2 Φεβ 2017

Παρά ένα… εκατό για τον Ποσειδώνα Καλαμαριάς

Καταιγισμός τριποντων από τον Ποσειδώνα Καλαμαριάς που έκανε εύκολη υπόθεση το ντέρμπι με τους Κενταύρους τους οποίους νίκησε με 99-74. Η ομάδα του Δημήτρη Πετροπούλου έπαιξε καταπληκτικά και δεν έδωσε δικαίωμα στους αντίπαλούς της να διεκδικήσουν τη νίκη.

Νίκη πρόκρισης ύστερα από παράταση για το παιδικό της ΜΕΝΤ

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι οι παίδες της ΜΕΝΤ επικράτησαν στην παράταση της Αρετσούς με 72-64 και εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Στους «οκτώ» του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας-Το πανόραμα της διοργάνωσης

Εχοντας προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά το οποίο αύξησαν στην τρίτη περίοδο, οι άνδρες του Ποσειδώνα επικράτησαν στην Μηχανιώνα με 68-56 των εφήβων του Μαντουλίδη και προκρίθηκαν στις οκτώ καλύτερες ομάδες του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Η άγνοια οδηγεί στην… παπαριά

Ο Γιάννης Πάλλας με άρθρο του στο www.basketnet.gr  αναρωτιέται αν όσοι έκαναν κριτική στον Γιώργο Βασιλακόπουλο έχουν διαβάσει την πρώτη και δεύτερη τοποθέτηση του. Μάλλον όχι, γι' αυτό επανήλθε ξανά. Να τι αναφέρει:

Ανετη επικράτηση για τη «Νόμος»

Σε ένα κυριολεκτικά ζεστό γήπεδο η ομάδα των δικηγόρων Νόμος, ξεκίνησε με νίκη τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2017 καθώς επιβλήθηκε του Δήμου Καλαμαριάς με 48-77.

Νίκη των παίδων του Ηρακλή-Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα με το ΠΚ Νεάπολης

Καλύτερος ο Ηρακλής επικράτησε στο «Ιβανώφειο» του ΠΚ Νεάπολης που έπαιξε με αρκετές ελλείψεις με 81-72 σε εξ αναβολής αγώνα για το πρωτάθλημα παίδων της ΕΚΑΣΘ.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΑΕΕ Τούμπας-Γαλαξίας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Ματς-κλειδί με τον Παναθλητικό Goalbet για τη Νίκη Λευκάδας- Δουβίτσας: «Ο Παναθλητικός είναι ικανός να κερδίζει οπουδήποτε»

Τον Παναθλητικό Goalbet υποδέχεται η Νίκη Λευκάδας την ερχόμενη Κυριακή 5 Φεβρουαρίου στις 12:00. Μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες θέλει να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της κόντρα στην πολύ ποιοτική ομάδα των Συκεών, η οποία όμως προέρχεται από εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ.

Νέα νίκη για τους παίδες του Αίαντα Ευόσμου

Σε εξ' αναβολής αγώνα για την τέταρτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου του τρίτου ομίλου, του πρωταθλήματος παίδων της ΕΚΑΣΘ, η ομάδα του Αίαντα Ευόσμου επικράτησε εκτός έδρας του ΠΣ Ευκαρπίας με 21-84.

Προπόνηση την Κυριακή για τη μικτή παγκορασίδων της ΕΚΑΣΘ-Ποιες κλήθηκαν

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι παρακάτω αθλήτριες να βρίσκονται τη Κυριακή 5/2/2017 και ώρα 09:00 στο γήπεδο της Μίκρας Β για προπόνηση της μικτής ΕΚΑΣΘ παγκορασίδων:

Το πρόγραμμα των αγώνων του Σαββάτου στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων του Σαββάτου που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από τον αγώνα νέων Μαχητές Δόξας Πεύκων-Παναθλητικός Πειραματικό

Προπόνηση για το Κλιμάκιο Βορρά της Εθνικής Εφήβων-Ποιοι κλήθηκαν, που και πότε

Από την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης, ανακοινώνεται ότι την Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00, στο γήπεδο της Μίκρας Β’, θα πραγματοποιηθεί η προπόνηση των παρακάτω αθλητών:

Αρχίζει το τουρνουά διαμερισμάτων (με γεννημένους το 2004) της ΕΚΑΣΘ-Ποιοι κλήθηκαν για την πρώτη αγωνιστική

Το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2017 στο γήπεδο Μικρας Β΄ αρχίζει το τουρνουά Διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ για αθλητές γεννημένους το 2004. Ετσι καλούνται οι παρακάτω αθλητές να βρίσκονται στο γήπεδο Μίκρας Β΄ στις 8:30 για τον αγώνα Ανατολή-Κέντρο:

Καμμένου: «Να φέρουμε την Αγία Παρασκευή στην καλύτερη δυνατή θέση»

Μια από τις πιο έμπειρες παίκτριες της ομάδας, η Δανάη Καμμένου, αναφέρεται στη μέχρι τώρα παρουσία της Αγίας Παρασκευής στο πρωτάθλημα. Αποφεύγει τα μεγάλα λόγια, τονίζοντας ότι στόχος είναι η καλύτερη δυνατή θέση και μιλάει για την επιλογή της να συνεχίσει την καριέρα της στην Α2. Θεωρεί, τέλος, ότι το πρωτάθλημα είναι υψηλού επιπέδου και ιδιαίτερα ανταγωνιστικό:

Βασιλακόπουλος: «Πλήρης διαστρέβλωση των δηλώσεών μου»

Ο πρόεδρος της ΕΟΚ, Γιώργος Βασιλακόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Επτά παιχνίδια περιλαμβάνει  το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ  που είναι το εξής:

Μπασούρης, με ποσοστό 94,6 στην ΕΣΚΑ

Η Διοίκηση του Δημήτρη Μπασούρη επανεξελέγη στην ΕΣΚΑ και μάλιστα ο πρόεδρος της Ενωσης πήρε ποσοστό 94,6. Ο πλειοψηφών υποψήφιος, Δημήτρης Μπασούρης ευχαρίστησε τα σωματεία μετά το τέλος της διαδικασίας:

Στο φεστιβάλ μίνι της Σερβίας η Νέα Ραιδεστός-Φωτορεπορτάζ

Γεμάτοι με όμορφες εμπειρίες, πολλές διακρίσεις και απόλυτα ικανοποιημένοι από το ταξίδι τους στη Σερβία επέστρεψαν οι μικροί αθλητές (2005-2008) της Νέας Ραιδεστού, οι οποίοι συμμετείχαν στο μεγαλύτερο φεστιβάλ μίνι μπάσκετ, που διεξάγεται κάθε χρόνο στο Βελιγράδι, μαζί με 250 ακόμη ομάδες απ’ όλη την Ευρώπη.

Ρεκόρ για Παπαδοπούλου και Ριτζαλέου μετά τα σημερινά παιχνίδια της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

Η Ελευθερία Παπαδοπούλου με τους 31 πόντους που πέτυχε σήμερα με τη Θέρμη έκανε ρεκόρ καριέρας σε πρωτάθλημα γυναικών.

Εύκολο «διπλό» για τους νέους του Ανατόλια

Εχοντας σημαντικό προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι οι νέοι του Ανατόλια επικράτησαν εκτός έδρας του Ναύαρχου Βότση με 52-88.

Άλλη μια νίκη για την ομάδα νέων του Αίαντα Ευόσμου

Για την πέμπτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου, του πρώτου ομίλου του πρωταθλήματος νέων της ΕΚΑΣΘ, η ομάδα του Αίαντα Ευόσμου νίκησε εντός έδρας την ΕΚ Σταυρούπολη  με  47-37.

«Πέρασαν» από τα Πεύκα οι νέοι του Παναθλητικού Πειραματικού

Στο τελευταίο πεντάλεπτο κρίθηκε το παιχνίδι στα Πεύκα όταν οι παίκτες του Πειραματικού Παναθλητικού επικράτησαν επτά παικτών των Μαχητών Δόξας με 57-72. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί αρά την πρόσφατη απόφασή τους να μην συμμετέχουν οι άνδρες στην ομάδα νέων.

Αλεξανδρίδης: «Δεν θα έβριζα ποτέ αθλήτριες και συναδέλφους»

Αμεση ήταν η απάντηση του προπονητή του Ζέφυρου, Θόδωρου Αλεξανδρίδη που τόνισε:

Οικονόμου: «Απαράδεκτη η συμπεριφορά του αντίπαλου προπονητή»

Μετά το τέλος του αγώνα με τον Ζέφυρο η παίκτρια του ΓΣ Μενεμένης Αφροδίτη Οικονόμου, απέστειλε την ακόλουθη δήλωση:

Σημαντική επιτυχία για τον Ζέφυρο επί του ΓΣ Μενεμένης ύστερα από επεισοδιακό παιχνίδι

Συγκλονιστικό και επεισοδιακό ήταν το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής για την Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών, όπου ο Ζέφυρος επικράτησε με 64-54 του ΓΣ Μενεμένης.

Εύκολο πέρασμα από την Θέρμη για την ΜΕΝΤ

Εχοντας διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων μετά τη δεύτερη περίοδο η ΜΕΝΤ επικράτησε στην Θέρμη του Θερμαϊκού με 52-71.

«Διπλό» στην Χαλάστρα για τον ΠΣ Ευκαρπίας

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα ο ΠΣ Ευκαρπίας επικράτησε στην Χαλάστρα του Πύργου με 35-54. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 31-35 στα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως άμεση ήταν η αντίδραση των φιλοξενούμενων που αύξησαν την διαφορά.

«Πέρασε» από τον Φρυγανιώτη ο Ναύαρχος Βότσης

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ο Ναύαρχος Βότσης επικράτησε με 27-43 στον Φρυγανιώτη. Οι γηπεδούχοι ήταν κοντά στο σκορ στις τρεις πρώτες περιόδους, όμως στην τελευταία το παιχνίδι ξέφυγε υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έσβησε ο πίνακας και το παιχνίδι έγινε με χρονόμετρο χειρός (κινητό).

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Αστέρας Πλαγιαρίου

Παίρνοντας διαφορά μετά το 15ο λεπτό, την οποία αύξησε στους 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Πλαγιαρίου επικράτησε με 38-58 στο Ασβεστοχώρι του Χορτιάτη.

Ανετο «διπλό» στη Νεάπολη για τον Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη

Εχοντας προβάδισμα με διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο, ο Αστέρας Ιπποδρομίου-Μαντουλίδης επικράτησε στη Νεάπολη του ΠΚ με 33-52.