Συνέχεια με νίκη για εφήβους και παίδες της Ελπίδας Αμπελοκήπων

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του σημείωσε το εφηβικό τμήμα της Ελπίδας Αμπελοκήπων, που επιβλήθηκε με 62-52 επί του ΠΣ Ευκαρπίας στο γήπεδό του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η νικήτρια ομάδα μπήκε μουδιασμένη στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια του παιχνιδιού η ομάδα του Μάκη Γεροντίδη παρουσίασε καλύτερη εμφάνιση και κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά μέχρι τη λήξη του αγώνα. Την επόμενη αγωνιστική (21/10) η Ελπίδα θα αναμετρηθεί και πάλι εκτός έδρας με την Α.Ο.Ε.Α.
Δεκάλεπτα: 12-11, 30-20, 49-30, 62-52
Διαιτητές: Μπάϊος, Σκρίνος
ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Κατσούλης): Δέλλιος 6 (1), Τζιώρτζης 8 (2), Πανίδης 7, Καμενίδης 5 (1), Ζίλφος 2, Βούζιος 5, Γιαννακίδης 16 (2).
ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Γεροντίδης): Γιαγλής, Σταματίου, Ιωαννίδης 19 (1), Σιμόπουλος 10, Ευγενιάδης 6, Μανελίδης, Χαρατσίδης, Μιχαλόπουλος 7, Στάμος 21.

Εύκολα οι παίδες

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της σημείωσε και η παιδική ομάδα της Ελπίδας με 73-48 επί των Αμπελοκήπων Μενεμένης, μετατρέποντας και αυτό το ντέρμπι σε… περίπατο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ εξαιτίας των αδυναμιών της Ελπίδας στην άμυνα. Από το δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι «πράσινοι» κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά και έκαναν πολύ καλή εμφάνιση με όπλο την επίθεση. Την επόμενη αγωνιστική (22/10) η ομάδα θα αναμετρηθεί εντός έδρας με τον Μακεδονικό.
Δεκάλεπτα: 18-10, 39-21, 58-34, 73-48
Διαιτητές: Κομνηνόπουλος, Κλεπουσνιώτου
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΜΕΝΕΜΕΝΗ (Μαλτέζος): Καραγιαννίδης, Πρίφτης 10 (1), Τσελεκίδης 2, Παπαδημητρίου, Μπουραζάνης 4, Σαράφας 4, Χαμπίδης, Φυτόπουλος 18, Τονα, Τζανη 10.

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Γεροντίδης): Τσουλφαΐδης, Κουτούλας 6, Κέλογλου 2, Στόϊκος 10, Στάμος 24, Καμπανταης 10, Αμπατζίδης, Καραπαναγιωτίδης, Κουτσομήτρος 18 (1), Βογιατζής 3.