Εντυπωσιακή πρεμιέρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για την Εθνική γυναικών-Επικράτησε με 69-60 της Σερβίας-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι

Μια από τη μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας της σημείωσε η Εθνική Γυναικών στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ που γίνεται στην Τσεχία.

Επικράτησε της πρωταθλήτριας Ευρώπης του 2015 Σερβίας 69-60  και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο της διοργάνωση. Η Εθνική πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και με όπλο την άμυνα πέτυχε αυτό που πριν αγώνα φαίνονταν ακατόρθωτο.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 6-0 της Σερβίας δείχνοντας ήταν αποφασισμένη να τα δώσει όλα απέναντι σε μια τόσο δυνατή αντίπαλο. Η Σερβία στη συνέχεια μείωσε σε 6-5, αλλά η Μάλτση με τρίποντο έκανε το 9-5 στο 5.30.

Οι διεθνείς πολύ καλά διαβασμένες συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στο 6.40 η Καλτσίδου έκανε το 14-5 για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Η Σερβία με τη Μιλοβάνοβιτς προσπαθούσε να κρατηθεί στο παιχνίδι, αλλά η Ελλάδα έβρισκε τις λύσεις. Μάλιστα με καλάθι της Σπανού στο 13ο η Εθνική έφερε τη διαφορά στο +11 (26-15).

Η αντίπαλος μείωσε σε 26-21, ωστόσο, οι διεθνείς με την Καλτσίδου άνοιξαν πάλι τη διαφορά κάνοντας το 35-25, για να τελειώσει το ημίχρονο με 35-30 για την Εθνική.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα με τη Μάλτση έκανε το 38-30, και λίγο μετά το 45-35. Η Γιοβάνοβιτς με τρίποντο μείωσε σε 44-38 για να έρθει η απάντηση από την Σωτηρίου (46-38).

Η Μιλοβάνοβιτς είχε σηκώσει όλο το βάρος του σκοραρίσματος για την Σερβία και με δικούς της πόντους το σκορ έγινε 46-42. Η απάντηση από ελληνικής πλευράς ήρθε από τη Μάλτση που έκανε το 50-42, για να έρθουν τρία συνεχόμενα τρίποντα (ένα από Κρβεντάκιτς και δύο από την Ντάμποβιτς) που έδωσαν το προβάδισμα στη Σερβία με 51-50. Το τρίποντο όμως από τη Σπυριδοπούλου έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Εθνική με 53-51.

Η Κρβεντάκιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα (53-53), αλλά συνεχόμενοι πόντοι από Καλτσίδου, Σωτηρίου και Σπανού έκαναν το 59-53 στο 33ο λεπτό.  Ακολούθησε τρίποντο από την Αγγελική Νικολοπούλου που έκανε το 62-53 στο 34, αλλά απάντησε με τον ίδιο τρόπο η Σκόριτς.

Η Σωτηρίου έφερε το ματς στο +8 (64-56) και η Καλτσίδου στο +11 (67-56 στο 37) με γκολ φάουλ.  Η Κάντο μείωσε σε 67-58 και η Γιοβάνοβιτς έκανε το 60-67 για να γράψει η Σπανού το τελικό 69-60.

Διαιτητές: Κάλικ (Πολωνία), Κουκέλτσικ (Σλοβακία), Βέλικοφ (Βουλγαρία)
Δεκάλεπτα: 11-19, 30-35, 51-53, 60-69
Σερβία(Κάραντζιτς): Ράντοτσαϊ, Πέτροβιτς, Τσάντο 4, Κρνιτς, Γιοβάνοβιτς Ν. 12, Μιλοβάνοβιτς 17, Μάντιτς, Τσρβέντακιτς 6, Σκόριτς 5, Στάνκοβιτς, Γιοβάνοβιτς Τ. 2, Ντάμποβιτς 14
Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 3, Μάλτση 16, Νικολοπούλου 5, Σωτηρίου 12, Κοσμά, Σπανού 18, Καλτσίδου 15, Χριστινάκη, Φασούλα

Στo πλευρό της Εθνικής ο Βασιλακόπουλος

Στο Kralovka Arena βρέθηκε ο πρόεδρος της ΕΟΚ Γιώργος Βασιλακόπουλος μαζί με τον Γενικό Γραμματέα της Ομοσπονδίας Παναγιώτη Τσαγκρώνη και το μέλος του ΔΣ της ΕΟΚ και μέλος του Κεντρικού Γραφείου της FIBA Αρη Ζώη και παρακολούθησαν τον αγώνα της Εθνικής Γυναικών με τη Σερβία.