«Ανέβασε στροφές» στην επανάληψη ο Πανσερραϊκός-Στιγμιότυπα από τον αγώνα με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς

Για 26 αγωνιστικά λεπτά ο Πανσερραϊκός ήταν με τη πλάτη στον τοίχο όμως κατάφερε να κερδίσει τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με 53-44. Οι «λιονταρίνες» όμως έκαναν κατάθεση ψυχής στο παρκέ παίζοντας και για τη τραυματισμένη συμπαίκτριά τους, Νίκη Χωλοπούλου και στο τέλος απέσπασαν το τέταρτο ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα.

Όπως γράφει το www.serresbasket.gr  στο πρώτο δεκάλεπτο το θέαμα ήταν πάμπτωχο. Η μία ομάδα συναγωνίζονταν την άλλη στην αστοχία και τα λάθη και η περίοδος έληξε 8-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες με εύστοχα σουτ από τη περιφέρεια εξασφάλισαν προβάδισμα 8 πόντων (12-20, 4:15, 15-23, 2:31). Ο Πανσερραϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό σε άμυνα κι επίθεση και η περίοδος έκλεισε με 21-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κόκκινες» ισοφάρισαν προσωρινά σε 28-28 (6:25), με τις Θεσσαλονικιές όμως να ξεφεύγουν πάλι στο σκορ με 28-33 (4:15). Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο της συνάντηση κι έπειτα το σύνολο του Κώστα Δώδου εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του και με τρίποντο της Τσάντα οι «λιονταρίνες» πραγματοποίησαν τη μεγάλη ανατροπή (36-35, 2:10). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 40-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός «έπνιξε» με τη δυνατή του άμυνα τη Καλαμαριά, ενώ Κουτούση και Μπακιρτζίδου «φόρτωναν» με πόντους το αντίπαλο καλάθι. Οι «κόκκινες» περιόρισαν τα επιπόλαια λάθη στη κυκλοφορία της μπάλας κι «έτρεξαν» 8-0 σερί (48-37 στο 36').

Ο Απόλλωνας υπέστη ολική καθίζηση στο παρκέ (50-42, 1:15) και οι «λιονταρίνες» επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά από δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

Δεκάλεπτα: 8-9, 21-26, 40-37, 53-44
Διαιτητές: Κολοκυθάς - Λάλλα
Πανσερραϊκός (Δώδος): Τσάντα 15 (2), Μπακιρτζίδου 8, Κίναλη 2, Πελτέκη 2, Κουτούση 19, Πιτσιάβα 7 (1), Χύσα, Σιάκκα.
Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης): Ιγγλέζου 3 (1), Τσίτσου 6, Παλάνη 11 (2), Διαμαντίδου 9 (1), Καϊμακτσή 4, Παπαιωάννου 4, Θωμάρεϊς 4, Οικονόμου 3 (1), Σιφναίου.

*Ο έφορος του Απόλλωνα Καλαμαριάς Μιχάλης Μηλιαράς τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Πανσερραϊκού για την νίκη. Η ομάδα μας έχει πολλά παράπονα από την β΄ διαιτητή».