6 Φεβ 2017

Παραμένει μόνος στην κορυφή ο ΔΑΣΩ

Με καταπληκτική εμφάνιση στην άμυνα μετά το 15ο λεπτό ο ΔΑΣΩ επιβλήθηκε άνετα στο Ωραιόκαστρο με 75-51 της ΑΕΕ Τούμπας και παρέμεινε μόνος πρώτος.

Αγχωτική επικράτηση του ΒΑΟ

Εχοντας μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο ΒΑΟ επικράτησε με 67-60 του Αστέρα Πλαγιαρίου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόνο μία φορά με 40-41, στα μέσα της τρίτης περιόδου, ενώ οι γηπεδούχοι έφθασαν τη διαφορά μέχρι και τους δέκα πόντους.

«Ανέβασε στροφές» στην επανάληψη ο Γαλαξίας

Παίρνοντας προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο αύξησε κι άλλο στο τελευταίο ο Γαλαξίας επικράτησε του Ποσειδώνα Μηχανιώνας με 80-66. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 17ο λεπτό με επτά πόντους, όμως οι νικητές «μάζεψαν» το σκορ στην ανάπαυλα.

Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕ Πυλαίας

Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση στην επανάληψη, η ΑΕ Πυλαίας επικράτησε με 71-55 της Μακαμπή. Οι νικητές πήραν διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο και την διατήρησαν και στην τελευταία.

«Καθάρισε» στις αρχές της τέταρτης περιόδου η ΜΕΝΤ

Με απίστευτη εμφάνιση στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, η ΜΕΝΤ επιβλήθηκε τελικά εύκολα με 89-67 του Κεραυνού Ωραιοκάστρου. Η «Ενωση» σε εκείνο το διάστημα ήταν μπροστά στο σκορ με 69-60 και με ένα σερί 12-0 το μετέτρεψε σε 81-60, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι.

«Φόρτσαρε» στο τέλος ο Αστέρας Σίνδου

Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση στην τελευταία περίοδο ο Αστέρας επικράτησε στην Σίνδο με 74-51 της ΕΚ Σταυρούπολη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλοί και απείλησαν την Σίνδο, καθώς προηγήθηκαν με 34-35 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Όμως ο Αστέρας άμεσα απέκτησε το προβάδισμα και κέρδισε τελικά εύκολα το παιχνίδι.

Καταγγέλλει τους Ικάρους Σερρών η Χαλκηδόνα

Ανακοίνωση διαμαρτυρίας για τον αγώνα με τους Ικάρους Σερρών εξέδωσε η Χαλκηδόνα που αναφέρει τα εξής:

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Δείτε τα highlights του εφηβικού του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου στον αγώνα με τον Αίαντα Ευόσμου

Highlights Εφηβικού 2ος Όμιλος Μ... από bamixos

Λύθηκε η συνεργασία Γουναρίδη και ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου-Ευχαριστήριο του τεχνικού στην διοίκηση

Από τον, πρώην πλέον, προπονητή του ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου, Σταύρο Γουναρίδη πήραμε και δημοσιεύουμε την κάτωθι δήλωση:

Δουβίτσας: «Ημασταν εκπληκτικοί στην άμυνα»-Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Νίκη Λευκάδας-Παναθλητικός Πειραματικό για την Α1 γυναικών

Εμφανώς ικανοποιημένος ο προπονητής της Νίκης Λευκάδας Νίκος Δουβίτσας δήλωσε μετά τον αγώνα με τον Παναθλητικό στο nikilefkadaswbc.gr:

Φωτορεπορτάζ από την φωτογράφηση, το παρασκήνιό της και την προπόνηση των παίδων του Κεραυνού Ωραιοκάστρου

Πρεμιέρα για τα πλέι οφ στην BCL-Αρχίζουν τα δύσκολα για Αρη, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ-Το πρόγραμμα- Οι τηλεοπτικές μεταδόσεις

Τα (πιο) δύσκολα αρχίζουν τώρα για τις ομάδες που αγωνίζονται στο Basketball Champions League.
Άρης, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έχουν ο καθένας τη δική του ξεχωριστή αποστολή σε αυτή την Α’ φάση των πλέι οφ της διοργάνωσης.

Ανετη επικράτηση των παίδων του Μαντουλίδη

Ανεβάζοντας στροφές μετά την δεύτερη περίοδο οι παίδες του Μαντουλίδη επικράτησαν εύκολα με 62-33 του Ναύαρχου Βότση.

Μπασκετικές ευχές του ΣΕΠΚ από τη Θεσσαλονίκη-Φωτορεπορτάζ από την κοπή της βασιλόπιτας

Μέσα σε μια ζεστή και γιορτινή ατμόσφαιρα πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Συνδέσμου Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης στο φιλόξενο ξενοδοχείο «Domotel Les Lazaristes».

Δείτε το παιχνίδι Φάρος Κερατσινίου-Ικαρος Εσπερίδες για την Α2 γυναικών και δηλώσεις μετά τη λήξη του

Νίκη στο… καλάθι για το παιδικό της ΑΚ Αστέρια

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι οι παίδες της ΑΚ Αστέρια επικράτησαν με 66-64 του Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Ο Γιάννης Ιωαννίδης, τιμώμενο πρόσωπο στην πίτα των ακαδημιών της ΧΑΝΘ-Φωτορεπορτάζ

Ο Γιάννης Ιωαννίδης, μια εμβληματική προσωπικότητα του Ελληνικού μπάσκετ ήταν το τιμώμενο πρόσωπο της εκδήλωσης που πραγματοποίησε η Ακαδημία της ΧΑΝΘ για την κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας.

Διαμαρτύρεται για την διαιτησία η Νικόπολη Πρέβεζας

Από την Νικόπολη Πρέβεζας πήραμε και δημοσιεύουμε την κάτωθι ανακοίνωση:

Δείτε σε τρία βίντεο τι ειπώθηκε στην συνέντυξη τύπου μετά το τέλος του αγώνα Χαρίλαος Τρικούπης-ΑΟ Αγρινίου για την Β΄ Εθνική Ανδρών καθώς και την παρουσίαση των γηπεδούχων

Φωτορεπορτάζ και όλα τα καλάθια του αγώνα νέων Κεραυνός Ωραιοκάστρου-Παναθλητικός Πειραματικό

Το πρόγραμμα της πρώτης φάσης του Ευρωμπάσκετ ανδρών και γυναικών του 2017

Ανακοινώθηκε από τη FIBA το πρόγραμμα του Ευρωμπάσκετ ανδρών και γυναικών 2017. Αναλυτικά για την Εθνική Ελλάδας το πρόγραμμα έχει ως εξής:

«Κεκλεισμένων των θυρών» το Ηρακλής-Αρκαδικός για την Α2 ανδρών-Αλλαγές ημερών και ωρών έναρξης σε αγώνες Α1 γυναικών και Γ΄ Εθνικής ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι ο αγώνας ΓΣ Ηρακλής – ΣΕΦΑ Αρκαδικός για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας ανδρών, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 11/02/2017, θα τελεσθεί «κεκλεισμένων των θυρών» μετά την υπ΄αριθ. 752/02-02-2017 Απόφαση του Πρωτοβάθμιου Μονομελούς Δικαιοδοτικού Οργάνου Ε.Ο.Κ.