξάνδρειο Μέλαθρο» στις 18 Φεβρουαρίου στις 17.00 (Novaports T.V.). Η Διεύθυνση Αστυνομίας Θεσσαλονίκης παρακαλεί όλους για τη συνεργασία τους, ώστε να διεξαχθεί ο τελικός ομαλά. Γι’ αυτό το λόγο:

Προπόνηση και φιλικό για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Τετάρτη στις 18.00 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ. Οι παίκτες που έχουν κληθεί είναι οι εξής:

Τα παιχνίδια στα πρωταθλήματα νεανίδων και νέων ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ. Αναλυτικά:

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον τρίτο όμιλο της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Πήραν και την διαφορά οι Ελπίδες Ηλιούπολης

Σημαντική εκτός έδρας επιτυχία για τις Eλπίδες Ηλιούπολης, που επικράτησαν του ΓΣ Μενεμένης με 41-63 στο κλειστό της Σταυρούπολης στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Με… γεύση Άρη η κοπή πίτας της ΗΟΟΡ-Φωτορεπορτάζ

Ο Αθλητικός Όμιλος Εκμάθησης Αθλημάτων (ΗΟΟΡ) του Γιώργου Μασλαρινού έκοψε την Πρωτοχρονιάτικη πίτα μέσα σε μία όμορφη εκδήλωση και εκπλήξεις παρουσία των δύο παικτών του Άρη Θόδωρου Ζάρα και Μιχάλη Τσαϊρέλη.

Στιγμιότυπα από το παιχνίδι ΑΟ Αγρινίου-Ερμής Αγιάς για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Νικηφόρο φινάλε στον δεύτερο όμιλο για το εφηβικό του Αίαντα Ευόσμου

Για την ένατη και τελευταία αγωνιστική του δευτέρου γύρου του δευτέρου ομίλου, του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΚΑΣΘ, η ομάδα του Αίαντα νίκησε εντός έδρας τον Μακεδονικό με 50-45.

Δείτε τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ΓΣ Μενεμένης-Ελπίδες Ηλιούπολης για την Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Εύκολη νίκη για την Δόξα Ασσήρου

Νέα εξαιρετική εμφάνιση για την Δόξα Ασσήρου και νίκη επί του αξιόμαχου Εθνικού Αστέρα Σοχού με 82-61.

Ανετο «διπλό» για την Αρμενική

Εχοντας μεγάλο προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά η Αρμενική επικράτησε εύκολα εκτός έδρας του Αρίωνα Μενεμένης με 42-61.

Επανήλθε στις επιτυχίες ο Μάρκος Μπότσαρης

Επιστροφή στις νίκες παρά την απουσία του Χαραλαμπίδη με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο για τον Μάρκο Μποτσαρη που κέρδισε με 61-76 τον Ατλαντα.

Μεγάλο ρεκόρ στα τρίποντα από τους αδελφούς Γιώρτσιου

Οι Θανάσης και Χρήστος Γιώρτσιος έκαναν σήμερα στον αγώνα της Αρετσούς με τον Γαλαξία ένα πολύ μεγάλο ρεκόρ.

Νέα ανακοίνωση του ΚΣ Γέφυρας για τον Σημιτόπουλο

Το ΔΣ του ΚΣ Γέφυρας στην σημερινή έκτακτη συνεδρίαση του αποφάσισε να καταδικάσει ομόφωνα τη διαιτησία του κυρίου Σημιτοπουλου στον αγώνα ΚΣ Γέφυρας-ΣΑΑΚ Ανατόλια και να προβεί στην ακόλουθη ανακοίνωση:

Διαφορά 20 πόντων για τους παίδες του Ναύαρχου Βότση-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με το ΠΚ Νεάπολης

Καλύτερο το παιδικό του Ναύαρχου Βότση επικράτησε στη Μίκρα του ΠΚ Νεάπολης με 82-62.

Πρόκριση στους «32» για το παιδικό του Αστέρα Πλαγιαρίου

Πολύ μεγάλη νίκη με 67-55 για το παιδικό του Αστέρα Πλαγιαρίου στο ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο τον Αριστοτέλη Επανομής.

Εκοψε την πίτα της η Νίκη Λευκάδας-Φωτορεπορτάζ

Στο αίθριο του εμπορικού κέντρου «Τhe city» έκοψε την πίτα της η Νίκη Λευκάδας, χθες το απόγευμα. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν φίλοι και μέλη του σωματείου, πρόεδροι αθλητικών σωματείων, ο αντιπεριφερειάρχης κ. Χαλικιάς και ο δήμαρχος κ. Δρακονταειδής. Το φλουρί έπεσε στην αθλήτρια Δήμητρα Τελίδου.

Νίκη με αφιέρωση για τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου

Υστερα από συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Κεραυνός επικράτησε στο Ωραιόκαστρο με 72-65 του ΒΑΟ. Οι νικητές ξέφυγαν με σημαντική διαφορά στην τρίτη περίοδο, όμως ο «Βυζαντινός» κατάφερε να μειώσει σε 69-65 λίγο πριν το τέλος.

Σημαντική επιτυχία για τα Βασιλικά

Με πολύ καλή απόδοση στην τρίτη περίοδο τα Βασιλικά επικράτησαν εκτός έδρας του Αστέρα Πλαγιαρίου με 69-75. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 38ο λεπτό στους δύο πόντους, όμως με καλή άμυνα και ευστοχία στις βολές οι νικητές πήραν το σημαντικό «διπλό».

«Φουλ του τρίποντου» για την Αρετσού

Με σημαντική ευστοχία από την γραμμή των 6.75 η Αρετσού επικράτησε στην έδρα της με 82-78 του Γαλαξία που προσπάθησε στο τέλος. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 35ο η διαφορά ήταν στο +17 για τους γηπεδούχους και το τελικό σκορ στους τέσσερις. Επίσης τα τρίποντα ήταν 16-6 για τους νικητές.