Εξασφάλισε την παραμονή ο ΣΑΕ Αστέρια

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο ΣΑΕ Αστέρια, επιβλήθηκε εκτός έδρας του ΠΑΟΚ Κυμίνων Μαλγάρων με 74-69 σε ένα ματς διαφήμιση για την κατηγορία.

ΟΙ δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, αλλά ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που έπαιρναν οι παίκτες του, κατάφερε και… έχτισε μια σημαντική διαφορά στο ημίχρονο με 38-30 και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου με 43-30, δείχνοντας ότι μπορεί να κάνει το μεγάλο βήμα για τη σωτηρία.

Κάπου εκεί, ο ΣΑΕ Αστέρια, πήρε μπρος και με ένα σερί 11-24 από το 24'-30', ισοφάρισε τον αγώνα και έκτοτε πήρε τα ηνία του και κράτησε την πολυπόθητη νίκη, που τον βγάζει από κάθε περιπέτεια.

Για τη νικήτρια ομάδα, συγκλονιστικός επιθετικά  για μια ακόμη φορά ο Κυριωτης, που έβαλε 46 πόντους με τέσσερα τρίποντα και αμυντικά ο αρχηγός Χατζηθανασίου, ο οποίος ήταν αυτός που με το πάθος του, αφύπνισε την ομάδα του και την «έσπρωξε» στη νίκη.

Για τους ηττημένους, πολύ καλή απόδοση ο Μπενας και ο Κιουρσιδης, ο οποίος μάλιστα αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στο 33', αφήνοντας ένα μεγάλο κενό στην ομάδα του.
Δεκάλεπτα: 15-19, 38-30, 54-54 69-74
Διαιτητές: Γαβρίδης-Ψωμιάδης
ΠΑΟΚ ΚΥΜΙΝΩΝ ΜΑΛΓΑΡΩΝ (Καρανικολας): Κουτρουτσιος 3, Μπενας 17, Κιουρσιδης 14 (1), Αραμπατζή ς 12 (1), Σιδεριδης 7 (1), Τσαουσης 2, Ζακαλκας 6 (2), Μικρας 6, Πετρεντσης 2.
ΣΑΕ ΑΣΤΕΡΙΑ (Ταγαράκης): Αθανασάκης 4, Μπελης 3 (1), Καραμπερης 6(1), Χατζηαθανασιου 2, Παπαδόπουλος 10 (2), Κυριωτης 46(4), Πάγκαλος 3, Στεργιου, Σκανδαλης.