Στον τελικό του τουρνουά της Λευκάδας ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και Μοντάνα

Πολύ αμφίρροπα ματς επεφύλαξε η πρώτη μέρα του διεθνούς τουρνουά της Νίκης Λευκάδας. Στις λεπτομέρειες αναδείχθηκαν νικήτριες ομάδες η βουλγαρική Montana και ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ. Αναλυτικά:

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΜΟΝΤΑΝΑ 54-55

Στον πρώτο χρονικά αγώνα μεταξύ της Νίκης Λευκάδας και της Μοntana, η γηπεδούχος αν και βρέθηκε πίσω με 16 πόντους στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου με ένα εκπληκτικό come-back και κυρίως χάρη στην άμυνα ζώνης έκανε την ανατροπή ένα λεπτό πριν το τέλος. Πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η φιλοξενούμενη ομάδα με την But πέτυχε το νικητήριο καλάθι.
Δεκάλεπτα: 20-16, 24-34, 31-40, 54-55
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Τσινέκε 17, Τελίδου, 11, Whitted 10, Τσαμπούρη, Luna Castro, Αustria 12, Τσέρου 2, Κοντογεώργου 2, Αρώνη, Μπάρκα Μ.
MONTANA (Mihailov): Peteva 9, Dimitrova 13, Simeonova, Filipova, Makerieva 3, Sharenkapova 5, Stoicheva 3, But 18, Jelyazkova 2, Ivanova 2

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 57-55
Στον δεύτερο ημιτελικό ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και Πανιώνιος συμβάδιζαν σε όλο το ματς στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια μικρή διαφορά 8 πόντων στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο «Ιστορικός» έκανε την αντεπίθεσή του, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.
ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Κωτούλα 5, Λύμουρα, Μαγαλιού, Στεργίου, Mallard 7, Κουλουμπή 2, Κριμίλη 7, Ταρπάγκου 4, Τράντα, Lewis 17, Καρακούλα, Albanez 15
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσίκληρας): Τσίκα, Σπαθάρου 10, Τσιάδη 2, Σεμανιάκου, Θεοδωρομανωλάκη 8, Στεφανίδου 7, Παπαδόπουλου, Γρηγορίου, Μπόνη 10, Johnson 8, Healy 10

*Κατόπιν απαίτησης του ΠΑΟΚ και συμφωνίας όλων των ομάδων την Κυριακή θα γίνει στις 11:00 πρώτα ο μεγάλος τελικός μεταξύ ΠΑΟΚ και της Montana και στις 13:15 και στη συνέχεια ο μικρός τελικός ανάμεσα σε Νίκη και Πανιώνιο.

**Εκ μέρους της διοργανώτριας Περιφερειακής Ενότητας Λευκάδας το παρών έδωσε ο Αντιπεριφερειάρχης Θεόδωρος Χαλικιάς.