Η Κουτούση κράταγε το... ρόπαλο για τον Πανσερραϊκό-Φωτορεπορτάζ από τη νίκη επί του Ηρακλή

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα για τον Πανσερραϊκό που υπέταξε τον μαχητικό Ηρακλή με 54-48 αξιοποιώντας στο έπακρο τον παράγοντα έδρα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Δώδου ήταν κακή και στις δύο μεριές του γηπέδου. Οι «κόκκινες» ήταν απελπιστικά άστοχες στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δεν μπορούσαν να διαβάσουν καλά το παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Ο Ηρακλής δίχως να είναι εντυπωσιακός προηγήθηκε με 0-9 (3:10). Η περίοδος έκλεισε με 4-11.

Στο δεύτερο ο Πανσερραϊκός έδειξε να συνέρχεται πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής τις Θεσσαλονικιές (10-11, 7:20). Και πάλι όμως οι «κυανόλευκες» ξέφυγαν στο σκορ με 13-20 (5:15) χάρη σε εύστοχα σουτ από μέση απόσταση και η περίοδος έληξε 20-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κουτούση άρπαξε το... ρόπαλό της και οι «λιονταρίνες» έκαναν την ανατροπή (31-30 στο 25'). Η Πιτσιάβα με εκπληκτικό τρίποντο στο τέλος της περιόδου έδωσε «αέρα» 7 πόντων στις γηπεδούχες (42-35).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα και βρέθηκε στο +11 (50-39, στο 35'). Ο Ηρακλής επιχείρησε να αντεπιτεθεί μειώνοντας σε 50-46 (3:35), αλλά οι «κόκκινες» διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά κατακτώντας τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 4-11, 20-24, 42-35, 54-48
Διαιτητές: Ζαχαριάδης-Λάλλα
Πανσερραϊκός (Δώδος): Χωλοπούλου 8, Τσάντα 11, Πελτέκη 3 (1), Κουτούση 20, Πιτσιάβα 12 (2), Κίναλη, Μπακιρτζίδου, Χύσα, Γκανάτσιου.
Ηρακλής (Τζιότζιος): Ελευθεριάδου 2, Παπαβασιλείου 7 (1), Γιαννοπούλου 10, Γιαννούδη 11 (1), Δημητριάδου 7, Τζιότζιου 2, Λογδανίδου 9, Μυγδαλιά.

Δώδος: «Απελευθερωθήκαμε από το άγχος και κερδίσαμε δίκαια»

Μετά το τέλος του αγώνα ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον Ηρακλή ο προπονητής των «κόκκινων» Κώστας Δώδος μίλησε στο SerresBasket αναφέροντας τα εξής:

«Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Είχαμε αρκετό άγχος στο πρώτο ημίχρονο, χάσαμε πολλά ελεύθερα σουτ, ενώ η άμυνα ζώνης του Ηρακλή μας δημιούργησε προβλήματα. Στο δεύτερο ημίχρονο απελευθερωθήκαμε από το άγχος, βάλαμε τα σουτ και κερδίσαμε δίκαια».

Πηγή: SerresBasket