Νέα εξαιρετική εμφάνιση για την Εθνική Νέων Ανδρών που επικράτησε με 71-54 της Ισλανδίας-Αύριο με Ισπανία στον άτυπο τελικό του διεθνούς τουρνουά της Κρήτης-«Περίπατος» των «φούριος ρόχας» επί της Ιταλίας

Η Ελλάδα επιβλήθηκε 71-54 και της Ισλανδίας, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Ρέθυμνο, στο πλαίσιο της δεύτερης μέρας του Διεθνούς Τουρνουά που φιλοξενείται στην Κρήτη.

Σουτ τριών πόντων και αιφνιδιασμός, ο τρόπος του παιχνιδιού της Ισλανδίας ουσιαστικά, ήταν τα στοιχεία που της επέτρεψαν να πάρει το προβάδισμα στον αγώνα (10-6, 4’) και να το διατηρήσει σε σχεδόν όλη την πρώτη περίοδο. Η Ελλάδα έδειχνε να μην πατάει καλά στα πόδια της, εικόνα που όμως ανατράπηκε στη δεύτερη περίοδο.

Η αρχή έγινε από την καλύτερη άμυνα και την πίεση με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να αναζητά λύσεις μετά και τον τραυματισμό του Κώστα Αντετοκούνμπο, ο οποίος δεν θα μπορέσει να ενισχύσει την ομάδα στη διοργάνωση. Η πίεση απέδωσε καρπούς, η Ελλάδα διεκδίκησε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα τα ριμπάουντ και το 21-16 (12’) έγινε 29-38 στο ημίχρονο με ένα επιμέρους 22-6 για την ελληνική ομάδα.

Η Εθνική Νέων έδειχνε να έχει βρει ρυθμό και το πιστοποίησε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η άμυνα παρέμεινε η βάση με τους Μουράτο, Κόνιαρη, Φλιώνη να κάνουν εξαιρετική δουλειά στην περιφέρεια και τη διαφορά να φτάνει στο +19 (35-54, 25’45’’). Οι Ισλανδοί μείωσαν (42-57, 28’25’’) και πλησίασαν ακόμη περισσότερο στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (49-61, 33’30’’).  Και ακόμη περισσότερο πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης (53-63).Η ελληνική ομάδα απάντησε με ένα 6-0 (53-69, 38’) με τον αγώνα να τελειώνει 54-71.

Αύριο στις 21.00 στα Χανιά, Ελλάδα-Ισπανία και στις 19.00 Ισλανδία-Ιταλία.

Διαιτητές: Κατραχούρας, Χριστινάκης, Καρανικόλα
Δεκάλεπτα: 16-16, 13-22, 44-60, 54-71
Ισλανδία (Στέφανσον): Χέρμανσον Χ. 9, Χέρμανσον Α, Γκούντμουντσον 11, Βίγκνισον, Πάλσον 9, Θόρμπγιαρναρσον 5, Γιόνσον 3, Στέφανσον 7, Χάλντορσον 4, Γκίλφανσον 6, Κρίστιανσον
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου):  Μιλεντίγιεβιτς 10, Κόνιαρης 6, Φλιώνης 13, Καρράς 9, Σκουλίδας 7, Δίπλαρος 1, Αγραβάνης 1, Χρηστίδης 7, Μουράτος 13, Παπαδάκης 2, Τάταρης 2

«Περίπατος» των «φούριος ρόχας» επί της Ιταλίας

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να «καθαρίσει» η Ισπανία την αναμέτρηση με την Ιταλία και να πάρει τη δεύτερη νίκη της στο Διεθνές Τουρνουά Νέων Ανδρών που διεξάγεται στην Κρήτη και σήμερα φιλοξενείται στο Ρέθυμνο. Ο Ίμπον Ναβάρο είδε την ομάδα του να φτάνει στη  νίκη με το τελικό 59-77.

Η Ισπανία έδειχνε να έχει μια ελαφρά υπεροχή στο πρώτο μισό του αγώνα,  η οποία μεταφράστηκε σε ένα 32-39 στα μισά της διαδρομής. Το τρίτο δεκάλεπτο όμως έδειχνε κάποιες στιγμές σαν να παίζει χωρίς αντίπαλο. Το επιμέρους σκορ έγινε 6-20 και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 38-59. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο με τους Ισπανούς να φτάνουν εύκολα στη νίκη όπως υπαγορεύει και το τελικό 59-77.

Δεκάλεπτα: 12-17, 32-39, 38-59, 59-77
Ιταλία (Μπουσκάλια): Καρότι 5, Ντα Κάμπο 12, Λα Τόρε 7, Σγκορμπάτι, Πολόνε, Μορέτι 12, Τιμπέρι 4, Μπολπίν 9, Τοτέ 2, Νουοχουότσα, Καταπάν 8

Ισπανία (Ναβάρο): Ντε Λα Ρούα 2, Γκαρθία 6, Λόπεθ 15, Ρίγκο 3, Τζου 1, Μαθάιρα 11, Γιούστα 10, Σορόλα 4,  Μάρτι 3, Βίλα 2, Μπαρέιρο 9, Ιντέχεν 8, Βίλα 3