29 Ιαν 2017

Εύκολο έργο για το παιδικό του Αχιλλέα Τριανδρίας

Χωρίς πρόβλημα το παιδικό του Αχιλλέα Τριανδρίας επικράτησε εκτός έδρας του Μεγάλου Αλεξάνδρου με  33-77.

Δείτε την δήλωση του Νίκου Δουβίτσα μετά την επιτυχία της ομάδας του στον Αγιο Δημήτριο

Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι ΚΣ Γέφυρας-Αίας Ευόσμου για την Β΄ Εθνική Ανδρών

«Βόλτα» στην Γλυφάδα για τον Πανιώνιο

Δεν αντέχει σε κριτική ο αγώνας Τερψιθέα Γλυφάδας -Πανιώνιος (τελικό σκορ 35-87) αφού σε πλήρη αντίθεση με το ματς του πρώτου γύρου σε αυτό η διαφορά δυναμικότητας ήταν τεράστια.

Η συνέντευξη τύπου μετά το τέλος του αγώνα του ΑΟ Αγρινίου με τη ΧΑΝΘ

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους ομίλους της Γ΄ Εθνικής Ανδρών

ΒΟΡΡΑΣ

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα (6944-415955) από τον αγώνα παίδων Ανατόλια-GBA

Εκοψαν την πίτα τους κορασίδες και νεάνιδες του Ηρακλή-Φωτορεπορτάζ

Τη βασιλόπιτα για ένα ελπιδοφόρο 2017 έκοψαν σήμερα τα τμήματα κορασίδων και νεανίδων του Ηρακλή. Η γενική αρχηγός της ομάδας Λίνα Τραμουντάνη ευχήθηκε στα κορίτσια και το προπονητικό τιμ καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα.

Δείτε σε μαγνητοσκόπηση τον αγώνα Αγία Παρασκευή-ΚΑΟ Μελισσίων για την Α2 γυναικών

Στην τρίτη φάση του πρωταθλήματος οι έφηβοι του Κεραυνού Ωραιοκάστρου

Μεγάλη νίκη-πρόκριση για το εφηβικό του Κεραυνού Ωραιοκάστρου με επική ανατροπή επί του Αχιλλέα Θερμαϊκού (65-62). Το σκορ ήταν 50-60, 4.5 λεπτά πριν τη λήξη αλλά μετά το τάιμ άουτ οι νικητές έκαναν σερί 15-2 και το παιχνίδι έληξε 65-62.

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους δύο ομίλους της Β΄ Εθνικής Ανδρών

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ

Νίκη στην παράταση για το παιδικό του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Χρειάστηκαν παράταση οι παίδες του Απόλλωνα Καλαμαριάς για να επικρατήσουν στα Πεύκα των Μαχητών Δόξας με 63-73.

Έκοψε την πίτα του ο Αχιλλέας Θερμαϊκού-Φωτορπορτάζ

Παρουσία δεκάδων παιδιών αλλά και γονέων τα τμήματα υποδομής του Αχιλλέα Θερμαϊκού έκοψαν την Πρωτοχρονιάτικη πίτα τους. Στο περιθώριο της σεμνής εκδήλωσης τα παιδιά διαγωνίστηκαν σε «mini games» και ασκήσεις δεξιότητας. Το «παρών», έδωσαν ο πρόεδρος του συλλόγου, Ευθύμιος Γρηγορίου και οι προπονητές των τμημάτων Τέλης Παρίσης, Γιώργος Εργανιάν και Νίκος Προδρομίδης.

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-ΑΕ Πυλαίας για την Α2 γυναικών

Φωτορεπορτάζ από τα φιλικά των ακαδημιών του Θερμαϊκού Θέρμης και της GBA

Φωτορεπορτάζ από την κοπή βασιλόπιτας του Αγίου Νικολάου Καλαμαριάς

Δείτε τα παραλειπόμενα του αγώνα Απόλλων Καλαμαριάς-Ηρακλής για την Α2 γυναικών

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική σε Α1 και Α2 γυναικών

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Απίστευτο σερί στις τελευταίες περιόδους για το παιδικό του ΠΑΟΚ

Εντυπωσιακή απόδοση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 39-4) και νίκη για τους παίδες του ΠΑΟΚ με σκορ 66-20 επί της Νέας Ραιδεστού.

Στην τρίτη φάση οι έφηβοι του Κεραυνού Αγίου Παύλου

Φανερά ανώτερο το εφηβικό του Κεραυνού προκρίθηκε στη επόμενη φάση του εφηβικού πρωταθλήματος επικρατώντας καθαρά και στα δύο παιχνίδια με αντίπαλο την ομάδα της Ελπίδας Ηλιούπολης (ΔΕΚΑ 2).

Τα φύλλα αγώνα του ομίλου Νότου της Α2 γυναικών-Συνεχής ανανέωση

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. –ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘ. 67-52

Νίκησε τον Παναθηναϊκό ο Πρωτέας Βούλας

Εξαιρετικός ήταν ο Πρωτέας Βούλας απέναντι στον Παναθηναϊκό, υποτάσσοντάς τον με 69-65 και φτάνοντας στην έβδομη φετινή του νίκη στην Α1 γυναικών.

«Σίφουνας» στην επανάληψη η Νίκη Λευκάδας

Σπουδαία εμφάνιση και μεγάλη σε εύρος νίκη στο κλειστό του Αγίου Δημητρίου πέτυχε η Νίκη Λευκάδας που επικράτησε του Κρόνου με 72-41 και έτσι ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα της Α1.

Ακόμη πιο κοντά στην σωτηρία ο Πιερικός-Αρχέλαος

Άλλη μία σημαντική νίκη στην προσπάθειά του για σωτηρία πέτυχε ο Πιερικός Αρχέλαος που επιβλήθηκε με 51-44 του ΠΑΣ Γιάννινα. Έτσι έφθασε στις έξι νίκες ενώ είχε πέντε σε τρεις παρουσίες του σε Εθνική κατηγορία παλαιότερα.

«Κατοστάρα» και νταμπλ-σκορ για τον Ολυμπιακό στο «Αλεξάνδρειο»-Φωτορεπορτάζ

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός επικράτησε με 51-102 του Αρη στο «Αλεξάνδρειο». Οι «ερυθρόλευκες» είχαν πάρει από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης, στο ημίχρονο προηγούνταν με 33-57 και με άνεση έφτασαν στη νίκη.

Τεράστια επιτυχία με μεγάλη ανατροπή για την Ασπίδα Ξάνθης

Νίκη που την φέρνει πιο κοντά στην παραμονή πέτυχε η Ασπίδα που επικράτησε στην Ξάνθη με 62-56 της Ολύμπια Λάρισας ύστερα από παράταση. Στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 28-44 για τους φιλοξενούμενους, που με τρίποντο της Μεχμέτ-Ουστά έγινε 31-44.

Μεγάλο «διπλό» του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ σε απίστευτο παιχνίδι στο «Επταπύργιο»

Στο κατάμεστο «Γεντί Κουλέ», παρουσία 400 φιλάθλων μεταξύ των οποίων και 50 φίλοι και οργανωμένοι οπαδοί του, ο ΠΑΟΚ πολύ καλύτερος στα πρώτα 18 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου επικράτησε με 63-64 του Παναθλητικού.

Δείτε την ομιλία του προέδρου της ΕΚΑΣΘ Σάββα Λόρτου στην γιορτή κοπής της βασιλόπιτας

Πρώτη νίκη για τον ΑΟ Σερρών

Μετά από 13 αγωνιστικές πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών, ο ΑΟ Σερρών που επικράτησε με 45-41 των Τιτάνων Δράμας.

Παραίτηση Συρόπουλου από τον Ηρακλή

Μετά το τέλος του παιχνιδιού με τον Απόλλων Καλαμαριάς , ο Σίμος Συρόπουλος συγκέντρωσε όλες τις παίκτριες στο αποδυτήρια και φανερά εκνευρισμένος δήλωσε ότι παραιτείται διότι δεν μπορεί να βρίσκεται σε μια ομάδα η οποία έπαιξε σαν να μην ήθελε να ανέβει την Α1.

Τεράστια επιτυχία επί του Ηρακλή για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε στην Καλαμαριά ο Απόλλωνας που επικράτησε με 49-43 του Ηρακλή. Οι νικήτριες ήταν πολύ καλές στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ.

Ανετο πέρασμα του Ολυμπιακού Βόλου από την Ηλιούπολη

Εχοντας από την πρώτη περίοδο προβάδισμα με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων, ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε στην Ηλιούπολη με 54-73 του ΕΟ Σταυρούπολης και παρέμεινε αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ξύλο μεταξύ παικτριών στη Βούλα την ώρα του αγώνα του Πρωτέα με τον Παναθηναϊκό

«Χαμός» στη Βούλα! (vid)

Σκηνές απείρου κάλλους έλαβαν χώρα στη Βούλα, καθώς οι παίκτριες του Πρωτέα Βούλας και του Παναθηναϊκού μετέτρεψαν το παρκέ… σε ρινγκ. Στα 28″ πριν το τέλος, οι «πράσινες» διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ πάνω στη Σαμέλα Χάμπτον, η οποία μετά από λίγο έστειλε με σκληρό φάουλ την Αγγελική Νικολοπούλου στις βολές, κάτι που έφερε την αντίδραση των παικτριών του Πρωτέα, που βρέθηκαν μάλιστα να παίζουν «ξύλο» με την Αμερικανίδα.

«Πέρασε» από το Νέο Ρύσιο η ΑΕ Πυλαίας

Συγκλονιστικό ήταν το παιχνίδι στο Νέο Ρύσιο με την ΑΕ Πυλαίας να επικρατεί με 57-61 της τοπικής Αναγέννησης. Οι νικήτριες ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο η Αναγέννηση μείωσε σε 41-42, που ήταν η μικρότερη διαφορά.

Για τζόγο, στάση πληρωμών και έλλειψη φαγητού γα μέρες, καταγγέλλουν την διοίκηση παίκτριες της Τερψιθέας Γλυφάδας-«Υπερβολές και συκοφαντίες» λέει η διοίκηση

Παίκτριες της ομάδας της Τερψιθέας μίλησαν για αδιανόητα πράγματα που συμβαίνουν στην ομάδα της Γλυφάδας και ζήτησαν από FIBA και ΕΟΚ να ανοίξουν έρευνα για την υπόθεση. Μερικά από όσα αναφέρονται μεταξύ άλλων στην επιστολή τους στην ιστοσελίδα eurobasket.com:

Φωτορεπορτάζ από τις βραβεύσεις στην πίτα της ΕΚΑΣΘ

Πρωτέας Βούλας-Παναθηναϊκός για την Α1 γυναικών ζωντανά από την Βούλα

Η εκδήλωση κοπής πίτας της ΕΚΑΣΘ λεπτό προς λεπτό από το Πανεπιστήμιο Μακεδονία-Φωτορεπορτάζ

Αρχίζει σε λίγο στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας η εκδήπωση κοπής πίτας της ΕΚΑΣΘ. Το μπλογκ βρίσκεται εκεί και θα καλύψει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της διαδικασίας.

Το πρωτάθλημα παίδων ξεχωρίζει από τα σημερινά παιχνίδια της ΕΚΑΣΘ που είναι τα εξής:

Το σημερινό πρόγραμμα στις εθνικές κατηγορίες-Οι βαθμολογίες σε Α1 και Α2 γυναικών

Παιχνίδια για την Β΄ και την Γ΄ Εθνική ανδρών καθώς και για την Α1 και Α2 γυναικών περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα στις εθνικές κατηγορίες που είναι το εξής:

Σήμερα η βασιλόπιτα της ΕΚΑΣΘ-Ολες οι βραβεύσεις

Η κοπή της πίτας της ΕΚΑΣΘ που θα πραγματοποιηθεί σήμερα το πρωί στις 11:30 στο Αμφιθέατρο Πανεπιστημίου Μακεδονίας (Εγνατίας 156), θα φιλοξενήσει αθλητές, προπονητές και άλλες προσωπικότητες από το χώρο του μπάσκετ και αρκετοί από αυτούς θα τιμηθούν για την προσφορά τους, τις επιδόσεις τους στους αγωνιστικούς χώρους. Πιο συγκεκριμένα θα τιμηθούν οι:

Άνετη νίκη για τις κορασίδες του Αρη-Η βαθμολογία του νέου ομίλου

Νικηφόρα ξεκίνησαν οι κορασίδες του Αρη τους αγώνες της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ καθώς νίκησαν εύκολα εκτός έδρας τον Αχιλλέα Τριανδρίας με 21-71.