Μεγάλο «διπλό» για τον ΔΑΣΩ στις Συκιές ύστερα από παράταση

Μετά από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο ΔΑΣΩ επικράτησε στην παράταση του ΒΑΟ στις Συκιές με 76-79. Οι νικητές πήραν διαφορά οκτώ πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά ο «Βυζαντινός» κατάφερε να περάσει με 68-61 στο 37ο λεπτό.
Με τρίποντο ο Χατζηνικολάου 10 δεύτερα πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι με μεγάλη ψυχή και χωρίς τρεις βασικούς (βγήκαν με πέντε φάουλ) κατάφεραν και πήραν τη νίκη. Το μοναδικό καλάθι του Τσακίρη και μία βολή του Μπάγκι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
Δεκάλεπτα: 18-14, 28-36, 57-56, 68-68(κ.α.), 76-79
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Παπαδόπουλος Χ.-Παπαδοπούλου Κ.
ΒΑΟ (Χριστοφορίδης-Νεστορόπουλος): Ταζόπουλος 4, Παπανικολάου 3(1), Χατζηκωνσταντίνου 12, Τζουβάρας, Ζησόπουλος, Ζηκούλης 22, Παπαευαγγέλου 14(1), Πισιώτης, Βουνάκης 8(2), Καραγιαννίδης 11, Καρούζος 2.
ΔΑΣΩ (Γιαννάκαρος): Μπάγκι 17(2), Χατζηνικολάου 6(1), Βούκα 8, Ιωαννίδης, Χότζα 16, Καλιώρας 10, Γιαννούσης, Τσομπανάκης, Καλπίας, Στάθης 22(1), Τσακίρης 2.