Ηττα από την Σλοβακία στο… καλάθι για την Εθνική Γυναικών-Κεραμιδάς: «Μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει»

Το κακό δεύτερο δεκάλεπτο στοίχισε στην Εθνική Γυναικών στο δεύτερο φιλικό με την Σλοβακία στο Λούτσενετς. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε 81-79, δείχνοντας για μία ακόμη φορά το μαχητικό της πρόσωπο, καθώς επέστρεψε από το -16.

Αύριο η αποστολή επιστρέφει στην Ελλάδα προκειμένου να συνεχίσει την προετοιμασία της για το Ευρωμπάσκετ 2017. Με έναν ιδιαίτερα σημαντικό σταθμό:  Το τουρνουά στην Πάτρα, το οποίο θα διεξαχθεί 7 -9 Ιουνίου.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κοιτούν η μία στα μάτια την άλλη και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 16-15. Η Ελλάδα προηγήθηκε για τελευταία φορά λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου (16-17), αλλά από το 22-19 (12’) έχασε την επαφή με το σκορ με τη Σλοβακία να κάνει ένα 12-0 (34-19, 16’20’’). Ήταν το χειρότερο διάστημα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο όμως, όπως μας έχει συνηθίσει δεν τα παράτησε.

Επέστρεψε, έκανε ένα σαφώς καλύτερο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας να πλησιάσει σταδιακά ως και στους έξι πόντους (49-43, 25’). Παρά το ότι η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να ξεφύγει για μία ακόμη φορά (69-53, 33’), οι Ελληνίδες διεθνείς και πάλι δεν το έβαλαν κάτω. Η αντεπίθεσή τους πραγματοποιήθηκε στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να πλησιάσουν στους δύο πόντους (76-74, 38’) και ξανά  ένα λεπτό αργότερα (79-77) με την Εβίνα Μάλτση να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και τη Σλοβακία να πηγαίνει στη γραμμή. Η Μάλτση οδήγησε και στο 80-79 με 18’’ για το τέλος, η Σλαμόβα είχε ½ βολές για το 81-79, αλλά το τρίποντο στην εκπνοή από την αρχή της ελληνικής ομάδας δεν βρήκε το στόχο, με τη νίκη να μένει στις οικοδέσποινες.

Δεκάλεπτα: 16-15, 41-26, 61-51, 81-79
Σλοβακία: Παλενικοβα 3, Οροζόβα 15, Μπαλιντόβα 11, Γιουρτσένκοβα 2, Νινουχάλοβα 13, Ζίρκοβα 11, Ντουντάσοβα 9, Θέινερ 2, Ρουτζίτσκοβα 6, Κοβατσίκοβα 2, Σλαμοβά 7
Ελλάδα: Έιβερι, Μάλτση 21 (6ρ), Σωτηρίου, Σπανού 9, Καλτσίδου 16 (7ρ), Σταμολάμπρου 2, Σταμάτη 8, Σπυριδοπούλου 2, Νικολοπούλου 6 (4 α), Κοσμά 6, Χριστινάκη 5, Δίελλα, Φασούλα 4.

Κεραμιδάς: «Μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει»

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Κεραμιδάς σχολίασε. «Παρουσιάσαμε καλύτερη εικόνα σε σχέση το προηγούμενο φιλικό, αν εξαιρέσουμε το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου υπήρξε ένα μεγάλο "κενό" και η Σλοβακία κατάφερε και «άνοιξε» τη διαφορά. Στα θετικά είναι ότι καταφέραμε να επιστρέφουμε στον αγώνα και θα μπορούσαμε μάλιστα και να είχαμε κερδίσει, αν έβρισκε το στόχο το τρίποντο της Μάλτση στο τέλος. Στο δεύτερο ημίχρονο γενικά είχαμε καλύτερη εικόνα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Επιστρέφουμε στην Ελλάδα με θετικά συμπεράσματα, αλλά φυσικά έχουμε δουλειά ακόμα μπροστά μας. Είδαμε κάποια σημαντικά πράγματα και κυρίως τι θα πρέπει να βελτιώσουμε».