Νίκη στον… πόντο επί του Ισραήλ για την Εθνική Νεανίδων-Καφαντάρη: «Βελτιωθήκαμε στην άμυνα»

Με νίκη έκλεισε τον κύκλο των φιλικών στην πόλη Τραγκοβίτσε της Ρουμανίας η Εθνική Νεανίδων, η οποία προετοιμάζεται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Α’ κατηγορία) που θα διεξαχθεί 5-15 Αυγούστου στο Σοπρόν της Ουγγαρίας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε στην παράταση του Ισραήλ με 59-58 (49-49 κ.α.) δείχνοντας καλά στοιχεία στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Το γεγονός αυτό επισήμανε και η ομοσπονδιακή τεχνικός Ελένη Καφαντάρη λέγοντας χαρακτηριστικά. «Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καθόλου καλές, είχαμε προβλήματα στην επίθεση τα οποία λύσαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα, πάντως, είχε βελτίωση στην άμυνα σε σχέση με το χθεσινό παιχνίδι».

Δεκάλεπτα: 17-12, 27-16, 40-35, 49-49, 58-59
ΙΣΡΑΗΛ (Κάμπι): Κέστεν 4, Σκότι 17(3), Σάαρ 16, Μαλκλίν, Σίρκις 5(1), Μεσιλάτι 7(2), Μπέρμαν, Χάνταντ 9,  Σκεποβάλοφ, Μιχάλετζ, Σάρβιτ
EΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Τζανετάτου, Τσινέκε Κ.4 (1), Τσινέκε Ε. 15(1), Μυλωνάκη, Κούκη 7, Πράπα 15, Στούπα 5, Χατζηβασιλείου, Μπουντούκα, Αναστασοπούλου 6, Τσιχλάκη 3, Μαγγίνα 2, Παναγιωτοπούλου 2.