Ακόμη πιο κοντά στην άνοδο οι Δημοσιογράφοι-Επικράτησαν στο ντέρμπι της αγωνιστικής για την Β΄ κατηγορία του πρωταθλήματος του ΕΚΘ

Μεγάλη νίκη σημείωσαν οι Δημοσιογράφοι, αυτή τη φορά στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής απέναντι στους Mazars με 60-49, σε ένα παιχνίδι της Β΄ Κατηγορίας του Εργατοϋπαλληλικού Πρωταθλήματος.

Με αυτή την επιτυχία οι «Ρεπόρτερς» πήραν προβάδισμα για την 2η θέση που δίνει το εισιτήριο της ανόδου, καθώς διπλασίασαν τις νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια με τους Mazars που είναι από τους βασικούς διεκδικητές.

Ο αγώνας είχε αμφίρροπη εξέλιξη από το πρώτο δεκάλεπτο με τους «Ρεπόρτερς» πάντως να έχουν το πάνω χέρι στο σκοράρισμα.

Με κύριο όπλο την άμυνα για ένα ακόμη παιχνίδι προσπάθησαν να βγάλουν εκτός ρυθμού τα ατού του αντίπαλο τους.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Mazars με τον Κουκουρέλη είχαν τις λύσεις επιθετικά, όμως με τον Παπασιώπη που ήταν σε μεγάλη μέρα και τον Σουρμελίδη να δίνει ώθηση επιθετικά το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 15-14 με τους Δημοσιογράφους να διατηρούν ελαφρύ προβάδισμα στο τέλος του 20λεπτου με σκορ 30-27.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13 πόντους 40-27, με καταπληκτική άμυνα, αντέδρασαν με δυο συνεχόμενα τρίποντα οι Mazars με τον Κουκουρέλη μειώνοντας αρχικά 40-33 και 40-35, όμως και πάλι ένα σερί των Δημοσιογράφων τους έδωσε προβάδισμα 10 πόντων στο 30΄ με 46-36.

Η 4η περίοδος ήταν ισορροπημένη για τις δυο ομάδες και δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα.  Κορυφαίος των νικητών ο Παπασιώπης με 18 πόντους, με καλές στιγμές ο Σουρμελίδης που πέτυχε 15 πόντους (3 τρίποντα), βοήθησε επιθετικά ο Παπαϊωάννου.

Από τους Mazars εξαιρετικός ήταν ο Κουκουρέλης με 26 πόντους (5 τρίποντα), ενώ καλή παρουσία είχε ο Χαριστος με 9 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-14, 30-27, 46-36, 60-49
Διαιτητές: Τζιοβανάκης-Μοσχάς
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ (Μιχαλίτσιος): Σουρμελίδης 15(2), Μιχαλίτσιος, Παπασιώπης 18, Παραπονιάρης 2, Αυγέρης 8, Κούσης, Τρικαλιώτης 7, Παπαϊωάννου 10.
MAZARS (Πρωτογερόπουλος): Ριζόπουλος 2, Πρωτογερόπουλος 2, Χαριστος 9, Χατζημπάλογλου 2, Οικονόμου 4, Μπούτσικος, Κουκουρέλης 26(5), Στάθης 4.

*Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της Β΄ Κατηγορίας με νίκη συνέχισε η πρωτοπόρος Πυροσβεστική που ξεπέρασε το εμπόδιο της Ιντρακόμ με 62-47. Η Πυροσβεστική έχει μια ήττα μετά από 16 αγώνες και είναι το πρώτο φαβορί για την άνοδο. Στον βαθμολογικό πίνακα ακολουθούν Βασιλόπουλος και ΣΥ.ΦΑ που πέτυχαν εύκολες νίκες επί του Veltio και Ιθάκη αντίστοιχα.