Ανατροπή και επικράτηση για τον ΠΟ Ξηροκρήνης

Σε ένα δυνατό ντέρμπυ στο κλειστό των Αμπελοκήπων οι Ελπίδες Ηλιούπολης ηττήθηκαν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ2 κατηγορίας από τον γηπεδούχο ΠΟΞ με 67-60.

Ο ΠΟΞ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα προηγήθηκε με 13-4 με τις Ελπίδες να ανακάμπτουν και να παίρνουν το προβάδισμα στην ανάπαυλα με 25-35. Στην συνέχεια οι Ελπίδες Ηλιούπολης έμειναν από  τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς τους τρεις ψηλούς τους, οι δυο αποβλήθηκαν  με πέντε φάουλ και ο ένας αποχώρισε  με τραυματισμό.  Ο ΠΟΞ εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες που πρόεκυψαν και με καλύτερες επιλογές τόσο κάτω από το καλάθι όσο και από την περιφέρεια ξαναπήρε το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος.

Η κακή άμυνα των Ελπίδων στην τελευταία περίοδο (δέχθηκαν 29 πόντους) και οι άσχημες επιλογές στην επίθεση σε συνδυασμό με την μεγάλη αστοχία από τις γραμμές των ελευθέρων βολών (ποσοστό μόλις  58%) έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Δεκάλεπτα:  19-18, 25-35, 38-46, 67-60
Διαιτητές:  Λαμπρέλλης- Τζιαμπάζης
ΠΟΞ (Αθανασιαδης): Λαζίδης 10(2), Σιώπης 3, Γιώγιος 12, Κύρογλου 1, Δημητριαδης Α. 17(1), Στεφανίδης 2, Ξενόπουλος 1, Κωνσταντινίδης 12(3), Τσούλος, Καρυοφύλλης 9.
Ελπίδες Ηλιούπολης (Μουρατίδης): Κατσουπάκης 14, Κασούμης 9(2), Κυριαζίδης 9, Μπαρτζωκας 9(1), Δημητρίου 2, Σταμάτης 8, Τερμεντζης 2, Χασιώτης 5, Βεζύρης, Μισιούδης 2.