Μεγάλη πρόκριση στο φάιναλ-φορ του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών για τον ΠΑΟΚ-Επικράτησε στην παράταση μέσα στην Βούλα με 72-76

Τρομερό «διπλό» πέτυχε ο ΠΑΟΚ στη Βούλα, επικρατώντας του Πρωτέα με 76-72 στην παράταση. Πρωταγωνίστρια στον αγώνα πρωταθλήματος ήταν η Άλμπανεζ με καλάθι στην λήξη αλλά αυτή τη φορά σε ακόμη πιο επίκαιρη θέση βρέθηκε η Μάλαρντ που παρότι κορυφαία του ΠΑΟΚ έχασε το τελευταίο σουτ του κανονικού αγώνα και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί η εξέλιξη ήταν πάλι  «θρίλερ». Η Κολλάτου ευστόχησε σε τρίποντο με ταμπλό ένα λεπτό πριν το τέλος κι έβαλε τον Πρωτέα μπροστά (69-68), αλλά 45" πριν το φινάλε η Λύμουρα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε για το 69-70. Η ομάδα της Βούλας δεν κατάφερε να σκοράρει στην επόμενη επίθεση και η Μάλαρντ σκόραρε, ξανά έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ, στην άλλη πλευρά. Στο... παιχνίδι των βολών, στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι φιλοξενούμενες έμειναν ψύχραιμες και πήραν την πρόκριση με 72-76.

Δεκάλεπτα: 19-19, 41-33, 53-51, 64-64(κ.α.), 72-76
Διαιτητές: Νάστος-Τσιμπούρης
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Σαββάτης): Καρλάφτη 13 (3), Κίτσιου, Γκόβαν 19 (1), Κολλάτου 11 (1), Καμπουράκη, Αναστασοπούλου Χρ., Μυλωνάκη, Χατζηγιακουμή 16 (4), Αναστασοπούλου Μ. 13, Μαγγίνα.
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κωτούλα, Λύμουρα 6, Μαγαλιού 5 (1), Μάλαρντ 33 (1/1 τρ., 15 ρ., 6 λ.), Κριμίλη, Ταρπάγκου, Τράντα 3, Λιούις 21 (6 ρ., 6 ασ.), Καρακούλα, Αλμπάνεζ 8 (7 ρ.).