Σημαντική επιτυχία για τα Βασιλικά

Με τον Στέφανο Κοσμά για πρώτη φορά στον πάγκο τους, τα Βασιλικά επικράτησαν με 68-61 της ΑΕ Πυλαίας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με 30-11, στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι με απίστευτο σερί 11-23 μείωσαν στο καλάθι (49-47) λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, με τα Βασιλικά να διατηρούν αυτό το μικρό προβάδισμα και να ξαναπαίρνουν διψήφια διαφορά στο 38ο λεπτό (65-55) με τρίποντο του Ρίζου. Η ΑΕ Πυλαίας δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ήρθε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 19-8, 38-24, 49-47, 68-61
Διαιτητές: Πετανίδου Γ.-Παπαθανασίου-Πλατέλλα
ΒΑΣΙΛΙΚΑ(Κοσμάς): Σύρρος, Καραγιανόπουλος, Παπαβασιλείου 20(4),  Δήμου 3(1), Ζέγας 15(1), Ρίζος 3(1), Σκαρλής, Οικονόμου 21, Πασούδης 4, Λιούκας 2.
ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ(Ντούλης): Σουλούγκας 16(2), Αλεξιάδης 2, Κουλουμπής 18, Μιχαηλίδης 14, Παπαδόπουλος 2, Τσινόπουλος, Κυριακίδης, Γρηγοριάδης 8, Γκόγκος 4, Τσαντάκης 7, Πιλάτος.