18 Ιαν 2017

Πέρασε από την Χαλάστρα ο Αστέρας Ιπποδρομίου-Μαντουλίδης

Παίρνοντας κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, οι γυναίκες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη επικράτησαν με 40-53 στην Χαλάστρα του Πύργου.

Μ όπλο την άμυνα, άνετο «διπλό» για τον Ναύαρχο Βότση

Με απίστευτη απόδοση στην άμυνα σε όλο το παιχνίδι και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο ο Ναύαρχος Βότσης επικράτησε στο Νέο Ρύσιο του Αστέρα Πλαγιαρίου με 28-49. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι δεν πέτυχαν καλάθι.

Πήρε το τοπικό ντέρμπι ο ΓΣ Μενεμένης

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι και με εξαιρετική απόδοση στη δεύτερη περίοδο οι γυναίκες του ΓΣ Μενεμένης επικράτησαν εκτός έδρας των Αμπελοκήπων-Μενεμένης με 43-52.

Ανατροπή για τον ΕΟ Σταυρούπολης

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με εννέα πόντους στο πρώτο ημίχρονο ο ΕΟ Σταυρούπολης πέρασε από το Νέο Ρύσιο επικρατώντας με 43-48 της τοπικής Αναγέννησης.

Αναβλήθηκε ο αγώνας του Φρυγανιώτη με τον ΠΣ Ευκαρπίας

Η συνεχόμενη νεροποντή ανέβαλε τον αγώνα μεταξύ των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη και του ΠΣ Ευκαρπίας, καθώς έσταζε η οροφή του γηπέδου. Το παιχνίδι θα προγραμματιστεί σε κάποια άλλη ημερομηνία.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ΕΚΑΣΘ γυναικών

«Περίπατος» για τις γυναίκες του Ηρακλή

Χωρίς κανένα πρόβλημα το γυναικείο του Ηρακλή επικράτησε με 59-25 στο «Ιβανώφειο» του ΠΑΣ Γιάννινα.

Στον Παναθλητικός Goalbet το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης-Επικράτησε με 79-73 του Αρη

Συγκλονιστικό ήταν το μοναδικό σημερινό εξ αναβολής παιχνίδι για την Α1 γυναικών με τον Παναθλητικό Goalbet να επικρατεί τελικά στις Συκιές με 79-73 του Αρη.

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους ομίλους της Γ΄ Εθνικής Ανδρών

ΒΟΡΡΑΣ

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Εύκολη επικράτηση για τις γυναίκες του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Εχοντας προβάδισμα με διψήφια διαφορά σε όλο το παιχνίδι οι γυναίκες του Απόλλωνα επικράτησαν άνετα στην Καλαμαριά με 60-44 των Τιτάνων Δράμας.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική σε Α1 και Α2 γυναικών

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους δύο ομίλους της Β΄ Εθνικής Ανδρών

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ

«Διπλό» στις Σέρρες για την Ολύμπια Λάρισας

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι η Ολύμπια Λάρισας επικράτησε στις Σέρρες του ΑΟΣ με 53-65. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους δύο στα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως οι παίκτριες της ομάδας από την Θεσσαλία με αρκετές απουσίες και μεγάλη πρωταγωνίστρια την Κουτσουνούρη, κράτησαν την πρωτοπορία και τη μεγάλωσαν στην τελευταία περίοδο.

Το πρόγραμμα της δεύτερης φάσης των κορασίδων της ΕΚΑΣΘ

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση της δεύτερης φάσης των κορασίδων της ΕΚΑΣΘ. Το πρόγραμμα είναι:

Η κλήρωση της δεύτερης και τρίτης φάσης του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΚΑΣΘ

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στα γραφεία της ΕΚΑΣΘ η κλήρωση της δεύτερης και τρίτης φάσης του πρωταθλήματος εφήβων. Αναλυτικά:

«Καρδιοχτύπησε» αλλά κράτησε το αήττητο ο Ολυμπιακός Βόλου

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Ολυμπιακός Βόλου πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την Κατερίνη επικρατώντας με 51-53 του Πιερικού Αρχέλαου. 33 δεύτερα πριν το τέλος έγινε το 49-51 με τρίποντο της Μπαγκλαρίδου και στα 12΄΄ το 51-51 με βολές της Γκοτζαμάνη. Η Σουλτάνη ένα δευτερόλεπτο πριν την λήξη διαμόρφωσε το τελικό σκορ για την ομάδα του Βόλου

«Πέρασαν» από την Ξάνθη οι γυναίκες της ΑΕ Πυλαίας

Εχοντας προβάδισμα γύρω στους δέκα πόντους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η ΑΕ Πυλαίας επικράτησε με 54-64 στην Ξάνθη της Ασπίδας. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 στο 27ο λεπτό, αλλά άμεσα οι Θεσσαλονικιές ξαναπήραν διαφορά ασφαλείας. Σε εκείνο το σημείο αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή η Ζωγράφου.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα των ανδρών του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου στον εκτός έδρας αγώνα με τον Θερμαϊκό

Highlights Ανδρικού Γ1 ΕΚΑΣΘ Θερμαικός-Μ... από bamixos

Κάλεσμα γεννημένων το 2004 από την ΕΚΑΣΘ

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι παρακάτω ομάδες, να στείλουν τους καλύτερούς τους αθλητές τους γεννημένους το  2004, το Σάββατο  21 Ιανουαρίου  2017 & ώρα 09:30 στο κλειστό γυμναστήριο  Μίκρας Β’:

All Star Game στους γεννημένους το 2003 το Σάββατο από την ΕΚΑΣΘ-Ποιοι κλήθηκαν

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2003 να βρίσκονται στο γήπεδο Μίκρας Β΄ το Σάββατο  21 Ιανουαρίου 2017 και ώρα 08:30 για τον αγώνα All Star του Αναπτυξιακού Προγράμματος Διαμερισμάτων:

Χατζηδάκη: «Πρόκληση για μένα η Χατάι»

Το ταξίδι της μαγικό, όπως και η περιπέτεια που ζει τελευταία στην Τουρκία. Με όπλο τη θέληση και τη σκληρή δουλειά η Κατερίνα Χατζηδάκη διαπρέπει στον πάγκο της Χατάι. Πριν από ενάμισι χρόνο πήρε την μεγάλη απόφαση να αφήσει την Ελλάδα και να ενταχθεί στο προπονητικό τιμ της τουρκικής ομάδας, μια κίνηση που έμελλε να είναι καθοριστική και να αλλάξει την προπονητική της καριέρα.

Νωρίτερα η έναρξη του αγώνα Πανιώνιος-ΓΣ Λάρισας για την Α2 ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, o αγώνας ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ – ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΙΩΝ 1928, για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών της 21/01/2017 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί ώρα 15.15 στο κλειστό γυμναστήριο Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ.

Την άλλη Πέμπτη η κλήρωση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων

Η κλήρωση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων θα πραγματοποιηθεί στις 26 Ιανουαρίου στα γραφεία της FIBA Europe.

Η δωδέκατη αγωνιστική της Α΄ γυναικών ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ  που είναι το εξής:

Το σημερινό πρόγραμμα στις εθνικές κατηγορίες

Παιχνίδια για την Β΄ και την Γ΄ Εθνική ανδρών καθώς και για την Α1 και Α2 γυναικών περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα στις εθνικές κατηγορίες που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ από τρία παιχνίδια του Σαββατοκύριακου για την Α1 γυναικών

Το δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε τη νίκη στους νέους της Αρετσούς

Παίρνοντας σημαντική διαφορά στην δεύτερη περίοδο οι νέοι της Αρετσούς επικράτησαν με 77-85 στη Θέρμη του Θερμαϊκού.