21 Ιαν 2017

«Πέρασαν» από την Γέφυρα οι έφηβοι της Θέρμης

Σκοράροντας με όλους τους παίκτες του, ο Θερμαϊκός Θέρμης έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην τρίτη φάση καθώς επικράτησε στην Γέφυρα με 46-59 του τοπικού ΚΣ. Η νικήτρια ομάδα εύχεται περαστικά στο Αντώνη Κυρατζη για τον τραυματισμό του.

«Διπλό» στην Τούμπα για το εφηβικό της GBA

Εχοντας προβάδισμα μετά την δεύτερη περίοδο οι έφηβοι της GBA επικράτησαν εκτός έδρας της ΑΕΕ Τούμπας με 56-69 και απέκτησαν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Καλύτερος στο τέλος ο Θερμαϊκός

Πιο ψύχραιμος στο τέλος ο Θερμαϊκός  πήρε τη νίκη στον εκτός έδρας αγώνα με την ΔΕΗ με 73-56. Οι παίκτες του Θερμαϊκού ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν μέχρι και με 21 πόντους στο 15ο λεπτό (13-34).

Σημαντικό βήμα πρόκρισης για το εφηβικό του Κεραυνού Ωραιοκάστρου

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι για την δεύτερη φάση του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ, ο Κεραυνός Ωραιοκάστρου επικράτησε στην Περαία του Αχιλλέα Θερμαϊκού με 43-50.

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα (6944-415955) από τον αγώνα εφήβων ΑΕΕ Τούμπας-GBA

Πρέκας: «Θα κάνουμε το καλύτερο»

Ο Παναθηναϊκός δεν αποπροσανατολίζεται από τη χαμηλή βαθμολογική θέση της Τερψιθέας και θα την αντιμετωπίσει με σοβαρότητα, όπως εξήγησε ο Πέτρος Πρέκας.

Δάγλας: «Δεν έχουμε περιθώριο για εντός έδρας απώλειες»

Μονόδρομος είναι η νίκη για τον Πρωτέα στον εντός έδρας αγώνα του με τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου, σύμφωνα με τον Αλέκο Δάγλα. Το συγκρότημα της Βούλας θα υποδεχθεί αύριο Κυριακή στις 13.00 στο Γ. Γεννηματάς, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, τον ίδιο αντίπαλο με τον οποίο είχε παίξει ένα μήνα πριν για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, έχοντας τον ίδιο στόχο: την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα (6944-415955) από τον αγώνα ΑΣ Πανόραμα-GBA για την Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Ανετο πέρασμα από την Πολίχνη για τον ΠΑΟΚ Κυμίνων Μαλγάρων-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με την Αναγέννηση Φλόγα

Εχοντας προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά, ο ΠΑΟΚ Κυμίνων Μαλγάρων επικράτησε στην Πολίχνη της Αναγέννησης Φλόγας με 45-56.

Νέος περίπατος για τους εφήβους του ΠΑΟΚ

Άνετη επικράτηση για τους εφήβους του ΠΑΟΚ που κέρδισαν το ΠΚ Νεάπολης με σκορ 92-29.

Βήμα πρόκρισης για το εφηβικό της Νέας Ραιδεστού

Καλό ξεκίνημα των εφήβων της Νέας Ραιδεστού οι οποίοι στον πρώτο αγώνα για τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος, επικράτησαν του Όλυμπου Ελευθερίου Κορδελιού εντός έδρας με 65-42.

Αναλλοίωτη η κορυφή της Α2 ανδρών-Σημαντικές επιτυχίες για Ηρακλή και Δούκα-Τα φύλλα αγώνα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Ο Πανιώνιος παρέμεινε αήττητος νικώντας 90-65 το Γυμναστικό Λάρισας για τη 14η αγωνιστική της Α2 Ανδρών, ενώ Ηρακλής και Δούκας παρέμειναν συγκάτοικοι στη δεύτερη θέση μετά τις σημαντικές τους νίκες απέναντι σε Φάρο και Εθνικό. Αναλυτικά:

Και... τυπικά στην «εξάδα» της ΕΚΑΣΘ οι κορασίδες του Ηρακλή-Η τελική βαθμολογία του πρώτου ομίλου

Στο τελευταίο εξ αναβολής παιχνίδι της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ οι κορασίδες του Ηρακλή επικράτησαν στο Καλοχώρι του Μεγάλου Αλεξάνδρου με 42-64 και προκρίθηκαν και τυπικά στις έξι καλύτερες ομάδες της πόλης, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στον πρώτο όμιλο.

Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι ΠΚ Νεάπολης-Θερμαϊκός Θέρμης για την Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

«Φόρτσαρε» μετά τη δεύτερη περίοδο η Νέα Ραιδεστός

Χωρίς ν' αντιμετωπίσει μεγάλη δυσκολία, και παίζοντας όμορφο μπάσκετ, το αντρικό της Νέας Ραιδεστού πήρε τη νίκη στον αγώνα με τον Θερμαϊκό Θέρμης επικρατώντας με 61-80.

«Πήρε» το τοπικό ντέρμπι κορυφής το Ασβεστοχώρι

Νίκη στο τοπικό ντέρμπι κορυφής για το Ασβεστοχώρι που επικράτησε του Χορτιάτη με 49-45.

«Καθαρή» επικράτηση για τις Ελπίδες Ηλιούπολης-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με τον ΠΟ Ξηροκρήνης

Τη δέκατη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών πέτυχαν οι Ελπίδες Ηλιούπολης επικρατώντας εντός έδρας της σκληροτράχηλης και μαχητικής ομάδας του ΠΟΞ με 62-42.

Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι Αμπελόκηποι Μενεμένης-Ελπίδα Αμπελοκήπων για την Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Δείτε το κάρφωμα του Μυλωνά στον τελευταίο αγώνα εντός έδρας αγώνα του Ζέφυρου

«Διπλό» στο Καλοχώρι για τον Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού

Με απίστευτη απόδοση στην τελευταία περίοδο (επιμέρους σκορ 13-29) ο Πρωτέας Ελευθερίου Κορδελιού επικράτησε στο Καλοχώρι του Μεγαλου Αλεξάνδρου με 70-78.

Δείτε τις δηλώσεις της Ελένης Καφαντάρη για τον αγώνα της Α1 γυναικών μεταξύ του Παναθλητικού Goalbet και του Κρόνου Αγίου Δημητρίου

Δείτε τις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα ΑΚ Αστέρια-Αριστοτέλης Επανομής για την Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Δείτε το μήνυμα του Κώστα Παπανικολάου στον Γιάννη Αντετοκούνμπο

Ανετο «πέρασμα» από την Τρίπολη για τον Φάρο Κερατσινίου-Η βαθμολογία του ομίλου Νότου της Α2 γυναικών

Εύκολο έργο είχε ο Φάρος Κερατσινίου στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής στην Α2 γυναικών, καθώς για τον πρώτο όμιλο νίκησε εκτός έδρας με 72-39 τον ΣΔΥ Τρίπολης μετά από καλή εμφάνιση.

Αήττητος πρωταθλητής χειμώνα στην Α1 γυναικών ο Ολυμπιακός- Φωτορεπορτάζ από την εκτός έδρας νίκη επί του Αθηναϊκού-Τι δήλωσαν Καλτσίδου και Χατζηνικολάου-Η βαθμολογία και το αυριανό πρόγραμμα

Άλλη μια νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ολυμπιακός και συνεχίζει αήττητος την πορεία του στην Α1 γυναικών, καθώς για την 11η αγωνιστική επικράτησε στο Βύρωνα του Αθηναϊκού με 79-59 και έκλεισε τον πρώτο γύρο κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

ΑΕ Λάρισας-Αίολος Αστακού για την Α2 ανδρών, σε μαγνητοσκόπηση από την Λάρισα

Ηρακλής-Φάρος Κερατσινίου για την Α2 ανδρών, σε μαγνητοσκόπηση από το «Ιβανώφειο»

Εθνικός Πειραιώς-Δούκας για την Α2 ανδρών, σε μαγνητοσκόπηση από τον Πειραιά

Πλούσια η αγωνιστική δράση στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΘ με τα σημερινά παιχνίδια που είναι τα εξής:

Μπόνη: «Να κλείσουμε αήττητες τον πρώτο γύρο»

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει το απόγευμα του Σαββάτου τον Αθηναϊκό στον Βύρωνα για την 11η αγωνιστική της Α1 γυναικών και όπως τόνισε και η Μαρία Ρόζα Μπόνη, στόχος του είναι να ολοκληρώσει αήττητος τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Φωτορεπορτάζ από την βασιλόπιτα της Ολυμπιάδας Θεσσαλονίκης

Εύκολο «διπλό» για τα Κουφάλια

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή ο ΓΑΣ Κουφαλίων επικράτησε εκτός έδρας του Αγίου Γεωργίου Νεοχωρούδας με 52-73.

Ανετη επικράτηση για την Δόξα Ασσήρου

Νέα νίκη για την Δόξα Ασσήρου αυτή τη φορά με 43-54 εκτός έδρας επί του Αριστοτέλη Θεσσαλονίκης. Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά για τους φιλοξενούμενους καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν να προηγούνται με το ευρύ 2-21. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να κλείνει στο 13-36.

Νικηφόρα πρεμιέρα στο 2017 για την Ολυμπιάδα Ανω Πόλης

Με το... δεξί ξεκίνησε η χρονιά για την Ολυμπιάδα Ανω Πόλης που με όπλο την πολύ καλή άμυνα, κατάφερε να έχει προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και να κερδίσει με 55-39 τα Μετέωρα.

Στα ημιτελικά του κυπέλλου ΕΚΑΣΘ γυναικών ο Αστέρας Ιπποδρομίου-Μαντουλίδης-Το πανόραμα της διοργάνωσης

Καλύτερες στην πρώτη και την τελευταία περίοδο οι γυναίκες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη επικράτησαν στην Θέρμη του Θερμαϊκού με 35-50 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του κυπέλλου γυναικών της ΕΚΑΣΘ.