Μεγάλο «διπλό» για τους Αμπελόκηπους Μενεμένης

Έχοντας ισχνό προβάδισμα από την αρχή του αγώνα οι Αμπελόκηποι Μενεμένης, είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και επικράτησαν εκτός έδρας του Αστέρα Πλαγιαρίου με 38-41.

Μάλιστα μετά την αποβολή της Γεωργιάδου στο 22'22" το έργο τους έδειχνε ακόμη πιο εύκολο, φτάνοντας στο +13(25-38) στο 30'. Όμως ένα σερί 11-0 σε έξι λεπτά έφτασε τη διάφορα στο -2(36-38) στο 36'. Με εκατερωθεν καλάθια (Κεσεσίδου και Αντικατζίδου) το σκορ πήγε στο 38-40.Μια βολή της Νίκης Καραγκούνη  1'45" προ της λήξης διαμόρφωσε το τελικό 38-41.

Η Κεσεσίδου ήταν σούπερ με 20 πόντους όμως έχασε κι οκτώ βολές. Η Τσαλοπουλου στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα τρίποντο και τρεις ασίστ πήγε να κλέψει τη νίκη όμως η ομάδα της δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 6-8, 15-21, 25-38, 38-41
Διαιτητές: Καντερές-Δήμου
Αστέρας Πλαγιαρίου (Μοσχούλας): Γεωργιάδου 3(1), Παπαδοπούλου 6, Τσαλοπούλου 11(1), Ανταβαλή 6, Αντικατζίδου 6, Οζπαπαδοπούλου Σ. 2, Οζπαπαδοπούλου Μ., Ευθυμίου, Τσακιτζή 2, Χριστάκογλου 2, Αλασχαρ Ι.
Αμπελόκηποι Μενεμένης (Μαλτέζος): Κεσεσίδου 20(2), Τσορτανίδου 11(2), Σιχλίδου 2, Κοκκάλη 3, Καραγκούνη Ν. 1,Θεολόγου, Κεσόγλου, Δημητριάδου 2, Τερζοπούλου 2.