Τεράστιας σημασία νίκη για τον Πιερικό Αρχέλαο επί της ΧΑΝΘ-Η βαθμολογία της Β΄ Εθνικής Ανδρών

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 63-61  της ΧΑΝΘ στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε εξ αναβολή αγώνα για την 27η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.

Με τη νίκη αυτή, ο Πιερικός Αρχέλαος απέκτησε το απόλυτο πλεονέκτημα στη μάχη της παραμονής, σε σχέση με την ΧΑΝΘ και τον Φίλιππο Βέροιας, με τρεις αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της αγωνιστικής σεζόν, καθώς όχι μόνο έχει προβάδισμα δύο νικών, αλλά υπερτερεί και σε όλες τις πιθανές ισοβαθμίες. Ως εκ τούτου, στην ομάδα της Κατερίνης αρκεί μία νίκη στα εναπομείναντα τρία παιχνίδια, ή να κάνουν από μία ήττα οι δύο διώκτες της (οι οποίοι τίθενται αντιμέτωποι την ερχόμενη Κυριακή στην Θεσσαλονίκη).

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και να προηγείται λίγο μετά την συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα με 5-0. Στην συνέχεια η ΧΑΝΘ κατάφερε να περάσει μπροστά με 7-8, 5’ 50” πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι και την ολοκλήρωσή του, που βρήκε την ομάδα της Κατερίνης μπροστά στο σκορ με 18-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και της δεύτερης περιόδου, καθώς καμία ομάδα δε μπόρεσε να αποσπαστεί στο σκορ στο πρώτο της μισό. Η φιλοξενούμενη ομάδα με ένα σερί 7-0 κατάφερε να προηγηθεί με 29-34, 2’ 22” πριν τη λήξη του ημιχρόνου και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και την ολοκλήρωσή του (32-37).

54” χρειάστηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Πιερικός Αρχέλαος να εξανεμίσει το προβάδισμα της ΧΑΝΘ (36-37) και το παιχνίδι κινήθηκε ξανά στο όριο, με την ΧΑΝΘ να ανακτά το προβάδισμα των πέντε πόντων με την συμπλήρωση του πρώτου μισού του τρίτου δεκαλέπτου, όταν και προηγήθηκε με 41-46. Σε λιγότερο από ενάμισι λεπτό η ομάδα του Στέλιου Χατζηιωάννου μείωσε ξανά τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (45-46) και η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ΧΑΝΘ να προηγείται με 47-48.

Δραματικό ήταν και το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μετατρέπει το 50-53 σε 58-53, 4’ 26” πριν το τέλος, την ΧΑΝΘ να ισοφαρίζει σε 58-58 (3’ 12”) και τους γηπεδούχους να απαντούν με το ίδιο νόμισμα (5-0 σερί) και να αποκτούν προβάδισμα πέντε πόντων (63-58), 2’ 05” πριν τη λήξη. Στο χρόνο που απέμενε, το μόνο που κατάφερε η ΧΑΝΘ ήταν να μειώσει σε 63-61 (1’ 24”), το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης

Δεκάλεπτα: 18-15, 32-37, 47-48, 63-61
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Φακίτσας
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Τζιοβάρας, Γκοντόπουλος 12 (2), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 8 (2), Καραγκιολίδης 19 (1), Χανέλλι, Τοπούζης 6, Κωνσταντινίδης 5, Τσιρογιάννης 11 (1), Παπαμιχαήλ 2, Ζιώγας.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου, Αμπατζάς 11 (1), Βλάχος 7 (1), Ελευθεριάδης 4, Ζιάκας 9 (1), Ερμείδης Π. 12 (2), Γεωργάκης, Μελίδης 7, Φυλακτός, Παπαζούδης, Λευκαδίτης 8 (2), Ερμείδης Δ. 3 (1).