«Γκραν-γκινιόλ» και νίκη των κορασίδων του Εσπέρου Πάτρας επί του ΟΦΗ με 52-57-Φωτορπορτάζ από το παιχνίδι

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Εσπερος Πάτρας επικράτησε του ΟΦΗ με 52-57 στον δεύτερο αγώνα της δεύτερης μέρας του 28ου Πανελληνίου Κορασίδων που συνεχίζεται στην Νέα Ιωνία του Βόλου.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 22-8. Ένα σερί 14-0 για τον Εσπερο έφερε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 22-22 στο 12ο λεπτό. Στην συνέχεια τα παιχνίδι έγινε ντέρμπι με την ομάδα της Αχαΐας να έχει ένα πολύ μικρό προβάδισμα μέχρι το 32ο λεπτό όταν οι παίκτριες από την Κρήτη προηγήθηκαν με 48-44. Ο Εσπερος με σερί 9-0 «ξαναπήρε κεφάλι» με 48-53, αλλά ο ΟΦΗ πήγε το ματς στον πόντο (52-53), 34 δεύτερα πριν τη λήξη. Η Νάτσκου με μία βολή έκανε το 52-54 και λίγο αργότερα με τον ίδιο τρόπο το 52-55, ενώ η Ψυρρή με δύο ακόμη βολές έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 22-15, 35-35, 43-44, 52-57
Διαιτητές:  Δεσλής-Λελούδας
ΟΦΗ(Δλατόλας-Καραπαναγιώτη): Ιατράκη 6, Παπαδάκη, Βατσινά 10(2), Κουρατόρα 15(3), Τζανέτη 5(1), Παπαμαρκάκη 12(2), Σφακιανάκη 2, Λιόντα 2.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡΑΣ(Παπαγιαννόπουλος-Φλωράτος): Αναγνωπούλου, Ψυρρή 10(2), Νάτσκου 23(2), Ράγκου, Μπαλάση, Τσιακμά 4, Τραγουστή 8, Γιαννακοπούλου 2, Αργυροπούλου 6, Ρεκουνιώτη 4.

Παπαγιαννόπουλος: «Σπουδαίο παιχνίδι και μεγάλη νίκη»

Ο προπονητής του Εσπερου Πάτρας Χρήστος Παπαγιαννόπουλος τόνισε μετά το τέλος του αγώνα:

«Ηταν ένα σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ δυνατές ομάδες. Καταφέραμε και το γυρίσαμε παρά τη μεγάλη διαφορά που βρεθήκαμε πίσω στην αρχή, πετυχαίνοντας μια μεγάλη νίκη. Προχωράμε αγώνα με αγώνα και αύριο με τον Φάρο θέλουμε να πετύχουμε τη δεύτερή μας νίκη στην διοργάνωση».